Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 maja 2021

Terapia kwasem hialuronowymTerapia kwasem hialuronowym to dziś najczęściej wykonywane zabiegi medycyny estetycznej. Część z nich może być wykonana nawet w dobrych gabinetach kosmetycznych (te najmniej inwazyjne), a niektóre są domeną jedynie wysokiej klasy klinik.

Co przyciąga do kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest surowcem znacznie bezpieczniejszym od botoksu, ponieważ jest substancją naturalnie występującą w skórze. Wprawdzie syntetyki nie są identyczne z kwasem organicznym, ale odczyny alergiczne należą do rzadkości. Po drugie, kwas hialuronowy, zwłaszcza wielkocząsteczkowy i odpowiednio ustabilizowany, daje długotrwałe efekty. Może utrzymywać się w skórze nawet do 6 razy dłużej od botoksu (zwykle jednak 3-4 razy dłużej). Na pewno nie przyciągają ceny, bo te są zbliżone do zabiegów z toksyną botulinową.

Jakie zabiegi można wykonać z kwasem hialuronowym?

Terapia kwasem hialuronowym jest dość wszechstronna. Przede wszystkim wykonuje się nim zabiegi drobne:

  • wypełnianie zmarszczek;
  • podnoszenie kącików oczu;
  • korekcji owalu twarzy.

Jednak od jakiegoś już czasu kwas hialuronowy stał się alternatywą dla botoksu – można nim wykonać zabiegi takie jak: wypełnianie ust lub korekta nosa. Co więcej efekt często jest lepszy niż na botoksie.

Terapia kwasem hialuronowym

Nawet syntetycznie stabilizowane odmiany kwasu hialuronowego są dość neutralne i zwykle nie powodują uczuleń. Tym jednak, co najsilniej odróżnia ten typ zabiegów od wszystkich stosowanych wcześniej, jest bardzo krótki okres rekonwalescencji. Nawet po poważniejszych zabiegach, np. powiększaniu biustu, nie trzeba więcej niż jednego dnia, aby wrócić do pełnej sprawności. Zabiegi kwasem hialuronowym wykonywać należy po właściwym przygotowaniu skóry – dobrze oczyszczona, nawilżona i odżywiona dłużej utrzyma uzyskany wygląd. Podobne zabiegi pielęgnacyjne warto kontynuować również po zabiegu, dzięki czemu kwas hialuronowy będzie działał także biologicznie, pomagając przywrócić skórze funkcje fizjologiczne.


Kwas hialuronowy bioalgi


Bezpieczeństwo kwasu hialuronowego

Bezpieczeństwo terapii kwasem hialuronowym zależy od dwóch rzeczy: jakości i typu użytego preparatu oraz kondycji skóry. O tym, jakiego typu kwas zastosować w przypadku konkretnego pacjenta, decyduje lekarz na podstawie analizy potrzeb i możliwości. Do niektórych zabiegów nie można użyć najtrwalszych kwasów, podobnie jak do innych zaleca się zastosowanie tych o największych masach cząsteczkowych. W praktyce jest to dość skomplikowane zagadnienie.

Podobnie kondycja skóry – nie wszystkie rodzaje cery równie dobrze reagują na każdy preparat. Dlatego ważne jest, aby skóra była idealnie przygotowana, a wtedy lekarz lepiej dopasuje typ stosowanego kwasu. Jego decyzje mają olbrzymie znaczenie, ponieważ poszczególne rodzaje kwasu hialuronowego, choć pozornie nie różnią się od siebie, maja minimalnie inne właściwości. To wystarcza na przykład do tego, aby zwiększyć prawdopodobieństwo odczynu alergicznego albo podrażnień skóry. Dobrze dobrany kwas hialuronowy jest niemal całkowicie bezpieczny – dobrany źle może stanowić poważne zagrożenie dla komfortu pacjenta.

Polecane produkty

Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Czajkowska D., Milner-Krawczyk M., Kazanecka M., Kwas hialuronowy – charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and Food Science, 2/2011.
  2. Olejnik A., Gościańska J., Nowak I., Znaczenie kwasu hialuronowego w przemyśle kosmetycznym i medycynie estetycznej, Chemik, 2/2012.
  3. Wilk-Jędrusik M., Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii: intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna, Poznań 2013.
  4. Kucia M., Właściwości i zastosowanie kwasu hialuronowego w kosmetologii i medycynie estetycznej, Kosmetologia Estetyczna, 4/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami