Aktualizacja: 24 maja 2023
Ból głowy jest szczególnie uciążliwy, jeśli dokucza każdego dnia. Wówczas szczególnie istotne jest znalezienie przyczyny i odpowiednie leczenie pod kontrolą specjalisty. Niezależnie od tego, czy cierpisz na migrenę, przewlekłe napięciowe bóle głowy czy inne rodzaje bólów, istnieją metody, które mogą poprawić jakość życia i zmniejszyć częstotliwość napadów.
Jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy?
Może wydawać się to zaskakujące, ale napięciowy ból głowy jest jednym z najczęstszych rodzajów bólu, który doświadczamy. Przyczyny tej przypadłości są różnorodne i często związane z czynnikami fizycznymi, psychicznymi, ale też środowiskowymi. Dlatego w leczeniu ważne jest zarówno dopasowanie odpowiednich leków przeciwbólowych, jak i zmiana nawyków.
Podstawą napięciowego bólu głowy, codziennie utrudniającego normalne funkcjonowanie jest napięcie mięśniowe w okolicy szyi, ramion i karku, które częstą przyczyną jest zła postawa ciała, zbyt długie siedzenia w jednej pozycji lub nadmierne obciążenie mięśni, np. przez niewłaściwą technikę podnoszenia ciężkich przedmiotów. Co ważne, silny stres emocjonalny, niezdrowy tryb życia, czyli brak snu, nieodpowiednia dieta, nadmierna ekspozycja na ekran laptopa czy komputera i niewłaściwe nawyki związane z pracą, mogą również przyczyniać się do napięciowego bólu głowy, który będzie trudny do wyleczenia wyłącznie lekami o działaniu przeciwbólowym. Czynnikami wywołującymi ból, mogą być również intensywne światło, głośne dźwięki, zanieczyszczenie powietrza, np. dymem papierowoswym, a także zmiany pogody. Czynnikiem aktywującym mogą być też niektóre zapachy, np. intensywne perfumy.
Przyczyną nawracających bólów głowy może być także bruksizm, czyli niekontrolowane zgrzytanie zębami, które powoduje zbytnie napięcie mięśni szczęki i obciąża stawy skroniowo-żuchwowe. U niektórych kobiet dolegliwości wywołują zmiany hormonalne, np. w okresie menstruacji.
Jak radzić sobie z codziennym bólem głowy?
Radzenie sobie z codziennym bólem głowy może być wyzwaniem, ponieważ przyczyną często są warunki środowiskowe i stres. W przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu głowy, leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), zawierające ketoprofen, mogą pomóc w złagodzeniu objawów. Ważne jest jednak stosowanie ich zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką.
Równie ważne jest unikanie wspomnianych czynników wyzwalających. Jeśli jesteś w stanie zidentyfikować określone czynniki, które wywołują ból głowy, staraj się unikać ich lub ograniczać ich wpływ. Warto poznać techniki radzenia sobie ze stresem, zadbać o odpowiednią ilość snu, zdrową dietę, ograniczyć czas pracy przy ekranie komputera i zrezygnować z używek, np. papierosów. Podstawą jest dbałość o zdrowy styl życia, który obejmuje regularną aktywność fizyczną. Ćwiczenia, spacery, joga, pływanie czy spełnianie własnego hobby mogą pomóc w redukcji napięcia mięśniowego i poprawie ogólnego samopoczucia psychicznego, jak i fizycznego. O ile to możliwe unikaj przepracowania i nadmiernego wysiłku fizycznego, a także pamiętaj o nawadnianiu organizmu odpowiednią ilością płynów.
Jeśli mimo zastosowania się do powyższych zasad codzienny ból głowy utrzymuje się lub nasila, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.
Artykuł zewnętrzny
Zostaw komentarz