Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 listopada 2023

Napady głoduNapady głodu i ograniczenie łaknienia mogą okazać się bardzo trudnym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy podjadanie jest tak proste i smaczne. Całe szczęście istnieje wiele ogólnodostępnych produktów, które mogą pomóc ograniczyć głód. Są to m.in.: awokado, fasola, jabłka i seler naciowy – produkty bogate w składniki odżywcze i witaminy. To znacznie lepsza, a także zdrowsza alternatywa dla batonów, ciastek i słodkich bułek.

Napady głodu

Wszyscy wiemy jakie odczucie daje ód. Burczenie i ścisk w żołądku, który informuje, że znów chce się nam jeść. Głód może przyjąć wiele form od uczucia chęci na małe co nieco, aby tylko przegryźć coś między posiłkami, aż po „wilczy głód”, kiedy dosłownie można zjeść wszystko i w każdej ilości. Nasz organizm w ten sposób domaga się składników odżywczych, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Jednak z naukowego punktu widzenia, głód jest spowodowany przez uwalnianie grelinyhormonu, który wysyła sygnały do mózgu informując go, że organizm potrzebuje więcej pożywienia. Może to zdarzyć się, gdy żołądek jest faktycznie pusty lub gdy uzna, że jest pusty.

Leptyna jest hormonem informującym mózg, że nasz organizm nie domaga się pożywienia, eliminując napady głodu. Istnieją różne przyczyny głodu, z których wiele wskazuje, że albo jemy za mało jedzenia, albo jedzenie jest mało wartościowe i przez które po prostu szybko robimy się głodni.

Dla osób odchudzających się, ważne jest unikanie podjadania między wyznaczonymi posiłkami, co czasami jest bardzo trudne. Dlatego w przypadku napadu głodu należy sięgnąć po zdrową przekąskę, która go zahamuje i pozwoli spokojnie odczekać do np. obiadu lub kolacji. Produkty te sprawiają, że czujemy się najedzeni i skutecznie ograniczają głód i są ważne szczególnie wtedy, gdy się odchudzamy.

Zobacz również: Zdrowe odchudzanie – szybkie, skuteczne i trwałe.

Napady głodu – przekąski, które je ograniczają

Poniżej przedstawiamy 7 smacznych i niezwykle zdrowych przekąsek, które wspomogą odchudzanie, ograniczą napady głodu i dostarczą do organizmu wielu cennych składników odżywczych.

1. Seler naciowy

Podczas gdy wiele osób patrzy na seler naciowy jako zasadniczo „bezużyteczne” warzywo, prawda jest taka, że ma swoje dobre strony. Choć ma bardzo niską wartości odżywczą i składa się głównie z wody, to seler zawiera dużo włókien roślinnych i jest mało kaloryczny (zaledwie 8 kcal w jednej lasce). Oznacza to, że zmusza organizm do stosunkowo trudnej pracy podczas trawienia, a robi to powoli, przy jednoczesnym odczuciu sytości. Seler naciowy to doskonały składnik sałatek oraz zielonego koktajlu.

2. Orzechy

Orzechy wszystkich odmian są bogate w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, które są „korzystnymi” tłuszczami w naszej diecie. Nie tylko zawierają zdrowe tłuszcze, ale również białko, które wzmaga uczucie sytości. Już jedna garść wystarczy, aby efekt hamujący głód pojawił się w około 30 minut.

3. Fasola

Fasola i inne rośliny strączkowe są bogatym źródłem błonnika i białka. Błonnik pokarmowy reguluje proces trawienia i zwiększa CCK (Cholecystokinina), które mogą hamować wydzielanie soków żołądkowych, co zasadniczo spowalnia proces trawienia. Powoduje, że na dłużej czujemy sytość i zapewnia regularne wchłanianie składników odżywczych. Wysokie poziomy białka są przekształcane na energię, co zapobiega uwalnianiu greliny przez organizm, wymagając tym samym dostarczenia składników odżywczych z pożywieniem.

4. Mięso

Traktowane jest jako główne źródło białka dla wielu ludzi na całym świecie. Mięso jest bardzo skutecznym rozwiązaniem dla stłumienia głodu. Jeśli mamy zamiar sięgnąć po paczkę chipsów ziemniaczanych lub kawałek pizzy, lepszym rozwiązaniem byłoby zjeść wołowinę, kurczaka lub rybę. Jednakże, szukając najzdrowszej opcji to właśnie chude gatunki ryb dostarczają najwięcej białka i najzdrowsze tłuszcze.

5. Awokado

Aby ograniczyć głód i dostarczyć wszystkich składników odżywczych, które potrzebuje organizm to najlepszym wyborem jest awokado. Nienasycone tłuszcze zawarte w tym owocu wysyłają sygnał do mózgu informując, że żołądek jest pełny. Jednocześnie przyczyniając się do równowagi poziomu cholesterolu i utraty zbędnych kilogramów. Szczególny związek metaboliczny o nazwie OEA (oleoiltanolamida) zapewnia uczucie sytości, a jego wytwarzanie jest stymulowane przez nienasycone kwasy tłuszczowe występujące właśnie w awokado.

6. Owsianka

Węglowodany złożone warto przyjmować jeśli chcemy zahamować apetyt. Tego rodzaju węglowodany w przeciwieństwie do „prostych cukrów” trawią się dłużej. Spożywanie miseczki płatków owsianych codziennie rano potrafi zapewnić naszemu organizmowi uczucie sytości do kolejnego posiłku.

7. Jabłka

Wiele owoców i warzyw może mieć pozytywny wpływ na zahamowanie głodu, ze względu na wysoki poziom błonnika. Jabłka są bogate w błonnik i wodę, a oba te składniki mogą pomóc czuć się bardziej „pełnym”. Może to również spowolnić uwalnianie hormonu głodu. Ponadto, jabłka wyróżniają się spośród innych owoców tym, że zawierają włókna unikalnego typu o nazwie pektyna, która jest uważana za bezpośredni powód hamowania apetytu. Dlatego też warto mieć zawsze jedno jabłko w pobliżu, aby w bardzo smaczny sposób zahamować napady głodu.

8. Spirulina

Istnieje kilka sposobów, w jakie Spirulina może pomóc w powstrzymywaniu napadów głodu.  Przede wszystkim Spirulina  jest źródłem wysokiej jakości białka, zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. Spożywanie białka może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości, co może zmniejszyć ochotę na jedzenie i przeciwdziałać napadom głodu. Ponadto Spirulina zawiera błonnik, który może pomóc w utrzymaniu uczucia sytości.

Spirulina dostarcza różnych składników odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Odpowiednie dostarczenie tych składników może pomóc w utrzymaniu homeostazy organizmu, co może wpływać na kontrolowanie apetytu.

Spirulina może pomagać w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi. Regularne wahania poziomu cukru we krwi mogą prowadzić do napadów głodu, więc utrzymanie stabilności poziomu glukozy może pomóc w kontrolowaniu apetytu.

Napady głodu – choroby

Napady głodu mogą wynikać z różnych chorób, zarówno przewlekłych, jak i ostrych, które wpływają na zdolność organizmu do prawidłowego przyswajania i wykorzystywania składników odżywczych. Oto kilka chorób, które mogą prowadzić d0 napadów głodu:

Choroby te mogą prowadzić do zaburzeń wchłaniania składników odżywczych. Ponadto zaburzenia hormonalne, takie jak nadczynność tarczycy czy niedoczynność nadnerczy, mogą wpływać na metabolizm i apetyt oraz wywoływać napady głodu. W niektórych przypadkach może być konieczne dostosowanie diety, stosowanie suplementów diety, leczenie farmakologiczne lub terapie wspomagające, w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Bąk-Sosnowska M., Kryteria różnicowe zaburzenia z napadami objadania się i uzależnienia od pożywienia w kontekście przyczyn otyłości oraz jej leczenia, Psychiatria Polska, 49/2016.
  2. Ogińska-Bulik N., Psychologia nadmiernego jedzenia, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2004.
  3. Kryska S., Grajek M., Biopsychospołeczne znaczenie hiperfagii, J Ecol Health, 4/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami