Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 28 marca 2022

Witamina b1 tiaminaWitamina B1 to inaczej tiamina. Często witamina ta jest niedoceniana z grupy witamin B. Tiamina jest witaminą B1, ponieważ była pierwszym odkrytym przedstawicielem tej grupy witamin. W dzisiejszych czasach przypadki awitaminozy B1 już się raczej nie zdarzają. Jest ona jednak bardzo ważną witaminą ze względu na to, że nawet niewielki jej niedobór może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie.

Działanie tiaminy

Tiamina pełni zasadniczą funkcję w przekształcaniu w energię węglowodanów przyjmowanych w pożywieniu. Korzystna jest też w zachowaniu zdrowych nerwów i leczy niektóre postacie choroby wieńcowej. Stężenie tiaminy u osób długo leczonych lekami moczopędnymi, które są przepisywane osobom z niewydolnością mięśnia sercowego w celu zapobiegania obrzękom zmniejsza się. Przeprowadzono badania na pacjentach chorych na serce, którzy otrzymywali dziennie 200 mg leku moczopędnego – furosemidu. Niektórym z nich podawano jednocześnie tiaminę, natomiast pozostałym placebo. Po sześciu tygodniach w grupie zażywającej tiaminę zaobserwowano poprawę aż u 22% pacjentów. Pozostałe działania tej witaminy:

  • u osób cierpiących na chorobę wieńcową zwiększa siłę z jaką serce pompuje krew;
  • działa korzystnie na nerwy;
  • zmniejsza drętwienie i mrowienie dłoni i stóp nękające często osoby chore na cukrzycę i inne schorzenia niszczące układ nerwowy;
  • tiamina wraz z choliną i kwasem pantotenowym wspomaga trawienie i przynosi ulgę w niestrawności;
  • niekiedy niedobór tiaminy może mieć wpływ na zaburzenia psychiczne takie jak depresja;
  • podawanie tiaminy w większych dawkach przed operacją może zapobiec dezorientacji;
  • lekarze stosują tę witaminę w leczeniu psychoz związanych z odstawieniem alkoholu;
  • leki przeciwpadaczkowe utrudniają wchłanianie tiaminy, dlatego tacy pacjenci powinni przyjmować dodatkową dawkę tej witaminy;
  • tłumi zaburzenia procesów myślowych powodowane przez leki;
  • przemienia cukier w energię;
  • wpływa na właściwe funkcjonowanie układu nerwowego, dlatego poleca się ją przy wszelkich otępieniach;
  • pomaga w leczeniu łojotoku, łysienia i trądziku;
  • zapobiega kumulacji w organizmie toksycznych produktów ubocznych przemiany materii, które mogły uszkadzać serce i układ nerwowy.

Witamina ta może być dostępna jako oddzielny preparat jednak mimo tego, warto ją zażywać z innymi witaminami z grupy B ze względu na ścisłe ich współdziałanie. Witamina B1 to heterocykliczny związek organiczny złożony z pierścienia tiazolowego i pierścienia pirymidynowego, które połączone są mostkiem metinowym. Zapotrzebowanie organizmu na tiaminę to 1 mg dziennie dla mężczyzn, natomiast 0,8 mg dla kobiet. W celach leczniczych przyjmuje się większe dawki.

Niedobór witaminy B1

Witamina B1 powinna być utrzymywana na stałym poziomie w ustroju, ponieważ jej niedobór może skutkować następującymi dolegliwościami:

  • utrata łaknienia;
  • obrzęki kończyn;
  • drętwienie i słabość mięśni;
  • drażliwość;
  • depresja;
  • utrata masy ciała;
  • znaczna awitaminoza tiaminy powoduje chorobę beri-beri, która prowadzi do upośledzenia umysłowego, zaniku mięśni, porażeń, uszkodzeń nerwów i śmierci;
  • zaburzenia układu nerwowego i krążenia.

Tiaminę podaje się, w niektórych chorobach, między innymi: chorobach wieńcowych, przy drętwieniu i mrowieniu, depresjach, niestrawności, w chorobie alkoholizmu. Nie obserwuje się działań niepożądanych dużych dawek tiaminy, ponieważ organizm wydala nadmiar z moczem. Witamina B1 wchłania się najlepiej w środowisku kwaśnym. Należy ją przyjmować z posiłkami, ponieważ wtedy wydzielany jest sok żołądkowy. Powinno się dzielić dzienną dawkę na 2 części i zażywać ją o różnych porach dnia, ponieważ nadmiar jest usuwany z organizmu wraz z moczem.

Zobacz również: Witaminy – czym są i w jakiej postaci występują?

Źródła witaminy B1

Do dobrym źródeł witaminy B1 zaliczamy następujące pokarmy:

Osoby, które piją dużo kawy lub herbaty (nawet bez kofeiny) powinny zwiększyć dawkę witaminy B1 w swojej diecie, ponieważ napoje te pozbawiają organizm zasobów tiaminy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szałek E., Tiamina i potas – składniki niezbędne w codziennej diecie, Farmacja Współczesna, 12/2019.
  2. Różańska D., Ilow R., Regulska-Ilow B., Wpływ procesów kulinarnych na zawartość wybranych witamin w żywności. Cz. II. Tiamina, ryboflawina, niacyna, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 3/2013.
  3. Wolak N., Udział witaminy B1 w odpowiedzi na warunki stresu abiotycznego modelowych organizmów drożdżowych z rodzaju Saccharomyces oraz Candida, Kraków 2015.
  4. Rybicka I., Gliszczyńska-Świgło A., Zawartość witaminy B1 w wybranych produktach bezglutenowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 3/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami