Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 października 2023

Działanie kwasu hialuronowego na skóręDziałanie kwasu hialuronowego na skórę i mięśnie można określić jako doskonałe remedium na procesy starzenia się skóry. Ale czy tak jest naprawdę? Ostatnio nawet pojawiły się informacje o tym, jak ważną rolę pełni w mięśniach. Czyżby więc substancja, która i tak jest już bardzo uniwersalna, miała mieć jeszcze więcej zastosowań? Przekonajmy się.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę

Kwas hialuronowy w skórze faktycznie występuje i to w niemałych ilościach. Odpowiada za upłynnianie błon komórkowych i nawilżenie substancji międzykomórkowej, w tym błony podstawnej, bez której prawidłowego funkcjonowania nie można mówić o zdrowym rozwoju skóry. W praktyce kwas hialuronowy najczęściej suplementuje się przez skórę, a więc z kosmetyków. Takie działanie kwasu hialuronowego na skórę ma jednak jedną podstawową wadę. Cząstki tego związku nie należą do małych, a to utrudnia przenikanie do głębszych warstw skory. Szanse na dotarcie cząsteczek kwasu hialuronowego do błony podstawnej są minimalne, żeby nie powiedzieć, że żadne. Owszem, kwas hialuronowy dobrze się wchłania, ale zmarszczek nie zredukuje, ponieważ nie ma w takim przypadku jak.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę poprzez suplementację odbywa się inaczej niż przez kosmetyki. Tutaj związek zostanie rozłożony, strawiony i wchłonie się z jelita cienkiego. Następnie zostanie przez krew przetransportowany do komórek, które w specyficzny sposób „zgłoszą zapotrzebowanie” na taki czy inny związek. Odbudowa cząsteczki kwasu hialuronowego musi nastąpić wewnątrz komórki. To właśnie ta konkretna komórka „zdecyduje”, czy właśnie taką cząsteczkę należy zbudować. Jest to więc w pewnym sensie loteria. Na szczęście mechanizmy biologiczne są na tyle dobrze wyregulowane, że nie ma tu żadnego widzimisię.

Kwas hialuronowy na skórę

Działanie kwasu hialuronowego na mięśnie

Kwas hialuronowy w mięśniach występuje w bardzo małych ilościach. Nie pełni tam głównej roli, aczkolwiek warto zaznaczyć, że pomaga w gospodarce energetycznej oraz zatrzymuje pewne ilości wody. Jednak podstawowymi związkami, które realizują te funkcje, są zupełnie inne cząsteczki chemiczne. Kwas hialuronowy jest tylko uzupełnieniem. Jego funkcja jest nieco ważniejsza przy komórkach satelitarnych, czyli komórkach macierzystych mięśni. Jednak w praktyce rzadko kiedy stwierdza się niedobory kwasu hialuronowego w mięśniach.

Suplementacja kwasem hialuronowym – efekty

Jeśli w skórze ubędzie zbyt wiele kwasu hialuronowego, wówczas straci ona jędrność. Jest to znany mechanizm powstawania zmarszczek – ani jedyny, ani najważniejszy, jednak bardzo istotny. Działanie kwasu hialuronowego na skórę prowadzi do zwiększenia dostępności związków, z których komórki skóry będą mogły odtworzyć kwas hialuronowy. Suplementacja kwasu hialuronowego nie jest terapią skierowaną w jedno miejsce – kwas hialuronowy zostanie przez organizm odtworzony tam, gdzie akurat będzie potrzebny, a niekoniecznie musi to być skóra.

Faktem jednak jest, że działanie kwasu hialuronowego na skórę objawia się poprawą jej kondycji i jest zdecydowanie zauważalna. Szczególnie dotyczy to osób w wieku 25+, bo wówczas produkcja własna kwasu hialuronowego zmniejsza się znacząco i maszyneria biologiczna potrzebuje lepszego zaopatrzenia, żeby odtwarzać niezbędny związek. Poprawa kondycji skóry to jednak nie zawsze wygładzenie zmarszczek, ale lepsze nawilżenie, zwiększenie elastyczności, mniejsza podatność na pękanie naczynek czy normalizacja pracy gruczołów skóry. Nadal jest to efekt, o który warto się postarać. Dlatego czasem suplementację warto rozważyć, należy przy tym jednak pamiętać, że nie da się spektakularnego efektu osiągnąć w tydzień ani dwa. Często na zauważalne efekty na skórze trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Ale i tu warunkiem jest zastosowanie najlepszych z dostępnych suplementów diety.

Działanie kwasu hialuronowego na skórę – podsumowanie

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja w organizmach ludzi i zwierząt, która pełni istotną rolę w utrzymaniu nawilżenia skóry i elastyczności tkanek. W medycynie estetycznej i kosmetologii kwas hialuronowy jest szeroko stosowany ze względu na jego korzystne działanie na skórę i mięśnie. Poza nawilżeniem skóry, redukcją obrzęków i cieni pod oczami, kwas hialuronowy może być używany do łagodzenia dolegliwości bólowych związanych z dolegliwościami stawów i mięśni.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Podstawy medycyny estetycznej, Białystok 2014.
  2. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  3. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Kwas hialuronowy – nie tylko kosmetyk, Farmacja Współczesna, 7/2014.
  4. Kuciak M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
  5. Materkowski M., Kompleksowe spojrzenie na chorobę zwyrodnieniową stawów – zastosowanie aceklofenaku w leczeniu tej jednostki chorobowej, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 4/2019.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami