Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 kwietnia 2021

7 superfood które powinieneś znaćNie ma oficjalnej definicji naukowej określającej superfoods. Jednak przyjmuje się, że jest to pożywienie zawierające bardzo wysoki poziom niezbędnych dla naszego organizmu składników odżywczych, w tym tak ważnych witamin i minerałów.

7 Superfoods, które warto znać

Oprócz witamin i minerałów, superfoods to źródło antyoksydantów. Są to substancje, które chronią nasze ciało przed wolnymi rodnikami (uszkadzającymi komórki) i pomagają zapobiegać chorobom. Warto więc poznać te produkty, ponieważ nie bez powodu są tak nazywane.

Acai

Owoce Acai pochodzą z deszczowych lasów Ameryki Południowej. To małe, fioletowe jagody, które zdobyły bardzo dużą popularność jako produkt wspomagający odchudzanie (ze względu na swoje właściwości regulujące metabolizm i przyśpieszające przemianę materii). Poprzez zawartość bardzo dużej ilości antyoksydantów przeciwdziałają starzeniu się organizmu (działanie anti-aging). Te przeciwutleniacze, w postaci antocyjanów (naturalnych barwników pochodzenia roślinnego) pozwalają nawet na walkę z rakiem i chorobami serca.

„Jest to także jeden z nielicznych owoców zawierających kwas oleinowy. Ten sam, który znajduje się w oliwie z oliwek i jest tak ważny tak dla naszego serca.” – mówi Andy Bellatti, dietetyk z Las Vegas.

Ze względu na to, że bardzo ciężko dostać świeże owoce acai (ograniczona dostępność) to są one sprzedawane w postaci zamrożonej, tabletkach, jako proszek lub sok.

Jagody Goji

Jagody Goji stały się częstym widokiem na półkach sklepowych. Nie bez powodu, ponieważ zawierają bardzo dużą ilość witaminy C. Pochodzą z Tybetu i Mongolii. Te pomarańczowo-czerwone jagody były już stosowane od wieków przez chińskich zielarzy w leczeniu dolegliwości związanych ze wzrokiem i słabym krążeniem krwi. Dodatkowo pomagały wzmocnić układ odpornościowy. Badania naukowe nie posiadają jeszcze potwierdzenia tej tezy, jednak nie ma wątpliwości, że jagody goji są bogate w przeciwutleniacze i cenne związki roślinne. Na rynku dostępne są suszone jagody goji, proszek z tych owoców, a także napoje.

Kakao

Tak jak czekolada, kakao w proszku zawiera flawonoidy, które obniżają ciśnienie krwi, poprawiają przepływu krwi w mózgu i sercu.

„Dla kogoś, kto bardzo lubi czekoladę i szuka korzyści dla serca oraz układu krążenia jest to jedno z najlepszych połączeń.” – mówi Dawn Jackson Blatner, dietetyk.

Przed zakupem upewnij się i uważnie przeczytaj etykietę

„Jeżeli kiedykolwiek zobaczysz alkalizowane kakao, oznaczać to będzie, że zostało ono przetworzone i może nie posiadać nawet 90 procent przeciwutleniaczy. Gdy podejmujesz już decyzję o zakupie wybierz surowe lub niealkalizowane kakao, które zawiera wszystkie związki fitochemiczne i przeciwutleniacze.” – dodaje.

Warto spróbować dodać sproszkowane kakao do koktajli. Bogaty, czekoladowy smak będzie idealny dla podniebienia.

Algi

W przeciwieństwie do owoców czy warzyw hodowanych na lądzie, algi takie jak Spirulina czy Chlorella uprawiane są w wodzie. W zależności czy są one słodkowodne czy słonowodne zawierają niesamowicie duże ilości witamin, minerałów, mikro i makroelementów, w tym także pierwiastków śladowych. Co również ważne Spirulina zawiera spore ilości białka, które jest bardzo dobrze przyswajane przez organizm człowieka. Włączając ją do codziennej diety, będziemy mieli pewność, że uzupełni ona wszystkie, niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania.

Maca

Uprawiana w Andach maca, to warzywo korzeniowe, które zbiera się, suszy i przetwarza na proszek lub tabletki. Mimo że doniesienia o korzyściach zdrowotnych są mieszane, maca jest stosowana w celu zwiększenia energii, wytrzymałości i podniesienia libido. Pomaga również w zmniejszeniu zmęczenia oraz przyśpiesza proces regeneracji.

Nasiona konopi

Pomimo ich powiązania z marihuaną, nasiona konopi nie zawierają praktycznie żadnych śladów substancji psychoaktywnych pochodzących od ich kontrowersyjnego kuzyna. Nasiona są bogate w białko i zawierają wszystkie niezbędne dla wzrostu i regeneracji aminokwasy. Nasiona konopi zawierają również tak bardzo pożądany stosunek kwasów tłuszczowych omega-6 i omega-3. Dodatkowo w ich składzie znajdziemy magnez i potas. Mają bardzo łagodny smak, więc można je dodawać do zup czy sałatek.

W tym artykule opisujemy: Olej konopny – właściwości, zastosowanie i skutki uboczne.

Drożdże odżywcze

Nie należy mylić z drożdżami suchymi lub piwnymi. Drożdże odżywcze produkuje się wyłącznie z zaczynu drożdży i posiadają w sobie dużą moc. To doskonałe źródłem białka i błonnika, a także są jednym z zaledwie kilku źródeł witaminy B12, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Witaminę B12 można znaleźć głównie w mięsie i produktach mlecznych. Dla wegan i wegetarian drożdże odżywcze są bardzo dobrą alternatywą, ponieważ nie spożywają oni produktów pochodzenia zwierzęcego. Uzupełniają niedobory ważnych dla organizmu witamin.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kowalski R., Kowalska G., Polskie superfoods, Zdrowie i Uroda.
  2. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 5/2015.
  3. Muszyńska B., Malec M., Sułkowska-Ziaja K., Właściwości lecznicze i kosmetologiczne drożdży piekarniczych, Postępy Fitoterapii, 1/2013.
  4. Dąbrowski G., Skrajda M. Frakcja lipidowa i białkowa nasion konopii siewnych oraz jej korzystny wpływ na zdrowie człowieka, Journal of Education, Health and Sport, 6/2016.
  5. Grdeń M., Gramza-Michałowska A., Maca – właściwości prozdrowotne, Nauka Przyroda Technologie, 1/2017.
  6. Kępska D., Olejnik Ł., Algi – przyszłość z morza, Chemik, 68/2014.
  7. Matysek-Nawrocka M., Cyrankiewicz P. Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami