Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 stycznia 2022

5 rzeczy ktore kazdy powinien wiedziec o zywieniuZdrowe żywienie jest podstawą dbania o siebie. Nasi czytelnicy mają wiele pytań o to, jakie najlepiej produkty spożywać, jakie diety są najlepsze i do których się stosować oraz za co dany składnik znajdujący się w żywności jest odpowiedzialny. Pojawiające się w książkach czy internecie, a także innych źródłach informacje o odżywianiu nie powinny być skomplikowane. Mamy zamiar je uprościć jak tylko się da. Oto co trzeba wiedzieć.

Diety nie działają długoterminowo

Popularne diety eliminują całe grupy żywności lub mają bardzo surowe zasady. Można dzięki nim stracić trochę na wadze, jednak tylko na początku (jeśli uda się wytrzymać). Zdecydowana jednak większość osób po zaprzestaniu takiej diety z powrotem uzyskuje masę sprzed jej rozpoczęcia (efekt jojo). Prawidłowe jedzenie o odpowiednich porach dnia, dobrze dobrane produkty o właściwej kaloryczności są najlepszym sposobem, aby kontrolować swoją masę ciała.

Konieczny jest błonnik pokarmowy

Według zaleceń żywieniowych, przeciętna osoba dorosła nie otrzymuje wystarczającej ilości błonnika, który wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Co ważne, niektóre rodzaje błonnika mogą pomóc w regulacji poziomu cholesterolu. Warto więc zwiększyć spożycie błonnika jedząc pełnoziarniste pieczywo, rośliny strączkowe, a także owoce i warzywa.

Prawdopodobnie potrzebujesz więcej owoców i warzyw, co idzie w parze z zapotrzebowaniem na błonnik. Niewiele osób regularnie spożywa wystarczającą ilości owoców i warzyw, co jest bardzo złą wiadomością, ponieważ to właśnie one są niskokaloryczne, bogate w błonnik oraz posiadają wysoką zawartość różnych witamin i minerałów. Dlatego też należy dodać więcej owoców i warzyw do codziennej diety poprzez różnego rodzaju sałatki i świeże przekąski. Jest to dużo lepsze rozwiązanie niż chipsy czy frytki.

Etykiety na opakowaniach produktów żywnościowych mogą być mylące

Wszystkie pokarmy przetwarzane i pakowane muszą posiadać etykiety zatwierdzone przez sanepid. Mają one za zadanie pomóc podjąć decyzję, który produkt kupić. Etykiety powinny zawierać podstawowe informacje takie jak wartość energetyczna, czyli ilość kalorii, wartości odżywcze w dziennej porcji, a także RWS, czyli procentowo Referencyjne Wartości Spożycia, tzw. dzienne zapotrzebowanie. Czytając etykietę należy zwrócić uwagę czy na opakowaniu nie znajdują się ostrzeżenia, np. o zawartości składników, które mogą wywoływać uczulenie. Dlatego też trzeba być ostrożnym przy zakupie.

Zdrowe żywienie a suplementy diety

Suplementy diety mogą wydawać się nieszkodliwe, ponieważ można je kupić praktycznie w każdym sklepie. I generalnie są one bezpieczne tak długo, jak postępuje się zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na etykiecie, szczególnie jeżeli chodzi o dawkowanie. Niektóre suplementy, szczególnie te zawierające żelazo, witaminę A i witaminę B6 mogą wywoływać skutki uboczne jeżeli przyjmuje się ich zbyt dużo. Dodatkowo warto zaznaczyć, że tanie suplementy diety nie idą w parze z jakością, ponieważ wytworzenie dobrego produktu i kontrola jakości na najwyższym poziomie zawsze kosztuje. Bądź więc ostrożny przy wyborze jakichkolwiek suplementów diety i przed rozpoczęciem suplementacji skontaktuj się z lekarzem prowadzącym.

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bienkiewicz M., Bator E., Bronkowska M., Błonnik pokarmowy i jego znaczenie w profilaktyce zdrowotnej, Problemy Higieny i Epidemiologii, 1/2015.
  2. Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami