Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 26 lipca 2021

Spirulina a układ krwionośny

Algi z rodzaju Spirulina wykazują korzystne działanie na układy krwionośny i krwiotwórczy. W dość dużym zakresie stosowanie suplementów zawierających Spirulinę może wspomagać terapię i profilaktykę chorób układu krążenia, a także stanowić działanie wspierające w leczeniu anemii.

Spirulina a układ krwionośny

Spirulina zawiera kilka substancji o dużym znaczeniu dla poprawnego działania układu krwionośnego. Przede wszystkim chodzi o żelazo, które znajduje się w centrum pierścieni hemowych. Odpowiada za zdolność krwi do przenoszenia gazów oddechowych. Po drugie spore znaczenie ma witamina C, a po trzecie, choć tutaj już trudno mówić o jednym tylko związku chemicznym, dla sprawnego działania układu krążenia ważne jest oczyszczające działanie Spiruliny. Właśnie dlatego Spirulina a układ krwionośny to pojęcia często ze sobą związane.

Spirulina i oczyszczanie

Działanie oczyszczające Spiruliny można rozpatrywać w kilku aspektach. Przede wszystkim w tych algach występuje naturalnie duża ilość związków o charakterze przeciwutleniaczy. Dla układu krwionośnego ma to duże znaczenie, ponieważ krwinki są komórkami wrażliwymi na procesy oksydoredukcyjne. Ich spowolnienie będzie sprzyjało przedłużeniu funkcjonowania poszczególnych komórek. Zawartość antyoksydantów w suplemencie jest tym bardziej ważna, że krew jest bezpośrednio odpowiedzialna za transport toksyn z komórek do układu wydalniczego, a wcześniej do centrum detoksykacji, którym jest wątroba. Jeśli więc we krwi rozpuści się więcej przeciwutleniaczy, to organizm będzie bezpieczny. Należy pamiętać, że substancje utleniające i wolne rodniki są bardzo reaktywne. Wiele z nich nie dociera do docelowego punktu unieszkodliwiania czy wydalania, ale wcześniej reaguje z niezbędnymi dla organizmu substancjami: witaminami, enzymami, hormonami czy substancjami odżywczymi.

Spirulina może również usprawniać prace nerek. To ważne, ponieważ organy te pełnią funkcję bardzo wydajnych filtrów. To właśnie nerki usuwają z krwi najróżniejsze toksyny, dlatego ochrona tych narządów przed uszkodzeniami jest bardzo ważna. Jeśli nerki nie będą działały prawidłowo, to we krwi będą gromadzić się szkodliwe metabolity. Następnie zostaną one za pośrednictwem układu krwionośnego rozprowadzone po całym organizmie.

Ważnym organem w układzie krwionośnym jest też wątroba. Po pierwsze pełni ona funkcję narządu krwiotwórczego. To w niej tworzone są czerwone krwinki (do których Spirulina dostarcza między innymi żelaza i wielu witamin działających w tym procesie jako katalizatory). Po drugie wątroba odpowiada za oczyszczanie krwi i chemiczne unieszkodliwianie toksyn. Niestety okupione jest to zawsze uszkodzeniami hepatocytów, natomiast Spirulina może temu przeciwdziałać, powodując, że krew oczyszcza się, nie uszkadzając wątroby.

Żelazo ze spiruliny? Dlaczego właśnie ono?

Żelazo można przyjmować w różnych formach i akurat Spirulina nie jest pozornie jedną z najlepszych, ponieważ ten pierwiastek nie występuje w algach w nadzwyczaj dużej koncentracji. Bardzo ważne jest jednak to, że jest to żelazo naturalne. Wprawdzie nie jest równie dobrze przyswajalne, co żelazo pochodzenia zwierzęcego (z żółtek lub wątroby), ale nadal zdecydowanie lepiej się wchłania niż syntetyczne suplementy. Bez żelaza nie może dojść do syntezy pierścieni hemowych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania czerwonych krwinek. Jeśli zaś hemu nie powstaje wystarczająco dużo, może dojść do wykształcenia anemii z niedoboru. Suplementacja diety Spiruliną pomaga zachować właściwy poziom żelaza. Warto zaznaczyć, że jest to źródło tego pierwiastka, z którego mogą korzystać również wegetarianie.

Witamina C

Witamina C jest dla układu krwionośnego ważna z kilku powodów. Po pierwsze jest jednym z katalizatorów w szeregu reakcji syntezy krwinek, a po drugie wpływa korzystnie na plastyczność naczyń krwionośnych. Im więcej witaminy C, tym bardziej elastyczne stają się żyły i tętnice. Przy okazji witamina ta działa jak uszczelniacz, likwidując „dziury” w ścianach naczyń krwionośnych. Dzięki temu obieg krwi jest naprawdę pełny i odbywa się bez zaburzeń. Odpowiednia porcja witaminy C nie zostanie wprawdzie dostarczona do organizmu tylko z suplementem na bazie algi Spirulina, ale będzie to na pewno cenne źródło. Tym bardziej że w diecie wielu osób to właśnie witamina C sprawia najwięcej problemów. Mimo że chyba nie ma innej, o której wiedza byłaby równie powszechna.

Spirulina a układ krwionośny – podsumowanie

Dzięki dostarczaniu do organizmu sporej ilości różnorodnych substancji spirulina wpływa na poprawę równowagi elektrolitowej. Również w tym przypadku nie można liczyć jedynie na suplement, ale będzie ona być może ważnym składnikiem diety. Z kolei prawidłowy układ elektrolitów powoduje, że serce mniej męczy się przy pracy, a przepływ impulsów elektrycznych w obrębie tkanki mięśnia sercowego odbywa się bez zakłóceń.

Spirulina pozwala więc długo cieszyć się zdrowiem – wspomaga odbudowę i oczyszczanie krwi, wzmacnia naczynia krwionośne i ułatwia pracę serca. Jeśli do tego dodać przypuszczalne działanie przeciwmiażdżycowe (na to jednak na razie brakuje jednoznacznego dowodu), może się okazać, że jeden suplement działa tak, jak wiele leków przyjmowanych w terapii równoległej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami