Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 4 października 2021

Chlorella na zespol napiecia przedmiesiaczkowego pmsOkazuje się, że Chlorella może wspomóc zmniejszanie dolegliwości natury kobiecej. Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS – premenstrual syndrome) jest zespołem różnych, nieprzyjemnych objawów. Pojawia się nawet u 90% kobiet w wieku rozrodczym. Przyczyną PMS są szybkie oraz znaczne zmiany w gospodarce hormonalnej. Choć na to raczej nie ma się wpływu, stosując odpowiednia dietę, można łagodzić sporą część objawów.

PMS a Chlorella i jej właściwości

Tak naprawdę jednak stosowanie jakiejkolwiek diety przez krótki czas (PMS utrzymuje się około tygodnia w okresie pojedynczego cyklu) jest kłopotliwe i wygodniejsza formą łagodzenia objawów jest suplementacja. Żeby jednak nie faszerować się syntetykami, które i tak najczęściej nie działają, warto sięgnąć po algę Chlorella. W czasie trwania objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego pojawia się drażliwość korelująca z wysokim stężeniem cukru. Wobec tego należy dbać o to, aby po posiłku poziom cukru nie podnosił się drastycznie do wysokich poziomów. Chlorella dzięki zawartości sporej ilości cukrów złożonych opóźnia ten proces, tym samym wpływając na ukojenie nerwów.

Zobacz również: PMS – jak sobie z nim radzić?

Fitoestrogeny

W komórkach Chlorelli znajduje się pewna ilość fitoestrogenów. Są to związki roślinne przypominające pod względem budowy chemicznej żeńskie hormony płciowe. Nie ma ich na tyle dużo, aby wywołać efekt od razu. Jednak nawet niewielkie stężenie łagodzi przebieg zmian hormonalnych w czasie cyklu menstruacyjnego, co wpływa na ogólne złagodzenie przebiegu PMS.

Niektóre związki zawarte w Chlorelli mają zdolność wpływania na tempo metabolizmu wątrobowego. Jest to korzystne w czasie PMS, ponieważ tutaj właśnie estrogeny są rozkładane do nieaktywnych form. Jeśli dzieje się to wolniej, zespół napięcia przedmiesiączkowego ma subtelniejszy przebieg i nie prowadzi do tak nagłych zmian w zachowaniu i samopoczuciu.

Kwasy tłuszczowe

Zawartość pewnych kwasów tłuszczowych w komórkach Chlorelli pozwala dostarczać do organizmu odpowiedniej ilości prekursorów hormonów płciowych. Dzięki czemu organizm jest w stanie z większą łatwością utrzymać równowagę hormonalną.

Zobacz również: Cykl miesiączkowy a cera.

Poza tym Chlorella ma tę korzystną cechę, że działa jak złożony suplement diety. Wzbogacona jest w białka, witaminy i minerały o najróżniejszym działaniu. Z całej tej mieszaniny organizm sobie tylko znanymi sposobami potrafi wybrać to, co jest potrzebne i odpowiednio to spożytkować. PMS nie jest bowiem stanem fizjologicznym. Wynika z pewnych niegroźnych, choć dokuczliwych zaburzeń funkcjonowania organizmu, które są przede wszystkim rezultatem utraty równowagi pomiędzy różnymi składnikami odżywczymi.

Nie znaczy to jednak, że podstawowa dieta jest zła. po prostu o kilku momentach cyklu menstruacyjnego metabolizm kobiety zostaje przestawiony na zupełnie inne tory. Pojawiają się wówczas chwilowe niedobory lub przekroczenia norm zawartości niektórych substancji i pierwiastków. Po pewnym czasie wszystko wraca do normy i nic złego się nie dzieje. Sztuką natomiast jest spowodować żeby powrót do normy nastąpił szybciej, a najlepiej zanim w ogóle rozwinie się pełnoobjawowy PMS. Mimo że nie jest to choroba, zespół napięcia przedmiesiączkowego potrafi czasami naprawdę mocno dać we znaki.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Barghbani R., Rezaei K., Javanshir A., Investigating the Effects of Several Parameters on the Growth of Chlorella vulgaris Using Taguchi’s Experimental Approach, International Journal of Biotechnology for Wellness Industries, 2/2012.
  2. Safi C., Merah O., Zebib B., Pontalier P., Morphology, composition, production, processing and applications of Chlorella vulgaris: A review, Renewable and Sustainable Energy Reviews, 2014.
  3. Lazur J., Jękot B., Szewczyk A., Muszyńska B., Suplementy diety zawierające Chlorella vulgaris źródłem związków fenolowych i luteiny, Conference: XXIII Naukowy Zjazd Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego 2017.
  4. Wierzbicka I., Chlorella – panaceum na wszystkie choroby?, Food Forum, 2/2016.
  5. Mason R., Chlorella and Spirulina – Green Supplements for Balancing the Body, Alternative & Complementary Therapies, 2001.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami