Kasztanowiec zwyczajny – właściwości i zastosowanie

4.50 avg. rating (77% score) - 2 votes

Kasztanowiec zwyczajny - właściwości i zastosowanieKasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) pochodzi z wielu części świata m.in. z Grecji, południowej części Azji, a także z Iranu. Cenne właściwości kasztanowca znajdują się głównie w kwiatach i korze. Z tego też względu jest on bardzo często wykorzystywany w ziołolecznictwie. Jednak oprócz tego znalazł także zastosowanie w innych dziedzinach życia. Gdzie jeszcze kasztanowiec zwyczajny jest używany oraz jakie posiada właściwości?

Surowiec leczniczy kasztanowca stanowi kora młodych gałązek, która pozyskiwana jest najczęściej wiosną. Z początkiem lata z kolei zbiera się kwiaty kasztanowca, które następnie suszy się w suchym i ciemnym miejscu. Duże wartości przypisuje się także niedojrzałym owocom kasztanowca, które zbierane są w lipcu. Wszystkie te elementy są bogatym źródłem dobroczynnych substancji.

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości

Kasztanowiec zwyczajny posiada wiele związków aktywnych. Należą do nich m.in. flawonoidy, karotenoidy, kumaryny, saponiny i garbniki. Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych co warunkuje również ich elastyczność. Wyciąg z kasztanowca usprawnia transport krwi w naczyniach żylnych zapobiegając powstawaniu zakrzepów i zastojów. Dlatego też stosuje się go w przypadku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, hemoroidów oraz w przypadku zapalenia żył.

Kasztanowiec stosowany w formie okładów może być używany w celu przyspieszenia zmian urazowych takich jak obrzęki, skręcenia czy stłuczenia, a także w innych zmianach jak oparzenia, odmrożenia, wykazując silne działanie przeciwzapalne. Dzięki obecności garbników w składzie kasztanowca posiada on także właściwości rozkurczowe. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać w nadmiarze przetworów z owoców kasztanowca, ponieważ mogą wywołać nudności. Natomiast w formie okładów należy unikać opatrywania nim otwartych ran.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

1. Kasztanowiec w kosmetyce.

  • Intensywne działanie kasztanowca na naczynia krwionośne pozwoliło na zastosowanie go w tak niełatwym problemie kosmetycznym jakim jest cellulit. Preparaty na bazie wyciągów z kasztanowca doskonale usprawniają krążenie w skórze i tkance podskórnej redukując toksyny skumulowane w organizmie i usuwając tym samym obrzęki związane z obecnością cellulitu.
  • Dzięki tak korzystnemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne kasztanowiec często stosowany jest jako komponent preparatów uszczelniających naczynia i zapobiegający powstawaniu tzw. „pajączków”.
  • W kosmetologii kasztanowiec wykorzystywany jest do produkcji kremów, maseczek, toników, mleczek przeznaczonych głównie dla skór naczyniowych. Można znaleźć go również w preparatach dla cer dojrzałych, ponieważ bardzo dobrze wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

2. Kasztanowiec dla zdrowia.

  • Garbniki zawarte w kasztanowcu działają łagodząco, rozkurczowo i przeciwbakteryjnie na cały układ pokarmowy niwelując zaburzenia trawienne. W momencie kiedy dochodzi do takiego stanu należy wypić napar z kwiatów lub liści kasztanowca.
  • Związki aktywne takie jak escyna i flawonoidy spowalniają procesy krzepnięcia krwi, a także rozrzedzają i zmniejszają jej lepkość. To właśnie dzięki temu przepływ krwi w naczyniach zostaje usprawniony, nie dochodzi do zastojów i zakrzepów, a także poprawia się krążenie obwodowe całego organizmu.
  • Kasztanowiec sprawdza się w niwelacji krwiaków, siniaków, odmrożeń, obrzęków dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym.
  • Ze względu na to, że związki aktywne kasztanowca uszczelniają ściany naczyń, a także wpływają na poprawę ich elastyczności niwelują także obrzęki poprzez zapobieganie wysiękom osocza krwi z naczyń do tkanek znajdujących się w pobliżu. Preparaty w formie maści czy żeli z kasztanowcem polecane są osobom, które posiadają pracę stojącą lub siedzącą.
  • Escyna, która wchodzi w skład kasztanowca hamuje stany zapalne, a także zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych zmniejszając jednocześnie ich objętość. W wyniku tego nie pozwala na ich deformację i procesy rozciągania, a więc do powstawania żylaków.

3. Kasztanowiec w kuchni.

  • Na bazie owoców kasztanowca można przygotować szereg win oraz leczniczych nalewek.

Polecane produkty:

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina z chlorellą - naturalne oczyszczenie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, odmładza organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia fizyczną i psychiczną kondycję organizmu, dodaje sił wital
Zobacz tutaj ...
Chlorella w proszku
Chlorella w bardzo dokładny sposób usuwa toksyny z organizmu. Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Jest ona również zdolna do pozbywania się z organizmu metali ciężkich.
Zobacz tutaj ...
Green Detox - oczyszczający koktajl
Green detox - jego skład to spirulina, młody jęczmień, proszek z liści moringi oraz Alfalfa (lucerna). Takie połączenie wpływ w znaczący sposób na oczyszczanie organizmu, jego odżywienie, odkwaszenie, jak również odżywienie dzięki czemu ...
Zobacz tutaj ...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz