Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 października 2023

Kolagen na ból stawówDość powszechne są produkty zawierające kolagen na ból stawów. Kolagen jest białkiem, które odgrywa istotną rolę w zdrowiu stawów, skóry, włosów i paznokci. Może pomóc w łagodzeniu bólu stawów i przyspieszeniu procesu gojenia kontuzji.

Rodzaje kolagenu

Kolageny są podstawową grupą białek tkanki łącznej. Najpowszechniejszy z nich jest kolagen typu I, który w stawach nie występuje. Za to pojawia się w tkance kostnej i więzadłach oraz ścięgnach. Jego związek z układem ruchu jest więc niezaprzeczalny, wpływa on na ogólną strukturę i wytrzymałość tkanek łącznych w organizmie. Może także pomóc w utrzymaniu zdrowych kości i zapewniać wsparcie dla stawów poprzez utrzymanie integralności ścięgien i więzadeł.

Kolagen typu II jest podstawowym kolagenem cząstki szklistej. To właśnie ona buduje powierzchnie stawowe. Jest ona bardzo gładka i zapewnia minimalne tarcie dzięki kolagenom. Wraz z typem II współwystępują, choć w mniejszych ilościach, kolageny typu IX, X i XI. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie elastyczności i wytrzymałości chrząstki stawowej, co jest istotne dla ruchomości stawów.

Suplementy diety zawierające kolagen typu II mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów, zwłaszcza u osób z chorobami stawów, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów lub artroza.

Zobacz również: Typy kolagenu.

Suplementy z kolagenem na ból stawów

Kolagenowe suplementy dostępne w różnych formach, takie jak proszki, kapsułki lub płyny, działają przede wszystkim poprzez dostarczanie organizmowi dodatkowej dawki kolagenu, który jest naturalnie produkowany przez nasze ciało. Aby uzupełnić niedobory kolagenu poprzez suplementację musi on zostać strawiony nawet nie na dwupeptydy, ale na pojedyncze aminokwasy. Te transportowane są przez system krwionośny i komórki mające odpowiednie receptory na powierzchni mogą, jeśli poprzez kaskadę przekaźników „zgłoszą” takie zapotrzebowanie, wychwytywać niezbędne aminokwasy. Następnie są one łączone w łańcuchy białkowe i kolagen może zostać odtworzony.

Z wiekiem produkcja kolagenu w organizmie maleje, co może prowadzić do utraty elastyczności skóry, słabnięcia stawów i innych problemów zdrowotnych. Suplementy kolagenowe pomagają w uzupełnieniu poziomu kolagenu w organizmie, wspierając zdrowie stawów, skóry, włosów i paznokci. Kolagen jest także niezbędny do procesu gojenia ran i uszkodzeń tkanki. Suplementy zawierające wysokiej jakości naturalny kolagen mogą przyspieszyć ten proces. Ponadto niektóre badania sugerują, że kolagen może mieć właściwości przeciwzapalne i pomagać w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie.

Kolagen stanowi część struktury stawów, takich jak chrząstka i ścięgna. Suplementy z kolagenem mogą pomóc w łagodzeniu bólu stawów oraz zwiększaniu elastyczności.

Dlaczego warto suplementować kolagen?

Bóle stawów, o ile nie wynikają ze zwyrodnienia, mogą mieć dwie główne przyczyny. Pierwsza to niedobór mazi stawowej (a temu można zaradzić przez zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego). Druga to niewłaściwa struktura chrząstek na głowach kości. Drogą eliminacji można więc dojść do prawdopodobnej przyczyny dolegliwości. Natomiast suplementacja kolagenu jest wówczas logicznym postępowaniem, ponieważ kolagen typu II jest jedynym związkiem, który dostarczy określonej ilości związków niezbędnych do syntezy kolagenu II. Nie można suplementacją innego typu kolagenu, a tym bardziej suplementacją innego białka osiągnąć idealnych stężeń „cegiełek”, z których udałoby się organizmowi syntetyzować kolagen II.

Kolagen na ból stawów i kontuzje

Wynikające z wieku choroby stawów to jedno, a kontuzje to zupełnie coś innego. Zwykle w ich następstwie dochodzi do nadmiernego obciążenia torebki stawowej. To z kolei powoduje niewłaściwe ułożenie głów kości w panewce stawu. Tutaj potrzebne jest ich wzmocnienie, a więc zwiększona produkcja chrząstki szklistej i pośrednio kolagenu. Do czasu przywrócenia stawowi pełnej sprawności chrząstka będzie bardziej podatna na uszkodzenia, a sam staw bardziej obciążony. Dlatego kolagen na ból stawów i kontuzje zaleca się w okresie rekonwalescencji i przy bolesności wynikającej z nieprawidłowej orientacji głowy kości.

Zobacz również: Najmocniejszy kolagen na stawy.

Kolagen na ból stawów – podsumowanie

Dobrze dobrany suplement diety z kolagenem może dawać pozytywne efekty. Odbudowa stawów to proces, który zajmuje sporo czasu choćby ze względu na mechanizm, który nim rządzi. Suplementacja jest jednak najczęściej niezbędna, ponieważ zrównoważona dieta nie przewiduje najczęściej zwiększonego zapotrzebowania na kolagen.

Suplementacja kolagenem może pomóc w łagodzeniu bólu stawów, ponieważ kolagen jest kluczowym składnikiem chrząstki stawowej, odpowiedzialnej za amortyzację i ochronę stawów. W miarę starzenia się organizmu i naturalnej utraty kolagenu, stawy mogą tracić swoją elastyczność, co prowadzi do bólu i sztywności. Dodatkowo, kolagen może wspomagać proces gojenia i regeneracji tkanek łącznych w stawach, co może przynieść ulgę w przypadku kontuzji lub urazów. Suplementy z kolagenem mogą być wartościowym dodatkiem do terapii bólu stawów, pomagając w utrzymaniu ich zdrowia i funkcji

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skórą ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
  2. Nowicka-Zuchowska A., Zuchowski A., Kolagen – rola w organizmie i skutki niedoboru, Lek w Polsce, 11/2019.
  3. Czubak K., Żbikowska M., Struktura, funkcja i znaczenie biomedyczne kolagenów, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 4/2014.
  4. Morąg M., Burza A., Budowa, właściwości i funkcje kolagenu oraz elastyny w skórze, Journal of Health Study and Medicine, 2/2017.
  5. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
  6. Banaś M., Pietrucha K., Typy i struktura białka kolagenowego, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, 73/2009.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami