Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 10 marca 2022

Idealne smoothieSmoothie i znajdujące się w nim witaminy to świetny sposób na rozpoczęcie dnia. Szczególnie tego lata stało się ono bardzo popularne. Nie bez powodu. Są przecież pyszne, a do tego bardzo odżywcze. Wystarczy pić je przez tydzień lub dwa żeby samemu się o tym przekonać. Co najważniejsze, przygotowanie smoothie jest bardzo proste i zajmuje tylko kilka minut. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą przygotować energetyczne i bardzo pożywne smoothie.

Odpowiednie porcje

Zacznij przygotowanie smoothie dwoma pełnymi kubkami płynu. Może to być woda, mleko, jogurt naturalny czy smakowy, sok owocowy lub mleko kokosowe. Ważne jest, aby dodać płyn do blendera przed owocami. Następnie dodaj około 3/4 kubka wybranego owocu. Banan jest doskonałą bazą dla każdego smoothie i nadaje mu piękną, kremową konsystencję. W dalszej kolejności dodaj inne owoce takie jak np. jagody, mango, brzoskwinie, śliwki, nektarynki, gruszki, jabłko czy melon. To zależy już od Twojego gustu. Być może trzeba będzie dodać więcej owoców lub płynu, w zależności od rodzaju owoców, które wybrałaś. Miksuj i dodawaj powoli składniki, aby uzyskać pożądaną konsystencję. W dalszej kolejności dodaj miód, syrop klonowy lub syrop z agawy. Na końcu dorzuć kilka kostek lodu i zblenduj na gęsty i mroźny koktajl.

Zamroź owoce

Jeżeli planujesz regularnie robić smoothie to najlepszym pomysłem będzie gdy schowasz trochę świeżych owoców w zamrażarce. Nie tylko zachowują one swoje wartości odżywcze i smak, ale również będą natychmiast schłodzone, więc nie będzie potrzeby dodawania lodu. Banany mogą przybrać brązowy kolor, dlatego przed ich zamrożeniem obierz je i pokrój, a następnie zawiń w papier do pieczenia. W takiej postaci włóż je do woreczków na kanapki i zamroź. Tak przygotowane możesz w każdej chwili wyciągnąć i wrzucić do blendera kiedy tylko potrzebujesz. Nawet owoce, które zazwyczaj się nie zamraża, jak truskawki czy melona, można włożyć do zamrażarki jeżeli będziesz używać ich do smoothie.

Kreatywność jest najlepsza

Po opanowaniu podstaw, spróbuj dodać różne owoce do podstawowej receptury i mieszaj dowolnie smaki abyś znalazła swój ulubiony. Dodaj łyżkę kakao, cynamonu, gałki muszkatołowej, siemię lniane, posiekane orzechy lub owies. Będzie to nie tylko wyśmienicie smakowało, ale również sprawi, że smoothie stanie się bardziej pożywne.

Warzywne i owocowe smoothie

Jeśli nie próbowałaś jeszcze koktajli z mieszanki owoców i warzyw będziesz zaskoczona tym smakiem. Słodycz owoców bardzo dobrze łączy się z dużą ilością warzyw i sprawia, że takie smoothie jest nie tylko pyszne, ale również staje się super napojem – bomba witaminowa. Spróbuj przygotować zielone smoothie detoks. Do wody kokosowej dodaj jabłko, kiwi, banany, szpinak, Spirulinę i Chlorellę. Możesz go również wzbogacić o warzywa takie jak marchewka, buraki, a nawet pomidory.

Smoothie z owoców leśnych, banana i Spiruliny na śniadanie lub lunch sprawi, że posiłek będzie bardziej syty z dużą zawartością białka. A to dlatego, że Spirulina zawiera go w swoim składzie aż w 70% wysokiej jakości i przyswajalności. Takie smoothie jest szczególnie polecane sportowcom i osobom aktywnym fizycznie. A to dlatego, że w krótkim czasie mogą oni uzupełnić deficyty tak ważnego budulca mięśniowego jakim jest białko. Warto wspomnieć, że Spirulina zawiera aż 18 niezbędnych aminokwasów dla organizmu człowieka.

Zobacz również: Oczyszczanie organizmu – 3 najlepsze sposoby na detoks.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Plocharski W., Owoce, warzywa i soki w zaleceniach żywieniowych – kontrowersje dotyczące spożycia, Przemysł Fermentacyjny i Owocowo-Warzywny, 7/2016.
  2. Gwóźdź E., Gębczyński P., Prozdrowotne właściwości owoców, warzyw i ich przetworów, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  3. Zielone koktajle, 365 przepisów, Wydawnictwo Publicat, Poznań 2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami