Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 22 marca 2022

Aloes i korzyści z jego przyjmowaniaAloes jest rośliną, która już w przeszłości była wykorzystywana w różnych kulturach ze względu na swoje zdrowotne korzyści, jak również lecznicze i pielęgnacyjne właściwości. Liście aloesu składają się z trzech warstw. Najgłębsza część zawiera żel, który bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Obecnie żel aloesowy stosowany jest w produktach do pielęgnacji skóry, jak również spożywany w naturalnej, surowej postaci.

Aloes i jego wartość odżywcza

Zgodnie z artykułem, który ukazał się w „Indian Journal of Dermatology” w 2008 roku, żel z aloesu zawiera witaminę A, witaminę C i witaminę E. Są to przeciwutleniacze, co oznacza, że ​​chronią przed działaniem wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się i mogą powodować raka. Żel aloesowy zawiera również witaminę B12 i kwas foliowy. Znajduje się w nim także szereg zasadniczych składników mineralnych, w tym wapń, potas, magnez, sód, chrom, miedź, cynk i selen. Zawartość minerałów sprawia, że ​​aloes jest korzystny dla enzymów komórkowych i aktywności metabolicznej. Zawiera również 20 aminokwasów, w tym 7 z 8 niezbędnych.

Przeciwzapalne działanie

Aloes zawiera kilka związków przeciwzapalnych, w tym kwas salicylowy, c-glikozydowe kromony i enzym o nazwie bradykinaza. Aloes zmniejsza wytwarzanie kwasu w organizmie, co również zapobiega stanom zapalnym. Według badań opublikowanych w „Alimentary Pharmacology and Therapeutics” w 2004 roku, spożywanie aloesu może okazać się pomocne w leczeniu choroby zapalnej jelit. W innym badaniu z tej samej publikacji wydanej w 2004 roku poinformowano, że aloes może być również pomocny w łagodnych i umiarkowanych przypadkach wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. W badaniu u 47% osób, które poddane były suplementacji aloesem poprawiły się wyniki. Zmniejszyły się objawy, podczas gdy tylko u 14% przypadków w grupie przyjmującej placebo zauważono poprawę.

Profilaktyka i leczenie cukrzycy

W badaniu opublikowanym w „Biological and Pharmaceutical Bulletin” w 2006 roku, naukowcy testowali na myszach z cukrzycą typu 2 efekt pięć różnych związków zwanych fitosterolami znalezionymi w aloesie przeciw hiperglikemii. Po podaniu fitosteroli przez jeden miesiąc, myszy miały obniżone poziomy glukozy. Badacze doszli do wniosku, że Aloes w długim okresie czasu wpływa na poziom glukozy we krwi, co może być przydatne w leczeniu cukrzycy typu 2. W „Saudi Pharmaceutical Journal” w 2009 roku opublikowano badania, które potwierdziły ten wniosek. Naukowcy codziennie podawali aloes chorym na cukrzycę typu 2. Po czterech tygodniach, badacze zauważyli znaczne obniżenie stężenia trójglicerydów, a po sześciu tygodniach poziom glukozy u pacjentów istotnie się zmniejszył.

Na co uważać?

Żel aloesowy, który znajduje się w największej, wewnętrznej warstwie liścia jest bezpieczną i korzystną częścią rośliny do spożywania, ale jego skóra i żółta warstwa położona bezpośrednio pod nim, jest uważana za prawdopodobnie niebezpieczną. Aloes nie jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią lub dzieci poniżej 12 lat zgodnie z MedlinePlus. Związane jest to z wadami wrodzonymi i poronieniami. Jednak dalsze badania są potrzebne. Aloes może działać jako środek przeczyszczający, więc nie należy go łączyć z lekami przeczyszczającymi. Spożywanie soku aloesowego zostało powiązane z chorobami nerek i uszkodzeniami wątroby – według MedlinePlus. Chociaż niektóre badania wykazują potencjalne zastosowanie aloesu w farmakologii i posiada on pewne składniki odżywcze, to nie należy do żywności, którą można regularnie spożywać.

Polecane produkty

Bio Olej kokosowy (nierafinowany) 100% naturalny
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kukułowicz A., Steinka I., Aloes – możliwości wykorzystania jako suplementu diety, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2010.
  2. Cieślik E., Turcza K., Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, Postępy Fitoterapii, 2/2015.
  3. Zamiara K., Aloes – jego tajemnicza moc, Farmakologia Polska, 7/2010.
  4. Czerwonka W., Aloes w kosmetologii i dermatologii, Kosmetologia Estetyczna, 3/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami