Suplementy na zdrowie

Żyjesz w pośpiechu, mało śpisz, dużo pracujesz. Coraz częściej błahe sprawy wytrącają cię z równowagi. Do tego po raz kolejny złapałaś nie wiadomo gdzie katar. Dlaczego tak się dzieje i czy możesz temu zapobiec?

Ciągły pośpiech i stres nie sprzyjają właściwemu odżywianiu się. Rano zazwyczaj wybiegasz bez śniadania, na obiad zjadasz batonika lub hamburgera i dopiero wieczorem siadasz do obfitego, choć nie zawsze zdrowego posiłku. Jeśli przez dłuższy czas nie dostarczasz organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, to jest on zmuszony do przejścia na pracę w “trybie ekonomicznym”.

Chcąc utrzymać podstawowe funkcje życiowe ogranicza “witaminowe wydatki” na skórę, która staje się matowa, włosy, które tracą połysk i zaczynają wypadać czy paznokcie, które stają się kruche i łamliwe. Do tego coraz trudniej ci rano wstać z łóżka, masz kłopoty z koncentracją i pamięcią a życie traci swój urok. Oczywiście jest na to rada – regularne i odpowiednio skomponowane posiłki. Często jednak jej zastosowanie jest w praktyce bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. I co wtedy?

Pomoc w tabletce

Rozwiązaniem w tej sytuacji są suplementy diety. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów oraz ogólne wzmocnienie organizmu. Nie licz jednak na błyskawiczne efekty – musi minąć kilka dni, zanim organizm uzupełni wcześniej wykorzystane rezerwy. Dopiero gdy “podładuje akumulatory”, nadwyżkę przeznaczy na bieżące potrzeby. To dlatego na efekty działania suplementów zazwyczaj trzeba poczekać około dwóch tygodni. Z tego samego powodu kupując suplementy, warto zastanowić się, czy nie lepiej wybrać większe opakowanie, które starczy na dłużej, a po przeliczeniu jego cena jest bardziej atrakcyjna. Nie zdziw się też, jeśli na opakowaniu przeczytasz, że zalecana dawka może wynosić nawet 10 tabletek dziennie. Powodem tego (np. w przypadku algi spirulina) jest fakt, iż witaminy i minerały w niej zawarte występują w naturalnej formie. Nie jest problemem wyprodukować malutką pigułkę, która zawiera związki odżywcze uzyskane syntetycznie. Natomiast sztuką jest takie przygotowanie naturalnych składników, by po przekształceniu w tabletkę nie straciły swych dobroczynnych właściwości. Suplementy naturalne zostały zaprojektowane i skonstruowane przez samą naturę, dlatego tak świetnie dopasowują się i tak doskonale uzupełniają z naszym organizmem.

Siła tkwi w roślinach

Niektóre z nich zawierają wszystko to, co jest twojemu organizmowi niezbędne do normalnego funkcjonowania. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje mikroalga spirulina – prawdziwa kopalnia naturalnych substancji odżywczych. Nie tylko jest lekkostrawna i ma doskonałe właściwości odżywcze – zawiera do 65 procent białka, które jest świetnie przyswajalne, ale jest też bardzo bogatym źródłem przeróżnych witamin: B12, B1, B2, B6, PP, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego, biotyny, witamin E i C. Ponadto zawiera 10 razy więcej karotenoidów niż marchew – w tym niezbędny beta-karoten oraz cała gamę wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, lipidów oraz minerałów i mikroelementów (magnezu, wapnia, żelaza, potasu, cynku, chromu, litu, manganu, selenu i innych). Nic dziwnego, że wzmacnia organizm, pobudza go do działania i dodaje sił witalnych. Dlatego spożywana jest przez wiele osób jako suplement diety o działaniu ogólnym. W Polsce od niedawna dostępna jest dzieki firmie Natura Vitalis .

Inny przykład roślinnego suplementu diety to olej z czarnego kminku (czarnuszki) – bogate źródło nienasyconych (głównie omega-3 i omega-6) i nasyconych kwasów tłuszczowych, olejków eterycznych oraz naturalnej witaminy E. Jeden gram oleju pokrywa dzienne zapotrzebowanie naszego organizmu na wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których sami nie potrafimy produkować. A kwasy te biorą czynny udział w produkcji prostaglandyn, niezbędnych do utrzymania równowagi systemu hormonalnego, nerwowego i sprawnego funkcjonowania układu odpornościowego – hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną (alergie, astma). Poza tym biorą udział w tworzeniu nowych komórek (skóra, błony śluzowe), a także chronią przed wolnymi rodnikami i regulują poziom cholesterolu.

Dlatego zacznijmy dbać o organizm w taki sposób jaki tylko możemy. Bo zdrowie jest najważniejsze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Zapraszamy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *