Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lipca 2021

Spirulina i jej wpływ na wątrobę oraz szybkość detoksykacjiSpirulina korzystnie wpływa na cały organizm, w tym na zachowanie prawidłowej kondycji wątroby. Wątroba jest ważnym narządem, którego jednym z głównych zadań jest przeprowadzanie detoksykacji, czyli unieszkodliwiania toksyn. Pojęcie to jest bardzo szerokie, bo toksyny to nie tylko te substancje, które znamy jako trucizny. Są to również niektóre związki naturalnie występujące w pokarmach czy napojach, a więc etanol, tłuszcze trans pochodzące na przykład z margaryn itd.

Spirulina i wątroba

Dzięki zawartości różnorodnych składników aktywnych Spirulina może oddziaływać na komórki wątroby, czyli tak zwane hepatocyty. Te ostatnie w swoim wnętrzu przeprowadzają tysiące procesów zmierzających do przemiany ksenobiotyków o potencjalnie szkodliwym działaniu na związki biologicznie obojętne. Niestety większość tego rodzaju reakcji powoduje, na przykład przez produkty pośrednie albo zbędne i szkodliwe produkty przemiany materii, trwałe, postępujące uszkodzenia komórek. Zdolność wątroby do regeneracji jest bardzo ograniczona. Jak należy to rozumieć? Raz uszkodzone komórki najczęściej nigdy nie odzyskują sprawności, a kiedy uszkodzenie obejmie większą część wątroby, jest całkowicie nieodwracalne. Na szczęście istnieją pewne szczątkowe mechanizmy, które pozwalają zastępować pojedyncze uszkodzone komórki nowymi. Niestety ich aktywacja wymaga obecności kilku czynników chemicznych, które, na nasze szczęście, można dostarczyć do organizmu właśnie z glonami z rodzaju Spirulina.

Regeneracja i usprawnienie działania

O wpływie glonów Spirulina na wątrobę i jej funkcje nie da się opowiedzieć w sposób wyczerpujący, ponieważ niektóre z pożytecznych zjawisk nie są jeszcze dogłębnie rozpoznane. Wiadomo na pewno, że dzienna dawka Spirulina już w ilości 5 gram odpowiada za przyspieszenie procesów regeneracji w wątrobie na wstępnych etapach uszkodzenia tego organu. Takie badania przeprowadzili Japończycy jeszcze w latach 80. Dziś staramy się raczej zgłębić mechanizm tego działania, bo efekty nie budzą większych wątpliwości. Jednak nie można mówić o pozytywnym wpływie Spirulina tylko na uszkodzoną wątrobę – działanie suplementu zaczyna się wcześniej.

Już w przewodzie pokarmowym, jego górnym odcinku, Spirulina może uwalniać niewielkie ilości korzystnych substancji chemicznych. Pod wpływem amylazy zawartej w ślinie może nastąpić zwiększenie stężenia niektórych enzymów i antyoksydantów, co oznacza, że już w przełyku suplement, choć w bardzo ograniczonym zakresie, może wyłapywać potencjalnie szkodliwe substancje. W dalszych odcinkach przewodu pokarmowego stężenie korzystnych substancji zawartych w komórkach algi rośnie. A więc jeśli tutaj dojdzie na przykład do wydzielenia wolnych rodników albo uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych reaktywnych cząstek chemicznych, to enzymy pochodzące z komórek glonu będą mogły takie reaktywne cząstki unieczynnić. Oczywiście mechanizmów, które mogą za to odpowiadać, jest kilka, ale są to szczegóły, które nie wpływają na ogólną ocenę suplementu. Jakie to ma znaczenie dla wątroby? Bardzo duże, ponieważ hepatocyty będą musiały usunąć mniejsza ilość groźnych substancji.

Ochrona komórek wątrobowych

Ze względu na bardzo intensywny metabolizm komórek wątroby, nawet ich fizjologiczne procesy generują powstanie olbrzymiej ilości wolnych rodników (ich źródłem podstawowym jest oddychanie wewnątrzkomórkowe). Antyoksydanty, w tym niezwykle duża ilość chlorofilu, pochodzące z komórek Spirulina, pozwalają na wzmocnienie ochrony hepatocytów. Spora część substancji ochronnych jest dostarczanych w postaci niezmienionej przez krew krążącą przez wątrobę, a następnie przenika do wnętrza komórek. Tam mogą neutralizować wolne rodniki, stanowiąc specyficzną formę wsparcia naturalnych systemów ochronnych.

Oczywiście to samo działanie odpowiada za to, że hepatocyty mogą zużywać więcej energii na pozbywanie się zanieczyszczeń z filtrowanej krwi. Dzięki temu Spirulina zwiększa wydolność każdej komórki wątrobowej, a więc i całego organu.

Jakie są ograniczenia?

Nawet najwyższej jakości suplement nie jest w stanie przywrócić pełnej sprawności wątrobie uszkodzonej w stopniu znacznym. Wynika to z faktu, że uszkodzone hepatocyty najczęściej obumierają, a w wątrobie ilość komórek macierzystych jest ograniczona. Efekt – zbliznowacona tkanka wątroby jest całkowicie martwa i niefunkcjonalna.

Spirulina ma wiele korzystnych działań, ale nie jest cudownym środkiem i nie może ożywić obumarłego organu. Zanim jednak dojdzie do zwłóknienia tkanek, można przez wzmocnienie mechanizmów obronnych przywrócić wątrobie zachwianą funkcję i właśnie w tym przypadku przydaje się Spirulina.

Podsumowanie

Działanie Spirulina na wątrobę jest wielotorowe. Z jednej strony chodzi o neutralizację toksyn jeszcze poza tym organem, bo w świetle przewodu pokarmowego. Po drugie istnieje możliwość usprawnienia funkcjonowania komórek wątroby, a po trzecie wreszcie, niektóre z substancji czynnych stymulują komórki wątrobowe do odbudowy i regeneracji, przez co skuteczność wątroby w detoksykacji jeszcze wzrasta, a sam organ chroniony jest przed patologicznymi zmianami budowy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Yakoot M., Salem A., Spirulina platensis versus silymarin in the treatment of chronic hepatitis C virus infection. A pilot randomized, comparative clinical trial, BMC Gastroenterology, 12/2012.
  2. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  3. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 4/2015.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami