Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 15 maja 2023

Suplementy z koenzymem Q10Suplementy z koenzymem Q10  to takie, które dostarczają do organizmu jedną z ważniejszych substancji, biorących czynny udział w produkcji energii z dostarczonych do organizmu cukrów. Ponieważ koenzym Q10 jest to tak zwany związek konstytucyjny, a więc absolutnie niezbędny dla ludzkiego organizmu, niewielka jego ilość może być syntetyzowana w komórkach. Jak zawsze jednak, z upływem czasu proces produkcji koenzymu zaczyna spowalniać, a powstające cząstki tracą właściwą budowę. Dlatego opracowano wiele suplementów diety, a także kosmetyków, które w swoim składzie mają sporo koenzymu Q10.

Suplementy z koenzymem Q10 – przyswajalność

Koenzym Q10 jest substancją niepolarną, a zatem nie rozpuszcza się w wodzie, za to bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Problem polega na tym, że organizm jest strukturą złożoną w około 80% z wody, a tłuszczowe są przede wszystkim błony komórkowe. W takiej sytuacji trudno jest skonstruować suplement, który będzie wysoce przyswajalny. Zaraz, zaraz, ale tłuszcze dostarczane z pożywieniem są trawione, prawda?

Więc może udałoby się wykorzystać ten mechanizm do zwiększenia przyswajalności koenzymu Q10? Okazuje się, że wcale nie jest to proste. Krople tłuszczu w przewodzie pokarmowym rozbijane są na drobniejsze grudki dopiero pod wpływem żółci. Natomiast zemulgowane tłuszcze i tak mają dość dużą objętość. Zatem ilość koenzymu, która musiałaby zostać przyjęta, byłaby olbrzymia, co jest z wielu powodów nie do zaakceptowania.

Rozwiązaniem problemu jest chelatowanie. Jeśliby cząstkę koenzymu Q10 otoczyć cząstkami o budowie łańcucha, którego jeden koniec jest niepolarny (i ten przyczepi się do koenzymu), a drugi polarny (czyli rozpuszczalny w wodzie), to otrzymamy „pęcherzyk”, który będzie mógł beztrosko pływać w dowolnej ilości wody, do komórki dostarczy cenną, tłuszczową zawartość.

Suplementy z koenzymem Q10 – naturalne czy syntetyczne?

Cząstka koenzymu Q10 jest duża i ma skomplikowaną budowę. Każdy kto ma jakiekolwiek pojęcie o budowie z klocków wie, że im jest ich więcej, tym trudniej trzymać się planu. Podobnie jest z syntezą związków organicznych. Im są bardziej skomplikowane, tym trudniej je stworzyć w laboratorium. Tak też jest z koenzymem Q10. Naturalne suplementy diety zawierają koenzym Q10 produkowany przez wyselekcjonowane szczepy drożdży. Jest to praktycznie czysty koenzym w konformacji trans. Natomiast produkcja syntetyczna powoduje powstawanie mieszanek izomerów cis i trans. Jaki to problem? Spory, ponieważ izomer cis jest dla organizmu nie tylko zbędny (bo nie bierze udziału w łańcuchu wytwarzania energii), ale nawet szkodliwy (bo trzeba zużyć energię, aby się go pozbyć).

Jakie jeszcze składniki w suplementach z koenzymem Q10?

Koenzym Q10 jest substancją bardzo aktywną chemicznie. Dlatego, gdyby podać go w czystej postaci, bez żadnych środków pomocniczych, prawdopodobnie przereagowałby cały, zanim dotarłby do właściwych komórek. Z tego powodu najlepsze suplementy stanowią mieszankę koenzymu oraz szeregu przeciwutleniaczy. Te ostatnie w dużej części (ale praktycznie nigdy w całości) ulegną zużyciu. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona cząstek koenzymu przez utlenieniem, bo wtedy koenzym Q10 byłby już bezużyteczny.

Suplementację koenzymem warto stosować równolegle z podawaniem innych substancji mających wpływ na produkcję energii. Są to m.in. selen, witamina C, witamina E oraz oczywiście odpowiednie ilości substancji odżywczych. Wszystko ze względu na to, że koenzym nie produkuje energii, tylko bierze udział w jej wytwarzaniu z cząstek cukru.

Suplementy z koenzymem Q10 – kiedy stosować?

Suplementy z koenzymem Q10 polecane są szczególnie w niedoborach energii. Przy dużym wysiłku fizycznym i umysłowym warto zaopatrzyć się w naturalny suplement. Pozwoli on na zwiększenie wydajności produkcji energii w organizmie. Koenzym Q10 opóźnia także procesy starzenia, ponieważ więcej energii to również skuteczniejsze procesy syntezy komórkowej, zwiększona wydajność oddychania, a także gwarancja prawidłowego przebiegu wielu szlaków metabolicznych. Właściwy poziom koenzymu jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów. Zalety koenzymu Q10 to również przyspieszenie regeneracji uszkodzeń. Dodatkowo sprawi on, że po prostu poczujesz się pełen energii.

Suplementy z koenzymem Q10 – czy warto stosować?

Koenzym Q10 jest substancją w organizmie absolutnie niezbędną. Niekiedy jego synteza utrzymywana jest na zbyt niskim poziomie. Suplementy zawierające chelatowany koenzym pochodzenia naturalnego mogą skutecznie wspomagać walkę z niedoborem energii. Przy wyborze suplementu diety należy zwrócić uwagę, aby zawsze wybierać te, które zawierają nie tylko odpowiednio wysoką dawkę koenzymu Q10, ale także sporą ilość antyoksydantów i np. selen, które maksymalizują efektywność koenzymu. Tylko takie suplementy będą naprawdę skuteczne i przyniosą oczekiwany efekt. Syntetyki często pozbawione są jeszcze dodatku witamin i charakteryzują się bardzo małą przyswajalnością. Produkty zakupione u sprawdzonego producenta, stosowane regularnie na pewno pozytywnie wpłyną na organizm.

Polecane produkty

Koenzym Q10 (100 mg) bioalgi
Koenzym Q10, który Państwu oferujemy pozyskiwany jest przy użyciu naturalnego procesu fermentacji. Jest to czysty izomer trans, w 100% naturalny i identyczny jak Koenzym Q10 występujący w naszym organizmie, dzięki czemu bardzo wysokiej biodostępności.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  2. Janicki B., Buzała M., Rola koenzymu Q10 w organizmie ludzi i zwierząt, Medycyna Weterynaryjna, 4/2012.
  3. Czernic A., Bartosz M., Błaszczyk J., Andysz A., Błaszczyk-Suszyńska J., Wpływ suplementacji koenzymem Q10 na enzymatyczną obronę antyoksydacyjną krwinek czerwonych ludzi zdrowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2011.
  4. Gałka U., Ogonowski J., Koenzym Q – powstawanie, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, LAB, 5/2015.
  5. Jarosz M., Suplementy diety a zdrowie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami