Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

Sucha skora twarzyCera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, mogą na niej występować przebarwienia, pojawiać się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych (potocznie określane jako popękane naczynia krwionośne, niestety to określenie jest nieprawidłowe, ponieważ pęknięte naczynie to takie, które krwawi i po pewnym czasie ulega wchłonięciu). Cera sucha może się łuszczyć, często reaguje zaczerwienieniem na zbyt wysuszające preparaty, wodę i warunki atmosferyczne takie jak mróz, wiatr, śnieg oraz słońce.

Charakterystyka cery suchej

Tego rodzaju cera bardzo szybko się starzeje, a niewłaściwe jej pielęgnowanie prowadzi do powstania cery starczej. Cera sucha zaczyna się starzeć od 20. roku życia, kiedy to skóra przestaje wytwarzać kolagen i kwas hialuronowy. Około dwudziestego roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi, co wymaga szybkiego podjęcia działania od początku ich występowania, ponieważ już w młodym wieku skóra taka staje się coraz cieńsza, wręcz pergaminowa.

Bardzo duży wpływ na funkcjonowanie cery suchej ma pora roku. W zimie oddaje ona więcej wilgoci do otoczenia. Główną przyczyną jest przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach przez grzejniki. W lecie natomiast skóra wysusza się od promieniowania słonecznego. Czynniki te powodują załamanie się bariery ochronnej jaką jest płaszcz lipidowy oraz zanik wody w skórze. Cera sucha jest bardzo delikatna, łuszczy się bardzo łatwo, jest bardzo wrażliwa na czynniki atmosferyczne, często występują zaczerwienienia oraz naczyńka krwionośne na policzkach.

Głównym problemem tej cery suchej jest trudność wyprodukowania odpowiedniej ilości naturalnych tłuszczów przez skórę właściwą. Jest to związane z pracą gruczołów łojowych, które wytwarzają zbyt mało tłuszczu, który z kolei jest konieczny do utrzymania skóry w stanie wymaganej elastyczności. Skutkiem tego jest odwodnienie skóry, ponieważ jest ona niedostatecznie osłonięta i stale traci wodę. Z wiekiem proces ten nasila się i skóra staje się coraz bardziej wiotka.

Częsty błąd popełniany jest z powodu niewiedzy, a wystarczy dostarczać jej wody z zewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem będzie przyjmowanie kwasu hialuronowego w kapsułkach, który wiąże wodę w naszym ciele. Bardzo ważne jest dostarczanie wody do organizmu z zewnątrz ale to nie jest jedyny sposób. Wodę należy pić małymi łykami tak aby nie przelatywała przez nas, tylko aby wnikała w nasz organizm i nawadniała nas. Dlatego pielęgnując skórę suchą należy dbać od wewnątrz, jak również od zewnątrz.

Zobacz również: Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja.

Pielęgnacja skóry suchej

Pielęgnacja cery suchej polega na kuracji wyrównawczej, stosowaniu emulsji woda w oleju (w/o). Na nawodnienie skóry mają wpływ między innymi:

  • ceramidy;
  • witaminy;
  • NMF;
  • kwas hialuronowy;
  • mukopolisacharydy;
  • kolagen.

Zaleca się stosować preparaty kosmetyczne zawierające substancję nawilżające, mające zdolność nawodnienia skóry i utrzymania tego stanu przez dłuższy czas. Cerę suchą należy myć mleczkami i używać toniku bezalkoholowego, aby przywrócić odpowiednie pH skóry. Pod kremy nawilżające należy stosować serum, aby nawilżyć głębszą warstwę skóry. Przy pielęgnacji cery suchej stosuje się zabiegi ujędrniające, odżywcze, dotleniające i nawilżające takie jak zabiegi lipotermiczne. Polegają one na wprowadzeniu cennych lipidów (czystych ekstraktów roślinnych ze stężoną frakcją lipidową) w celu poprawy struktury i funkcji biologicznej skóry.

Cerę suchą należy nawilżać. Należy stosować kremy pod oczy, aby zapobiec zmarszczkom. Krem, który stosujemy na twarz należy także używać na szyję i dekolt. Należy stosować nawilżacze o przedłużonej skuteczności. Trzeba ochraniać cerę przed promieniowaniem UVA i UVB zwłaszcza w okresie letnim, jak również dbać o ochronę skóry w czasie dużych mrozów i wiatrów w okresie zimowym.

Już od młodego wieku należy wykonywać zabiegi takie jak maseczki (np. maseczka ze Spiruliny). Przed każdą maseczką należy delikatnie złuszczyć martwy naskórek peelingiem enzymatycznym, a następnie nałożyć maseczkę. Pod maseczkę można dać serum lub ampułkę, aby składniki aktywne, które są w tych preparatach wniknęły w głąb skóry i nawilżyły głębszą warstwę. Co najmniej raz w tygodniu należy nakładać maseczkę. Należy także pamiętać o regularnym piciu wody.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  2. Sicińska A., Ocena stanu cery suchej po zastosowaniu serii zabiegów z kwasem migdałowym, Kosmetologia Estetyczna, 1/2015.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  4. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami