Wapń

Wapń – podstawowy budulec kości, zębów i tkanki łącznej

2.64 avg. rating (52% score) - 39 votes

Wapń - podstawowy budulec kości, zębów i tkanki łącznejWapń jest podstawowym budulcem kości, zębów oraz tkanki łącznej. Niewielu zdaje sobie sprawę z innej bardzo ważnej roli, jaką spełnia on w naszym organizmie. Wapń poprzez produkcję hormonów i enzymów wspomaga trawienie, wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi, aktywność neuroprzekaźników i przewodzi impulsy nerwowe potrzebne do pracy mięśnia sercowego oraz innych tkanek mięśniowych, jak również zapobiega procesom rozwoju raka jelita grubego. Ok. 99% wapnia znajduje się w kościach, natomiast pozostały, jednakże bardzo ważny  1% występuje w krwiobiegu. W przypadku niedostatecznego dostarczania wapnia nasz organizm wykorzystuje wapń z układu kostnego i transportuje go do krwiobiegu, przez co kości stają się słabsze.

Zbyt niskie spożycie wapnia w diecie prowadzi często do rozwoju osteoporozy, choroby która powoduje, że nasz kościec staje się bardzo kruchy i łamliwy. Zagrożenie osteoporozą zdecydowanie rośnie po 35 roku życia, wtedy to następuje gorsze przyswajanie tego pierwiastka a gęstość kości ulega zmniejszeniu. Jest to wynikiem mniejszej produkcji estrogenu i testosteronu, hormonów, które działają ochronnie i zapobiegają utracie wapnia z kości. Kobiety w okresie menopauzy częściej zapadają na osteoporozę na skutek obniżania się u nich poziomu estrogenów. Dodatkowo płeć żeńska w porównaniu do męskiej, posiada cieńsze kości i mniejszy szkielet bardziej podatny na urazy. Chociaż lekarze poświęcają więcej uwagi profilaktyce osteoporozy u kobiet, nie należy jednak zapominać, że problem ten dotyczy także, mężczyzn, szczególnie w podeszłym wieku. Czynniki ryzyka rozwoju osteoporozy są u nich podobne jak u kobiet, a kluczowym z nich jest niedobór testosteronu.

Polecane produkty:

Spirulina + Wapń + Magnez - dla zdrowia Twoich kości, mięśni i serca!
Produkt ten zawiera wapń pozyskiwany z algi „Lithothamnium calcareum”. Jest to wapń w pełni naturalny i posiada przez to bardzo wysoką biodostępność, bo aż 96%!
Zobacz tutaj ...

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz