Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 29 grudnia 2021

Dlaczego ważna jest różnorodność

W tematyce suplementów diety bardzo ważna jest różnorodność. Nie ma procesów biologicznych, które przebiegałyby bez jakiejkolwiek kontroli. Nawet procesy patologiczne są w pewien sposób kontrolowane i powiązane z innymi. Warto o tym pamiętać przy suplementacji diety, ponieważ suplement też nie działa automatycznie. Wchłanianie, wykorzystywanie lub usuwanie przyjętych substancji podlega kontroli wielu różnych mechanizmów.

Synergistyczne działanie niektórych związków

Dość powszechnie znanym przykładem synergistycznego działania jest zwiększanie wchłaniania witaminy A w obecności witaminy E. W praktyce przyjęcie suplementu czystej witaminy A daje efekt porównywalny z przyjęciem kilkakrotnie mniejszej dawki w mieszaninie z witaminą E. Podobnych przykładów jest znacznie więcej – wchłanianie żelaza jest uwarunkowane częściowo dostępnością witaminy C, a magnezu obecnością żelaza. Warto więc postawić na suplementy naturalne, ponieważ są one mieszaniną różnych substancji – właśnie dlatego tak dużą popularnością cieszy się Spirulina, jeden z najbardziej zróżnicowanych pod względem chemicznym suplementów. Oczywiście można pomyśleć też o działaniu antagonistycznym, czyli np. zwiększaniu wydalania sodu przy zwiększonej podaży potasu, ale istnieją pewne mechanizmy obronne, które niwelują te efekty i przy prawidłowej suplementacji można je zupełnie pominąć.

Różnorodność strukturalna

Wiele związków chemicznych, na przykład witamina C, ma strukturę przestrzenną przypominającą nieco spiralę. Suplementy syntetyczne najczęściej są czystym związkiem w jednej konfiguracji. Z kolei naturalne, jak Spirulina, mogą być mieszaninami, ale w bardzo określonych proporcjach poszczególnych „wersji” cząsteczek. Z niewiadomych na razie przyczyn, nawet jeśli aktywność biologiczną ma tylko jedna forma (w przypadku witaminy C jest to forma lewoskrętna), to jej wyzwolenie jest możliwe tylko dzięki pewnej domieszce drugiej formy. Tego zaś nie zapewniają procesy syntezy w laboratoriach.

Największa tajemnica natury

Przeprowadzono już dziesiątki badań, a odpowiedzi nadal brakuje. Dlaczego naturalna witamina D czy naturalne białka wchłaniają się i działają lepiej niż syntetyczne cząsteczki o identycznej budowie? Można tu upatrywać wpływu synergii albo sprzężeń zwrotnych. Można doszukiwać się wyjaśnień w stosunku ilościowym izomerów, można wreszcie tworzyć coraz bardziej i bardziej skomplikowane teorie, ale faktem pozostaje, że naturalne suplementy diety zwykle wchłaniają się lepiej i szybciej rozwijają swoje działanie niż suplementy syntetyczne. A ponieważ najbardziej złożonym suplementem naturalnym jest Spirulina, wydaje się oczywiste, że to właśnie ta niepozorna alga powinna być najczęściej wybieranym suplementem. Na razie nie wiadomo dlaczego działa tak dobrze, ponieważ przeprowadzane badania nie do końca jeszcze odpowiadają na to pytanie. Jednak na odpowiedź w tym przypadku można poczekać i korzystać z dobroczynnych właściwości Spiruliny.

Zobacz również: Spirulina w proszku – działanie.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  2. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  3. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  4. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami