Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 13 grudnia 2023

Zmiany skórne na twarzyZmiany skórne na twarzy w większości wiążą się z przekształceniami zachodzącymi wyłącznie w powierzchniowych warstwach komórek i nie sięgają do głębiej położonych tkanek. Dzięki temu często nie jest problemem dotarcie do źródła zmiany i kosmetyczne usunięcie defektów bez interwencji lekarza czy stosowania agresywnych leków. Takie kosmetyczne leczenie zmian skórnych musi jednak zawsze wynikać z rzetelnej analizy przyczyn wywołujących dany problem.

Zmiany skórne na twarzy – czym są?

Skóra jest bardzo złożoną tkanką. Jej komórki są zróżnicowane w zależności od głębokości na jakiej się znajdują i funkcji jaką pełnią. Ponadto skórę współtworzą także struktury pozakomórkowe, począwszy od błony podstawnej, przez istotę międzykomórkową, skończywszy na ochronnej warstwie sebum na powierzchni i żyjących tam mikroorganizmach.

Uszkodzenie którejkolwiek warstwy skóry, zatrzymanie praktycznie dowolnego procesu biochemicznego zachodzącego w jej obrębie, może skutkować powstaniem defektów kosmetycznych. Tym bardziej, że przez każdy poziom tkanki biegną także naczynia krwionośne, zakończenia nerwów i pojedyncze włókna mięśniowe. Najczęściej mianem zmiany skórne określa się modyfikację miejscową tkanki, która prowadzi do zmiany strukturalnej, objawiającej się odmiennym od fizjologicznego zabarwieniem, fizjologią lub właściwościami fizycznymi.

Zobacz również: Zmiany skórne na twarzy – co robić?

Zmiany skórne na twarzy – przyczyny

Podstawowym sposobem leczenia zmian skórnych jest próba przywrócenia komórkom skóry ich roli fizjologicznej. Wydaje się to zadaniem prostym. Jednak należy uwzględnić, że każda komórka pracuje w swoim własnym rytmie, ma własny cykl życiowy, a wreszcie, znajdując się w innym miejscu, może wykonywać odmienne procesy biochemiczne. Jest jednak coś, co komórki łączy. To budowa, przy czym nie chodzi bynajmniej o wygląd zewnętrzny, ponieważ tutaj dowolność jest spora, ale o poziom molekularny.

Podstawową częścią każdej komórki jest błona komórkowa. To ona oddziela selektywnie wnętrze, tzw. cytoplazmę, od otoczenia, zapewnia środowisko przebiegu reakcji i stanowi również wyznacznik kondycji komórki. Błona komórkowa zbudowana jest w dużej mierze z łańcuchów tłuszczowych różnych typów w bardzo precyzyjnie określonych ilościach. Komórki „chore”, niesprawne, stare i przeznaczone do usunięcia mają inny skład od fizjologicznych, dzięki czemu organizm autonomicznie panuje nad sytuacją.

Czasem jednak skład błon zmienia się w związku z nieprawidłową dietą, kiepsko dobranym stylem życia, przebytymi chorobami, niewłaściwą pielęgnacją itd. W takiej chwili bardzo szybko może dojść do powstania zmian skórnych. Gdy grupa komórek wyśle sygnał do apoptozy (programowanej śmierci), może pojawić się stan zapalny objawiający się zaczerwienieniem. Jeśli nie zostanie on w porę usunięty, zaczną zachodzić procesy gnilne i zmiana będzie się powiększała.

Zmiany skórne na twarzy – jak leczyć?

Najskuteczniejszym sposobem leczenia, jak również zapobiegania wystąpieniu zmian skórnych, jest utrzymanie błon komórkowych w dobrej kondycji. Niestety standardowa dieta nie zapewnia podaży właściwych kwasów tłuszczowych w odpowiednich ilościach. W tym przypadku można wykorzystać suplementacja naturalnymi produktami jak np. olej z czarnuszki. Dodatkowo stosowanie go jako kosmetyku daje bardzo dobre rezultaty.

Zobacz również: Olej z czarnuszki – pierwsza pomoc dla skóry.

Olej ten ma właściwości silnie nawilżające, a także bardzo dobrze uzupełnia niedobory niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Co ważne, nie obciąża skóry, ponieważ jego skład pozwala na niemal całkowitą resorpcję z powierzchni tkanki. Posmarowanie zmian skórnych olejem z nasion czarnuszki, także ze stanem zapalnym, wyrównuje koloryt, zmniejsza obrzęk, a sam olej dodatkowo działa antybakteryjnie i grzybobójczo, dzięki czemu także zabezpiecza skórę. Raz lub dwa na dzień wystarczy posmarować chorobowo zmienione miejsca, aby nawet w ciągu kilku dni zauważyć wyraźną poprawę kondycji skóry.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami