Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

Suplementy dla pięknej skórySuplementy na skórę są jednymi z częściej wybieranych produktów wzbogacających codzienną dietę. Skóra jest wizytówką człowieka. Niestety, biologia sprawia, że właśnie na skórze – naturalnej barierze ochronnej organizmu, negatywnie odbija się kontakt z patogenami, szkodliwym promieniowaniem UV, wieloma toksycznymi substancjami i zbędnymi metabolitami. Efekt jest taki, że skóra szybko się starzeje i nawet naturalne procesy jej odnowy bywają zbyt powolne. W wielu przypadkach suplementacja diety może być dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu skóra odzyska swoje naturalne piękno.

Wspieranie struktury skóry

Skóra jest tkanką wielowarstwową. Do niekorzystnych zmian dochodzi we wszystkich jej warstwach: tkance podskórnej, skórze właściwej oraz naskórku. Tkanka podskórna ma charakter tkanki tłuszczowej. W niej znajdują się naczynia krwionośne i włókna nerwowe. Do ich prawidłowego funkcjonowania potrzebne są witaminy i minerały. Szczególne znaczenie ma witamina C, która uelastycznia naczynia krwionośne i stymuluje angiogenezę, czyli proces budowy nowych kapilar, a także pełni funkcje antyutleniacza, przez co przyczynia się do ochrony przed wolnymi rodnikami.

Skóra właściwa zbudowana z komórek nabłonkowych, czyli epidermalnych, musi odznaczać się prawidłową elastycznością oraz spójnością. Jest to możliwe dzięki kombinacji wielu różnych związków chemicznych, z których największą rolę odgrywają kolageny kilku typów. Niektóre z tych białek znajdują się także w tkance podskórnej, natomiast utrata pewnej ilości kolagenu powoduje spadek jędrności skóry i powstawanie zmarszczek. Suplementacja kolagenu, którą można prowadzić także metodami kosmetycznymi, aczkolwiek uzyskując nieco gorsze wyniki, jest jednym z najważniejszych elementów strategii odmładzania skóry.

Naskórek tworzą martwe, złuszczające się komórki. Ponieważ nie wykazują one już żadnych funkcji życiowych, suplementacja jakichkolwiek pierwiastków jest zbyteczna – nadmiar martwych komórek można złuszczać różnymi technikami peelingu, natomiast suplementy na skórę muszą działać głębiej.

Suplementy na skórę – nawilżenie

Woda, która stanowi około 70% masy ciała człowieka, w skórze pełni różnorodne funkcje. Nie jest to miejsce na ich omówienie, dość powiedzieć tylko, że jeśli zawartość wody w komórkach skóry i macierzy międzykomórkowej spadnie, to skóra zwiotczeje, pojawią się głębokie zmarszczki, a także wzrośnie ryzyko powstawania przebarwień i zmian dermatologicznych. Jedną z substancji, która przyczynia się wydatnie do zatrzymywania wody w skórze jest kwas hialuronowy. Ma on bardzo silne właściwości higroskopijne i jedna cząstka przytrzymuje olbrzymie ilości wody, co pozwala na cofnięcie procesów starzenia i przywraca naturalne piękno.

Zobacz również: Sucha skóra – 5 sposobów na jej nawilżenie.

Ochrona skóry

Skóra, jako bariera ochronna organizmu, ma poważne zdanie do spełnienia. I choć zwykle sobie z tym doskonale radzi, okupione to jest ciężkimi stratami. Nie zawsze to widać, ale one zawsze występują. Poza prostymi mechanicznymi uszkodzeniami komórek, które, jeśli są rozległe, mogą prowadzić do bliznowacenia, mamy tez do czynienia z uszkodzeniami chemicznymi, powodowanymi na przykład przez toksyny bakteryjne albo różnego rodzaju niekorzystne związki chemiczne działające od zewnątrz, ale i od środka. Szczególną kategorię stanowią opisywane już kilkakrotnie antyoksydanty. Skórę należy chronić przed ich działaniem. Mogą w tym pomagać witaminy A, C oraz prowitamina A, która dodatkowo poprawia koloryt skóry.

Całościowe spojrzenie na skórę

Wiele suplementów diety służy dostarczeniu jednego tylko składnika odżywczego. Jeśli masz problem z kondycją skóry, przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, musisz przeprowadzić najpierw wnikliwą analizę etiologii niekorzystnych zjawisk. Czy wynikają one z niedostatecznego nawodnienia, czy mają podłoże fizjologiczne, czy może skóra po prostu starzeje się. Tak, zmiany związane z wiekiem także można powstrzymać lub cofnąć, ale tylko wtedy, kiedy suplement zostanie prawidłowo dobrany nie tylko pod kątem rodzaju, ale i dawki.

Zobacz również: Skóra twarzy mężczyzny.

Suplementy na skórę – które wybrać

Dla skóry najkorzystniejsze są suplementy złożone. W przypadku większości problemów bardzo ważne jest zażywanie odpowiedniej ilości witamin. Jeśli chodzi o bardziej złożone związki lub jeszcze bardziej skomplikowane pod względem składu suplementy, to są one potrzebne rzadko. Skóra ma bardzo silne mechanizmy ochronne i czynnikiem limitującym ich działanie najczęściej są witaminy, których rola jest nie do przecenienia także w innych, witalnie ważniejszych organach, więc do skóry czasem trafia ich już zbyt mało. Dopiero jeśli suplementacja witaminowa nie przyniesie oczekiwanych efektów, należy sięgnąć po bardziej specyficzne środki, które zaprojektowano, aby poradzić sobie z konkretnymi problemami skóry.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry …
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Kostecka M., Kostecka J., Wpływ diety na wygląd skóry, Kosmetologia Estetyczna, 4/2013.
  2. Karkoszka M., Banach K., Beberok A., Wrześniok D., Piękno w tabletce – wiedza społeczeństwa na temat nutraceutyków, Farmakologia Polska, 5/2020.
  3. Kania-Dobrowolska M., Baraniak J., Kujawski R., Ożarowski M., Nutrikosmetyki – nowa podgrupa suplementów diety, Postępy Fitoterapii, 2/2017.
  4. Bojarowicz H., Dźwigulska P., Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie, Hygeia Public Health, 4/2012.
  5. Korzeniowska K., Pawlaczyk M., Jabłecka A., Badanie pilotażowe oceniające stosowanie suplementów diety poprawiających stan skóry i jej przydatków. Farmacja Współczesna, 5/2012.
  6. Bojarowicz H., Płowiec A., Wpływ witaminy A na kondycję skóry, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami