Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

cera tłustaCera tłusta ma kolor szarożółty. Zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia często się błyszczy. Na tej cerze widoczne są ujścia gruczołów łojowych w postaci rozszerzonych porów z zaskórniakami. Ponadto jest słabo ukrwiona, a łój skórny (czyli wydzielina gruczołów łojowych) jest wydzielany w nadmiernej ilości. Cera tłusta dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne takie jak wiatr, zimno, słońce oraz na wodę i mydło. Jednak nie wolno jej za bardzo wysuszać, ponieważ można zniszczyć barierę lipidową. Na ogół bardzo słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, dużo silniejszy zaś wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcie nerwowe i zaburzenia układu trawiennego.

Cera tłusta – charakterystyka

Charakterystyczną cechą tego rodzaju cery jest duża odporność na czynniki chemiczne i środki higieniczne, dzięki czemu dość dobrze znosi kontakt z wodą i żelami. Cera tłusta dość późno się starzeje. Proces starzenia tej cery rozpoczyna się stosunkowo późno. Jej zaletą jest także to, że w wieku starszym czy podeszłym nie ulega patologicznemu wysuszeniu. Wadą natomiast są dosyć częste powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zmian zastoinowych oraz nieestetyczny wygląd, ponieważ się błyszczy i często ma zmiany ropowicze.

Wygląd tej cery poprawia się w okresie letnim kiedy świeci słońce, ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, dzięki czemu ma on łatwiejszą drogę wydostania się na zewnątrz, równomiernie pokrywa skórę i nie blokuje porów. Cera tłusta pojawia się w wieku młodzieńczym kiedy zaczyna się dojrzewanie, już nawet około 12. roku życia, co jest związane ze wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych. W komórkach łojowych zbierają się kropelki tłuszczu, jądra komórek ulegają degradacji i ostatecznie rozpadowi. Pozostaje produkt złożony z tłuszczu i resztek komórek, tak zwany łój. Łój zapobiega procesowi wysuszania skóry i zarazem jej nadmiernemu nawodnieniu. Na wydzielanie gruczołów łojowych ma wpływ dysregulacja hormonalna, czyli wydzielanie hormonów o działaniu androgennym i estrogennym.

Pielęgnacja cery tłustej

Przy pielęgnacji cery tłustej należy zwracać szczególną uwagę na zmniejszanie grubości warstwy rogowej, należy regulować wydzielanie gruczołów łojowych oraz poprawiać ukrwienie skóry. Przy codziennej pielęgnacji należy unikać środków pielęgnacyjnych działających agresywnie tak, aby nie naruszyć naturalnej flory bakteryjnej. Nie wolno naruszać także kwaśnego odczynu skóry. Trzeba również uważać żeby nadmiernie nie odtłuszczać skóry i za bardzo jej nie wysuszać. Jeśli wystąpiłoby zachwianie płaszcza lipidowego skóry, wówczas cera ta przeistoczyłaby się w skórę odwodnioną lub trądzikową.

O cerę tłustą należy dbać już od młodzieńczych lat. Zabiegi u młodych osób ograniczają się do oczyszczania skóry i właściwej jej pielęgnacji domowej. Między 25 a 30 rokiem życia, w zależności od stanu skóry można wprowadzać zabiegi, które będą polegać na głębokim nawilżeniu i usprawnieniu mikrokrążenia, czyli dotlenienia skóry. Cery tłustej nie należy myć wodą z mydłem, aby nie zachwiać płaszcza lipidowego skóry. Nie wolno też stosować preparatów odkażających na bazie alkoholu, czyli niszczących lipidy naskórka, warunkujących wiele funkcji skóry, na przykład hamowanie utraty wody. Cerę tłustą należy także nawilżać oraz złuszczać peelingiem, najlepiej drobnoziarnistym minimum raz w tygodniu. Należy także stosować tonik bezalkoholowy, ponieważ alkohol niszczy barierę lipidową naskórka. Przy cerze tłustej dobrze jest stosować kremy na dzień, może być matujący, natomiast na noc nawilżający.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Suligowska I., Pielęgnowanie zdrowej skóry, Radom 2006.
  2. Jankowiak W., Imielski W., Pachurka J., Kosmetologia wobec problemów cery tłustej i trądzikowej, Kosmetologia Estetyczna, 5/2016.
  3. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  4. Draelos Z., Pugliese P., Fizjologia skóry – teoria i praktyka, Wydawnictwo Medpharm, Wrocław 2014.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami