Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 3 stycznia 2024

Spirulina dawkowanieSpirulina – dawkowanie jej może zależeć od wielu czynników, choć zaleca się przyjmować jedną 500 mg tabletkę na 10 kg masy ciała. Jest to najprostszy i najbardziej uniwersalny przelicznik. Dodatkowo Spirulinę można na stałe włączyć do swojego jadłospisu, gdzie jako dodatek w zbilansowanej diecie może bardzo pozytywnie wpłynąć na organizm.

 

Spirulina – dawkowanie: zasady ogólne

Zgodnie z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa, kobiety w ciąży i matki karmiące mogą przyjmować suplementy tylko pod nadzorem lekarza. Spirulinę również ze względu na niepełny rozwój układu trawiennego u dzieci, zaleca się przyjmować pod kontrolą lekarską.

Przy tabletkach zawierających po 500 mg algi Spirulina można użyć ogólnego przelicznika, w myśl którego na każde 10 kilogramów masy ciała przypada dziennie jedna tabletka. Taka dawka w większości jest wystarczająca. Aczkolwiek od tej zasady istnieją pewne odstępstwa, które najczęściej opisane są w ulotce konkretnego preparatu.

Reklama


Spirulina bioalgi

Szczegółowe dawkowanie Spiruliny

Spirulina jest suplementem naturalnym. Oznacza to, że jej działanie nie jest agresywne, co widać już po samym dawkowaniu. Oczywiście żadnego syntetycznego preparatu nie przyjmuje się w ilościach sięgających 10 gramów. A są takie suplementy ze Spiruliną, dla których jest to normą.

Pierwsze efekty będą widoczne dopiero po 15-30 dniach, w zależności od celu stosowania. Należy jednak pamiętać, że dawkę suplementu należy dostosowywać do sytuacji. Ostrych zatruć metalami ciężkimi nie leczy się suplementem. Z kolei ciągła na nie ekspozycja wymaga zwiększenia dawki Spiruliny.

Spirulina – dawkowanie: ile tabletek na dzień?

Najczęściej przyjmuje się 3 dawki – przed śniadaniem, obiadem i kolacją. To pozwala równomiernie obciążyć wątrobę i zapewnić stopniowe uwalnianie korzystnych substancji z komórek algi. W jednej dawce nie należy przekraczać 2-3 tabletek. Wyjątkiem są dawki pojedyncze np. po 10-12, które zaleca się jako środek ochronny przed spożyciem alkoholu lub przed treningiem. Natomiast dawki od 5 do 10 gram zaleca się sportowcom. Szczególnie górną granicę przed zawodami lub intensywnym wysiłkiem.

Zobacz również: Spirulina do treningu.

Warto dodać, że suplementację dobrze jest rozpoczynać od dawek mniejszych, aby przyzwyczaić organizm do nowego składnika diety. Mimo że jest to preparat łagodny, ze względu na zawartość dużej ilości błonnika może początkowo powodować przejściowe biegunki (nie dłuższe niż 2 dni).

Spirulina - dawkowanie infografika

Dawki w zależności od stanu zdrowia mogą się różnić:

  • cholesterol – dawka dzienna w zakresie 1-8 gram może mieć wpływ na jego regulację;
  • wydajność mięśniowa – od 2,5 g do 5 gram dziennie jest w stanie wpłynąć na jej poprawę;
  • stężenie glukozy we krwi – już przy 2 gramach Spiruliny dziennie można zaobserwować zmiany;
  • ciśnienie krwi – przyjmowanie 3,5 do 4,5 gram dziennie jest w stanie wpłynąć na ciśnienie krwi;
  • stłuszczenie wątroby – wpływ na poprawę można zaobserwować przy dawce dziennej wynoszącej 4,5 grama.

Spirulina – dawkowanie u dzieci

Dawka dla dzieci nie została jeszcze oficjalnie określona. Choć podobnie jak w przypadku dorosłych 1 tabletkę na 10 kg wagi również można brać pod uwagę. W przypadku dzieci również warto wcześniej zaciągnąć opinii lekarza.

Zobacz również: Spirulina dla dzieci.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  2. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  3. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
  4. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami