Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 18 października 2022

Spirulina dla kogoSpirulina to jeden z najbardziej uniwersalnych suplementów diety. Ze względu na zawartość poszczególnych składników zaleca się ją różnych osobom. Staje się też ona coraz bardziej popularna, nie bez powodu. Warto więc uporządkować trochę tę wiedzę i powiedzieć dla kogo oraz z jakiego powodu jest to dobry suplement.

Spirulina dla sportowców

Wysoka zawartość białek z kompletem aminokwasów oraz antyoksydantów i enzymów przyspieszających regenerację czynią z suplementów na bazie algi doskonałe uzupełnienie diety sportowej w niemal wszystkich dyscyplinach – wytrzymałościowych, kondycyjnych, siłowych, zwinnościowych itd. Jest to suplement pozbawiony praktycznie wartości energetycznej, dlatego nie wpływa na bilans diety, a jedynie uzupełnia niedobory składników mineralnych. Pomaga także zachować równowagę elektrolitową. Dodatkowo wpływa na szybszą regenerację organizmu po wysiłku, a także wspomaga budowanie czystej masy mięśniowej.

Zobacz również: Spirulina do treningu – dla kogo?

Spirulina dla osób pracujących w stresie

Ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, Spirulina świetnie sprawdza się w okresie podwyższonego wysiłku, stresu i przy przedłużonym okresie deprywacji snu. Wprawdzie nie jest to suplement, który przywróciłby natychmiast pełną sprawność umysłową i pozwolił się pozbyć zmęczenia, ale zmniejsza wpływ stresu na komórki, tym samym poprawiając metabolizm i zmniejszając wiele niepożądanych zjawisk związanych ze stresem takich jak potliwość, drżenie rąk czy problemy z trawieniem.

Spirulina dla ludzi z grup ryzyka nowotworowego

Co prawda zawartość antyoksydantów w Spirulinie nie jest na tyle wysoka żeby dało się stwierdzić działanie terapeutyczne. Jednak jeśli staniecie Państwo przed dylematem pomiędzy np. jagodami acai albo Spiruliną, to tutaj nie ma się co wahać. Jest ona zdecydowanie lepszym wyborem. Oczywiście nie zwalnia to nikogo z obowiązku odbywania regularnych badań profilaktycznych. Niemniej jednak Spirulina może stanowić pierwszą linię ochrony przed potencjalnie groźną chorobą.

Zobacz również: Spirulina a rak.

Spirulina w okresie choroby i rekonwalescencji

Dzięki zawartości różnych związków mineralnych i organicznych, alga ta jest doskonałym suplementem w czasie pospolitych chorób takich jak grypy, przeziębienia, anginy itd. Nie obciążając wątroby, która ma dość problemów z utylizacją syntetycznych leków konwencjonalnych, dostarcza organizmowi dużą ilość korzystnie działających substancji. Wiele z nich ma działanie pobudzające na układ immunologiczny. Wystarczy spojrzeć na skład Spiruliny.

Spirulina w czasie zmiany diety

Przechodząc z jednej diety na drugą, organizm musi dość szybko przestawić swoje szlaki metaboliczne. Wymaga to sporego wysiłku i zwykle wiąże się z powstaniem czasowych oraz niezbyt głębokich niedoborów. W takiej sytuacji alga jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ nawet krótkotrwały niedobór jakiegoś pierwiastka lub bardziej skomplikowanej substancji w organizmie może odciskać swoje piętno na równowadze biologicznej, a prawidłowo prowadzona suplementacja pozwala się z tym uporać i np. wyeliminować ryzyko anemii lub drażliwości. Warto jednak pamiętać, że jeśli problem nie ustąpi przez dłuższy okres czasu, należy skonsultować się z lekarzem w celu znalezienia przyczyny. Dostosuje on odpowiednie metody walki z problemem.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Gumiela E., Szulińska M., Bogdański P., Wpływ suplementacji Spiruliny na wybrane parametry antropometryczne i biochemiczne, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 4/2013.
  2. Grzebisz N., Żywność funkcjonalna w diecie sportowców, KNUV, 2/2017.
  3. Jękot B., Hałaszuk P., Rzewińska A., Rojowski J., Muszyńska B., Preparaty zawierające algi źródłem substancji prozdrowotnych, MIR, 1/2016.
  4. Nuhu A., Spirulina (Arthrospira): An Important Source of Nutritional and Medicinal Compounds, Journal of Marine Biology, 4/2013.
  5. Capelli B., Cysewski G., Potential health benefits of spirulina microalgae, Natura Foods, 2/2010.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami