Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 sierpnia 2023

Czarnuszka na astmęAstma to przewlekła choroba dróg oddechowych wywołująca zwężenie oskrzeli, które są podstawowymi narzędziami, niezbędnymi przy prawidłowym oddychaniu. Tradycyjne leki mogą pomóc w zapobieganiu i skutecznej kontroli objawów astmy, a większość z nich jest przepisywana przez lekarza po uprzednim przeprowadzeniu szczegółowych badań. Istnieją również alternatywne metody leczenia – czarnuszka na astmę może złagodzić niektóre z objawów tej choroby.

Jakie objawy wywołuje astma?

Do głównych objawów, które wywołuje astma, możemy zaliczyć:

  • trudności w oddychaniu;
  • ból i ucisk w klatce piersiowej;
  • świszczący oddech;
  • napady kaszlu.

Symptomy te różnią się intensywnością w zależności od stopnia zaostrzenia tej choroby. Ponadto nie występują stale, lecz napadowo, w zależności od aktualnej ekspozycji na czynniki drażniące. Napad astmy bardzo często pojawia się w momencie wdychania dymu tytoniowego czy alergenów.

Czarnuszka (Nigella Sativa)

Czym tak właściwie jest czarnuszka? Czarnuszka, zwana również Czarnym Kminkiem, to roślina, która rośnie naturalnie w rejonie Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Afryce Północnej. Często spotyka się ją pod postacią zimnotłoczonego oleju z nasion czarnuszki, przeznaczonego do spożycia. Czarnuszka na astmę, a także na stany zapalne jak np. zapalenie oskrzeli, wykorzystywana była już w medycynie przez starożytnych Egipcjan.

Czarnuszka na astmę

Czarne nasiona kminku zawierają składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe omega-6, fosfolipidy i antyoksydanty. Ponad 100 składników zawartych w tych małych, niepozornych czarnych nasionach czarnuszki, są skutecznym sposobem w zwalczaniu przeróżnych dolegliwości zdrowotnych, w tym również właśnie astmy. Czarnuszka pod postacią tłoczonego na zimno oleju chroni komórki organizmu przed stanami zapalnymi, co z kolei zapobiega walce z chorobami przewlekłymi układu oddechowego.


Olej z czarnuszki bioalgi


Kto jeszcze powinien stosować regularnie olej z czarnuszki?

Na regularne spożycie oleju z czarnuszki powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które cierpią na następujące dolegliwości:

Jest to tylko kilka przykładów, dla których warto sięgnąć po olej z czarnuszki. Nie bez powodu mówi się, że czarnuszka to remedium na wszystkie choroby.

Czarnuszka na astmę – jak przyjmować?

Czarnuszka na astmę dostępna jest w formie kapsułek, płynnej postaci lub małych nasionkach. Kapsułki to bardzo wygodna forma w codziennym wzmacnianiu odporności, a także hamowaniu reakcji alergicznych. Z kolei olej w postaci płynnej może być stosowany bezpośrednio na skórę jako odżywczy olejek lub doustnie: jedna łyżeczka oleju z czarnuszki z dodatkiem miodu (w celu złagodzenia smaku). Możemy delikatnie również podgrzać płynny olej i wykonać domowy zabieg inhalacji na drogi oddechowe. Zabieg taki pomoże w rozrzedzeniu zalegającego śluzu w oskrzelach. Jeżeli chodzi o nasiona z czarnuszki to są one idealnym dodatkiem do pieczywa, białego sera, zup, zapiekanek itp.

Środki ostrożności w przyjmowani oleju z czarnuszki

Olej z czarnuszki nie powinno się stosować jako zamiennik leków. W takim przypadku zaleca się kontakt z lekarzem, aby mógł on wykluczyć niepożądane interakcje z przepisanymi lekami, a także sprawdzić czy nie widzi przeciwwskazań w regularnym zażywaniu oleju z czarnuszki.

Należy pamiętać, że czarnuszka siewna jest medycyną alternatywną, co oznacza, że nie ma jeszcze na tyle wystarczających dowodów naukowych, aby stosować ją głównie jako leczenie z wykluczeniem innych leków. Olej z czarnego kminku nie powinien być stosowany również przez kobiety w ciąży, ponieważ może wywołać skurcze macicy.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kaźmierczak A., Wcisło-Dziadecka D., Zmarzły N., Zdrowie z natury – czarnuszka siewna w produktach kosmetycznych i leczniczych, Postępy Nauk Medycznych, 1/2018.
  2. Borusiewicz M., Janeczko Z., Nigella sativa L. – roślinny surowiec o właściwościach plejotropowych, Postępy Fitoterapii, 4/2015.
  3. Adamska A., Ochocka R., Nigella sativa źródłem związków bioaktywnych, Postępy Fitoterapii, 2/2016.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami