Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 9 kwietnia 2022

Suplementy dietyCzy warto przyjmować suplementy diety? to najpopularniejsze preparaty przyjmowane dodatkowo do diety podstawowej. Na każdym suplemencie diety znajduje się jednak informacja o tym, że nie można nim zastąpić pełnowartościowej diety. Rodzi się więc pytanie, czy przy pełnowartościowych posiłkach warto suplementować dietę? Co powoduje, że praktycznie zawsze powinniśmy brać pod uwagę możliwość stosowania suplementów?

Nie ma diet pełnowartościowych

Dieta pełnowartościowa to swoisty konstrukt teoretyczny: tyle i tyle takich to a takich związków trzeba przyjąć, żeby wszystkie organy działały prawidłowo. Sęk w tym, że takie uogólnienia wprowadza się dla ludzi zdrowych i tylko statystycznych. Oznacza to, że w praktyce zapotrzebowanie każdego człowieka w mniejszym lub większym stopniu różni się od tego teoretycznego. Zatem podążając za najlepszymi nawet poradami, nie zbilansujesz swojej diety idealnie. Tutaj właśnie w sukurs przychodzą suplementy diety, czyli środki, dzięki którym można pokryć różnicę między twoim indywidualnym zapotrzebowaniem, a tym, co wynika z modeli teoretycznych.

Zmiany czasowe

Wiele z potrzeb organizmu to stany chwilowe: jeśli jesteś przeziębiony, potrzebujesz więcej witaminy C, jeśli masz problemy natury dermatologicznej, zwykle wiąże się to z większym zapotrzebowaniem na cynk i tak dalej, i tak dalej. Uzupełnianie tego rodzaju niedoborów w ramach codziennej diety jest często niemożliwe: nawet czarna porzeczka lub pietruszka witaminy C mają sporo, ale nie tyle, ile potrzeba, a uzupełnienie niedoborów cynku jest jeszcze trudniejsze. W takich przypadkach stosuje się na przykład preparaty zawierające glony Chlorella czy Spirulina, a więc działające ogólnie, w tym również pokrywające te najbardziej pilne potrzeby organizmu.

Zmiany trwałe

Ludzki organizm zmienia się w okresie życia. Każdy dzień odciska swój ślad na tym, jak wyglądamy i jak się zachowujemy, a za wszystkim tym stoją określone procesy biologiczne. Cały problem polega na tym, że owe procesy również się zmieniają. I tak: z biegiem czasu coraz trudniej jest na przykład utrzymać właściwy poziom wilgotności skóry. Tworzą się zmarszczki, skóra jest bardziej podatna na nietypowe zmiany pigmentacyjne, ogólnie wykazuje słabszą kondycję. Ponieważ jest to proces naturalny, sam w sobie nietraktowany jako choroba, nie leczy się tego.

Wszystkie zabiegi, które podejmujemy w takich przypadkach, mają wyłącznie charakter kosmetyczny. Można jednak, zamiast uciekać się do pomocy chirurgów, wspomagać naturalne procesy biochemiczne. W przypadku problemów ze starzejąca się skórą można stosować na przykład preparaty z kolagenem lub kapsułki kwasem hialuronowym. Dzięki tego rodzaju suplementom wspomaga się określone procesy biochemiczne – taki suplement zazwyczaj nie wykazuje działania ogólnego.

Suplementy diety w leczeniu i rekonwalescencji

Chorobę można zdefiniować jako zaburzenie homeostazy, czyli naturalnej dynamicznej równowagi organizmu. Równowaga ta jest oczywiście tylko odzwierciedleniem stężeń substancji chemicznych, dlatego chorobom zawsze towarzyszy jakaś, choćby bardzo subtelna, zmiana w składzie chemicznym organizmu. Działające ogólnie suplementy diety, takie jak Chlorella czy młody jęczmień pozwalają na przyspieszenie powrotu do stanu równowagi; te substancje, które były w niedoborze, zostaną uzupełnione, a jeśli przy okazji powstanie nadmiar innej – organizm taką substancję unieczynni lub wydali.

W leczeniu i rekonwalescencji mamy także pewne specyficzne potrzeby: tak jak przy złamaniu kości potrzeba wapnia i fosforu, aby ją odbudować, tak przy każdej innej chorobie organizm zużywa zapas jakiegoś związku lub pierwiastka – suplement służy wtedy zawsze przede wszystkim uzupełnieniu tego braku, zaspokojeniu zwiększonego popytu na dany związek.

Zobacz również: Naturalne suplementy diety – jak je wybrać?

Suplement, czyli „uzupełniacz”

Jak sama nazwa wskazuje, suplement nie zastępuje urozmaiconej diety i tutaj nie można się nie zgodzić instytucjami nakazującymi producentom informowanie o tym na opakowaniach suplementów diety. Jednocześnie jednak należy zwrócić uwagę, że dla ludzkiego organizmu każdy dzień jest wyzwaniem: patogeny, zanieczyszczenia powietrza, niewłaściwa dieta, stres, ciągły niedobór snu. To wszystko są czynniki, które powodują, że najróżniejsze procesy biochemiczne przebiegają niewłaściwie. Często nie jest to jeszcze powodem występowania widocznych objawów specyficznych, ale na przykład tylko zwiększenia drażliwości albo senności, zmiany apetytu itp. W takim przypadku zalecane są suplementy diety takie jak młody jęczmień, a więc te, które działają ogólnie. Dzięki nim w organizmie uzupełnia się niedobory, które leżą u podstaw wszystkich „biochemicznych błędów”. Suplement diety może być więc czymś, co jakby wyrównuje straty spowodowane w organizmie człowieka przez środowisko i styl życia.

Suplementy diety – czego się spodziewać?

Suplementacja diety, o ile prowadzona jest w sposób rozważny i właściwy dla wieku, płci i stanu zdrowia, może znacznie poprawić komfort życia. Najwyraźniejszy jest wpływ suplementów na objawy związane ze stresem lub szybkim trybem życia. One bardzo mocno nadwerężają siły organizmu i suplementacja pomaga nam w pełni cieszyć się każdym dniem. Suplementy nie dają często widocznego efektu poza tym, że rzadziej chodzisz do lekarza i wydajesz mniej na lekarstwa. Czyli w myśl popularnego powiedzenia – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Wierzejska R., Suplementy diety – panaceum na współczesne dolegliwości zdrowotne czy triumf reklamy?, Medycyna Rodzinna, 2/2017.
  2. Krasnowska G., Sikora T., Suplementy diety a bezpieczeństwo konsumenta, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2011.
  3. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 4/2012.
  4. Brzozowska A., Roszkowski W., Pietruszka B., Kaluza J., Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 4/2005.
  5. Stoś K., Wierzejska R., Siuba-Strzelińska M., Suplementy diety – czy potrzebujesz?, Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami