Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 lutego 2022

Gdzie diabeł nie może – nietypowe zastosowania SpirulinySuplementy ze Spiruliną często są przeciwstawiane syntetycznym produktom uzupełniającym dietę, ponieważ ze względu na specyficzny skład mogą być przyjmowane także w wielu jednostkach chorobowych, przy których zażywanie tradycyjnych suplementów jest niewskazane. Wchłanianie substancji odżywczych ze Spiruliną nie jest zakłócane także przez wiele czynników pozachorobowych, które ograniczają skuteczność innych suplementów. Oto krótki przegląd sytuacji, w których Spirulina nie tylko nie szkodzi, ale może pomóc.

Suplementy ze Spiruliną

Zamiast wymieniać sytuacje, w których Spirulina po prostu nie może zaszkodzić, wydamy jedno ogólne zalecenie: niemal na pewno jest wskazane, żebyś suplementował swoją dietę właśnie tabletkami z glonów. Złożoności biologiczne są czasem bardzo trudne do prześledzenia, ale sam fakt, że dzięki suplementacji poczujesz się lepiej, już ma doskonały wpływ na usuwanie problemów o podłożu chorobowym. Nie będziemy więc, jak niektórzy producenci suplementów, pisali Ci, żebyś „zawsze próbował, bo Spirulina ma ogólnie korzystne działanie” – tyle już na pewno wiesz, a teraz czas na konkrety.

Problemy endokrynologiczne

Jednym z największych problemów, które uniemożliwiają suplementację klasycznymi suplementami, są choroby tarczycy. Spirulina i Chlorella zawierają śladowe ilości jodu, w związku z czym pozostają bez wpływu na działalność tarczycy oraz gruczołów przytarczycznych. Możesz zażywać te suplementy w każdej jednostce chorobowej związanej ze zmianą efektywności pracy tarczycy, przy zaburzeniach poziomu hormonów. Ważne jest jednak, aby upewnić się czy Spirulina, którą zamierzymy kupić to alga słodkowodna (np. Spirulina platensis od bioalgi– bez zawartości jodu) czy morska (np. hawajska o większej zawartości jodu).

Spirulina może także pomóc przy zaburzeniach pracy trzustki, choć cukrzycy nie wyleczy. Może natomiast łagodzić stany zapalne trzustki, które powodują chwilowe zmiany w poziomach insuliny i glukagonu.

Zobacz również: Jaką Spirulinę wybrać?

Choroby układu pokarmowego

Suplementy ze Spiruliną wykazuje korzystne działanie przy różnych chorobach układu pokarmowego, w tym przy nieswoistych zapaleniach jelit, zespole jelita nadwrażliwego, wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego oraz chorobie wrzodowej żołądka. Wysoka zawartość chlorofilu (i magnezu) powoduje, że nabłonki szybciej się odnawiają, a objawy chorób są słabsze.

Spirulina działa wewnątrz układu pokarmowego, natomiast wchłaniane są tylko wybrane substancje. Wartość energetyczna tego suplementu jest w praktyce zerowa, dlatego od stosowania Spirulina nie można przytyć. Nie jest to jednak suplement szczególnie efektywnie wspomagający diety odchudzające – zawiera sporo błonnika, ale nie zlikwiduje całkowicie uczucia głodu. Pamiętaj, że jest to suplement działający oczyszczająco i wspomagająco, ale niekoniecznie odchudzający.

Spirulina i nałogi

Ze względu na doskonałe właściwości odtruwające, Spirulina, podobnie jak Chlorella, zalecana jest dla nałogowych palaczy, osób pijących spore ilości kawy lub herbaty, a także przy zwiększonym spożyciu alkoholu. Oczywiście każdy papieros zawiera olbrzymie ilości substancji toksycznych wchłanianych przez błonę pęcherzyków płucnych – przed tymi Spirulina nie chroni zbyt dobrze (ponieważ działa przede wszystkim w jelitach), ale jeśli chcesz pozbyć się nałogu, to może Ci pomóc, a dzięki ogólnie korzystnemu działaniu może neutralizować negatywny wpływ przynajmniej wybranych toksyn zawartych w używkach.

Spirulina i Chlorella

Jedną z najważniejszych zalet Spiruliny i Chlorelli jest to, że oba te suplementy są wystarczająco bogate w różne substancje, aby nie trzeba było poza nimi szukać żadnych innych suplementów. Oczywiście w szczególnych przypadkach lekarz lub dietetyk może zalecić stosowanie innego suplementu, jednak zazwyczaj nie jest to konieczne – pamiętaj, że algi można przyjmować nawet w dość dużych dawkach, dzięki czemu nie musisz pamiętać o zakupie kilku różnych suplementów o nieznanym wpływie na swoją wzajemną skuteczność.

Suplementy ze Spiruliną w chorobach nierozpoznanych

Często obserwujesz u siebie niepokojące objawy: nasilające się bóle głowy, drżenia mięśni, przyspieszone bicie serca. Ponieważ wiele z takich objawów pojawia się nieregularnie, zazwyczaj nie konsultuje się z ich lekarzem, dopóki się nie nasilą. Owszem – nie zawsze są one groźne, ale zawsze świadczą o jakiejś pomyłce maszynerii organizmu. Źle przebiegające bioreakcje, zachwianie homeostazy, choćby chwilowe, szybko odbijają się negatywnie na kondycji całego organizmu. Nawet w przypadku takich chwilowych, nie do końca zidentyfikowanych objawów, dobrze jest zażywać Spirulinę. Ten suplement nie bywa szkodliwy, a na pewno spełnia wszystkie przesłanki, abyś po nim poczuł się lepiej. Tak samo postępuj choćby w przypadku przeziębienia i w okresie rekonwalescencji. Substancje zawarte w suplementach przyspieszają powrót do zdrowia i ogólnie wzmacniają organizm.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Rzewińska A., Hałaszuk P., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 6/2016.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Chu W., Lim Y., Radhakrishnan A., Lim P., Protective effect of aqueous extract from Spirulina platensis against cell death induced by free radicals. BMC Complementary and Alternative Medicine, 53/2010.
  4. Govindaraju K., Basha S., Kumar V., Singaravelu G., Silver, gold and bimetallic nanoparticles production using single-cell protein (Spirulina platensis) Geitler. Journal of Materials Science, 2/2008.
  5. Lazur J., Szewczyk A., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny. Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, Kraków 2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami