Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 31 października 2023

Lawendowa lemoniada

Lęk to trzeci najczęściej występujący problem zdrowia psychicznego na całym świecie, a każdy cierpi z powodu bólu głowy, gdy pojawi się on raz na jakiś czas. Lekarze mogą przepisać leki, aby pomóc nam z tymi problemami walczyć i choć czasami w niektórych przypadkach może to być przydatne, to nie każdy chce korzystać z syntetycznych leków. Istnieją naturalne sposoby zwalczania bólu głowy i lęku. Jednym z nich jest smaczna lawendowa lemoniada.

Dlaczego lawenda?

Lawendowa lemoniada to świetny sposób, na wykorzystanie niezwykłych właściwości leczniczych lawendy. Lawenda to wspaniałe aromatyczne zioło, które uspokaja zmysły. Można stosować ją w postaci oleju z lawendy lub kwiatów. W efekcie wszystko zależy od tego, co bardziej nam odpowiada.

Czysty olejek lawendowy posiada właściwości lecznicze, które można wykorzystać dla zdrowia i dobrego samopoczucia. To najłagodniejszy spośród olejków eterycznych, ale również jeden z najpotężniejszych w swoim działaniu, dzięki czemu często spotyka się go w domowych szafkach. Olejek lawendowy ma złożoną strukturę chemiczną z ponad 150 aktywnych składników, co wyjaśnia jego skuteczność w wielu dolegliwościach. Olejek lawendowy ma działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, przeciwdepresyjne, antyseptyczne, antybakteryjne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, przeciwbólowe, odtruwa, a także posiada właściwości uspokajające.

Naukowcy z Florydy odkryli, że korzyści ze stosowania olejku lawendowego obejmują zmniejszenie niepokoju i obniżenie tętna u studentów pielęgniarstwa podchodzących do testów wywołujących stres. Z kolei zastosowana warunkach szpitalnych aromaterapia lawendą wykazała zmniejszenie przedoperacyjnego cierpienia, a także wpływała nawet bardziej relaksująco niż masaż lub po prostu odpoczynek. Wykazano zmniejszenie depresji, bezsenności i redukcję bólów porodowych. Uważa się też, że olejek lawendowy jest pomocny przy bólach głowy, zatokach, a nawet zmniejsza dolegliwości podczas kaca.

Istota aromaterapii

Znaczna większość badań nad lawendą skupiała się na podawaniu tej rośliny drogą zapachową. Wykazano przeciwlękowe działanie lawendy już przy kilku małych i średnich próbach klinicznych. Skuteczność aromaterapii za pomocą lawendy przypisuje się olejkom eterycznym, które działają na układ limbiczny, przez co wywołują efekty fizjologiczne, czyli uspokojenie organizmu. Wykazano, że olejek lawendowy doprowadzany drogą zapachową zmniejsza niepokój, który był mierzony w skali Hamiltona.

Lawendowa lemoniada – przepis

Wystarczy przygotować następujące składniki:

  • 1 szklanka miodu;
  • 5 szklanek wody;
  • 1/4 szklanki suszonych lawendy;
  • 6 cytryn;
  • gałązka lawendy dla ozdoby.

Wlej 1/2 ilości wody do garnka i zagotuj, a następnie zdejmij z ognia i odczekaj chwilę aż lekko ostygnie. Dodaj miód (nie dodawaj do wrzącej wody, aby nie stracił swoich właściwości) i suszoną lawendę, po czym odstaw na 20 minut. Po upływie tego czasu odcedź i przelej do większego pojemnika. Dodaj sok z cytryny i wodę, która została, a następnie dobrze wymieszaj. Po wystygnięciu przechowuj w lodówce.

Inne domowe sposoby na ból głowy lub lęki z wykorzystania lawendy

  • Dodaj 5 – 6 kropli olejku lawendowego do kąpieli;
  • Wlej do miseczki niedużą ilość wody i dodaj do niej 10 – 12 kropli lawendy, aby w powietrza wytworzył się przyjemny, odprężający zapach lawendy. Można również użyć podgrzewacza, aby odczucia były intensywniejsze.

Zobacz również: Ocet lawendowy – przepis i zastosowanie.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Adaszyńska-Skwirzyńska M., Swarcewicz M., Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej, Wiadomości Chemiczne, 68/2014.
  2. Kraśniewska K., Gniewosz M., Kosakowska O., Pobiega K. Ocena składu chemicznego oraz właściwości przeciwdrobnoustrojowych olejku eterycznego z lawendy wąskolistnej w powszechnie dostępnym preparacie handlowym. Postępy Fitoterapii, 2/2017.
  3. Kędzia A., Hołderna-Kędzia E., Wiśniewska J., Działanie olejku lawendowego na bakterie beztlenowe, Postępy Fitoterapii, 3/2018.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami