Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 listopada 2023

Dzięgiel chińskiDzięgiel chiński (łac. Angelica sinensis) to roślina rosnąca dziko w krajach Azji. Jest także uprawiany w Chinach i Japonii, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Roślina ta ma pustą łodygę i sięga 2,5 metra wysokości, a zakończona jest białym kwiatostanem. Dzięgiel najczęściej jest stosowany w celach leczniczych, wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych.

Dzięgiel chiński – charakterystyka

To roślina z rodziny rdestowatych pochodząca z Chin i Japonii. Bylina ta posiada duże, jajowate lub sercowate liście, z wciętym wierzchołkiem o charakterystyczny zielony kolorze. Kwiaty dzięgla chińskiego są małe, niepozorne i zebrane w gęste, cylindryczne kłosy. Kwitnie latem, zazwyczaj od lipca do września. Roślina rozmnaża się za pomocą nasion, ale głównym sposobem jej rozprzestrzeniania się jest rozrost podziemnych kłączy.

Dzięgiel chiński jest uważany za gatunek inwazyjny w niektórych regionach świata, w tym w Europie i Ameryce Północnej. Może on zdominować środowisko naturalne i wypierać rodzime gatunki roślin. Ze względu na swój potencjał inwazyjny, dzięgiel chiński może stanowić problem dla środowiska naturalnego. Kontrola tej rośliny polega na usuwaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się jej kłączy.

Roślina ta wykorzystywana jest w medycynie tradycyjnej w niektórych krajach, głównie w Azji, ze względu na zawartość resweratrolu – substancji przypisywanej pewnym korzyściom zdrowotnym. Jest również uprawiany w ogrodach jako ozdobna roślina ozdobna ze względu na efektowne liście i kwiaty. Dzięgiel chiński może być źródłem pokarmu dla niektórych gatunków owadów i ptaków, ale może także zagrażać rodzimym gatunkom roślin poprzez konkurowanie o zasoby.

Dzięgiel chiński – działanie

Roślinę tę stosuje się jako środek zapewniający prawidłową czynność macicy i regulujący cykl menstruacyjny. Łagodzi dolegliwości związane z miesiączką takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne. Również przy menopauzie pomaga przy uczuciu gorąca i suchości pochwy. Dzięgiel zawiera estrogeny roślinne (fitoestrogeny) i mimo że są słabsze niż estrogeny wytwarzane przez organizm, łączą się chemicznie z receptorami estrogenów w ludzkich komórkach i przywracają równowagę hormonalną. Przeciwdziałają uderzeniom gorąca, rekompensując ubytek estrogenów, który następuje po menopauzie.

Dzięgiel zawiera dużą ilość kumaryny. Są to naturalne substancje chemiczne rozszerzające naczynia krwionośne zwiększające ukrwienie macicy i innych narządów oraz działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Kumaryna zmniejsza stany zapalne i skurcze mięśni, dzięki czemu dzięgiel łagodzi dolegliwości miesiączkowe. Dzięgiel chiński poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych ułatwia pracę serca. Jednak nie stosuje się go do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo wpływa na poprawę krążenia obwodowego.

Dzięgiel działa także pozytywnie na włosy. Wzmacnia je i sprawia, że stają się one silniejsze, grubsze, bardziej błyszczą i przestają wypadać. Dzięgiel ma również działanie przeciwłupieżowe. Regularne mycie włosów szamponem z dzięglem pomaga przywrócić odpowiednie pH skóry głowy, dzięki czemu leczy łupież. Przy regularnym stosowaniu tabletek z dzięglem można zaobserwować lekkie powiększenie się piersi.

W tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się dzięgiel w celu ułatwienia porodu. Jednak niestety ta roślina jest odradzana w przypadku krwotoków miesiączkowych na tle infekcji, zatrzymania łożyska po porodzie, tak samo jak w pierwszym trymestrze ciąży.

Stosowanie dzięgla chińskiego

Osoby cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinny zażywać dzięgiel chiński w dniach, w których nie występuje miesiączka, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne, co przy menstruacji groziłoby wykrwawieniem. Podczas bólów miesiączkowych niepowiązanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, trzeba zacząć zażywać na 1-2 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączkowania, natomiast na napady gorąca zażywać codziennie. Skuteczność można zaobserwować dopiero przy regularnym stosowaniu minimum przez 2 miesiące. Dzięgiel chiński nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe również nie powinny przyjmować dzięgla chińskiego bez porozumienia z lekarzem.

Dzięgiel chiński skutki uboczne

Skutki uboczne rzadko występują, dzięgiel jest stosunkowo bezpieczną rośliną. Jednakże, jak w przypadku większości suplementów diety i ziół, reakcje mogą być różne u różnych osób.

Dzięgiel chiński może działać przeczyszczająco, a także powodować bardzo obfite krwawienie podczas miesiączki. Stosując go należy unikać kontaktu ze słońcem, ponieważ jego korzeń zawiera związki nazywane psoralenami, które działają uczulająco na promienie słoneczne.

Podobnie jak wiele innych roślin, dzięgiel chiński może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. Objawy alergii mogą powodować swędzenie skóry, wysypki skórne i trudności w oddychaniu. Przedawkowanie dzięgla chińskiego może prowadzić do działań niepożądanych, takich jak zaburzenia wątroby. Dlatego zawsze zaleca się przestrzeganie zaleceń dotyczących dawkowania.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Właściwości prozdrowotne roślin i ich metabolitów wtórnych, Lublin 2018.
  2. Szot-Radziszewska E., Lecznictwo ludowe Ukraińców na przełomie XIX i XX wieku, Analecta, 1/2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami