Beta-karoten – prekursor witaminy A

2.79 avg. rating (55% score) - 33 votes

Beta-karotenBeta-Karoten jest oprócz witamin C, E i selenu jednym z najcenniejszych składników wchodzących w skład preparatów witaminowych o charakterze antyoksydacyjnym.

Jak cenny jest dla nas Beta Karoten? Jest on najbardziej aktywnym prekursorem witaminy A występującym również pod nazwą prowitaminy A. Spożywanie Beta- Karotenu prowadzi do ogólnej poprawy zdrowia, zmniejsza podatność na choroby, jak również opóźnia starzenie się organizmu.

Beta-Karoten jest znaczącym źródłem witaminy A w naszej diecie bowiem warunkuje zdrową skórę, doskonały wzrok i wzmacnia nasz system odpornościowy. Liczne badania naukowe wykazują, że  odgrywa on szczególną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych, chroni przed miażdżycą, zmniejsza ryzyko zawału serca, a także znacznie redukuje ich objawy.

Beta-karoten będąc karetonoidem, wchodzi w skład grupy bardzo efektywnych antyoksydantów, takich jak alfa-karoten, likopen, zeaksantyna czy luteina. Jednak spośród wszystkich karetonoidów, tylko alfa-karoten i beta-karoten są zamieniane w znaczące ilości witaminy A w naszym organizmie.

Beta-karotenBeta karoten zawiera również flawonoidy, będące substancjami antyoksydacyjnymi nadającymi kolor i smak owocom i warzywom o barwach pomarańczowej i czerwonej. Marchew, pomidory, słodkie ziemniaki, arbuzy, morele czy mango są doskonałym źródłem beta karotenu. A zielone warzywa, jak szpinak, kapusta włoska i brokuły zawierają go również w znacznych ilościach, jednak żółty kolor niejako zakrywany jest przez zielony barwnik – chlorofil – którego w zielonych, liściastych roślinach znajdują się ogromne ilości.

Nasza wskazówka: najwięcej flawonoidów w owocach czy warzywach znajduje się w skórce, stąd od dawna zaleca się aby nie obierać ich przed spożyciem. Z drugiej jednak strony, delikatne przetworzenie niektórych warzyw, jak np. grillowanie czy gotowanie marchewki czy szpinaku, powoduje, że zawarte w nich flawonoidy stają się znacznie łatwiej przyswajalne przez nasz organizm.

Polecane produkty:

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Eyelight - w trosce o oczy
Nasze oczy ukazują nam piękno tego świata, ale też bezlitośnie jego ciemne strony. Objawiają nam wizerunek wszystkiego, co nas otacza, wiernie oddając wszystkie kolory i szczegóły, perspektywicznie, wychodząc poza kontury, podając informacje o odległościa
Zobacz tutaj ...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz