Acerola
Acerola

Aktualizacja: 11 lipca 2022

Dziegiel lecznicza roslina z AzjiDzięgiel to roślina rosnąca dziko w krajach Azji. Jest także uprawiany w Chinach i Japonii, ze względu na swoje właściwości lecznicze. Roślina ta ma pustą łodygę i sięga 2,5 metra wysokości, a zakończona jest białym kwiatostanem. Dzięgiel najczęściej jest stosowany w celach leczniczych, wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych.

Dzięgiel – działanie

Roślinę tę stosuje się jako środek zapewniający prawidłową czynność macicy i regulujący cykl menstruacyjny. Łagodzi dolegliwości związane z miesiączką takie jak zespół napięcia przedmiesiączkowego i bóle menstruacyjne. Również przy menopauzie pomaga na uczucie gorąca i suchość pochwy. Dzięgiel zawiera estrogeny roślinne (fitoestrogeny) i mimo że są słabsze niż estrogeny wytwarzane przez organizm, łączą się chemicznie z receptorami estrogenów w ludzkich komórkach i przywracają równowagę hormonalną. Przeciwdziałają uderzeniom gorąca, rekompensując ubytek estrogenów, który następuje po menopauzie.

Dzięgiel zawiera dużą ilość kumaryny. Są to naturalne substancje chemiczne rozszerzające naczynia krwionośne zwiększające ukrwienie macicy i innych narządów oraz działające stymulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Kumaryna zmniejsza stany zapalne i skurcze mięśni, dzięki czemu dzięgiel łagodzi dolegliwości miesiączkowe. Dzięgiel chiński poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych ułatwia pracę serca. Jednak nie stosuje się go do obniżania ciśnienia krwi. Dodatkowo wpływa na poprawę krążenia obwodowego.

Dzięgiel działa także pozytywnie na włosy. Wzmacnia je i sprawia, że stają się one silniejsze, grubsze, bardziej błyszczą i przestają wypadać. Dzięgiel ma również działanie przeciwłupieżowe. Regularne mycie włosów szamponem z dzięglem pomaga przywrócić odpowiednie pH skóry głowy, dzięki czemu leczy łupież. Przy regularnym stosowaniu tabletek z dzięglem można zaobserwować lekkie powiększenie się piersi.

W tradycyjnej medycynie chińskiej stosuje się dzięgiel w celu ułatwienia porodu. Jednak niestety ta roślina jest odradzana w przypadku krwotoków miesiączkowych na tle infekcji, zatrzymania łożyska po porodzie, tak samo jak w pierwszym trymestrze ciąży.

Stosowanie dzięgla

Osoby cierpiące z powodu zespołu napięcia przedmiesiączkowego powinny zażywać dzięgiel chiński w dniach, w których nie występuje miesiączka, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne, co przy menstruacji groziłoby wykrwawieniem. Podczas bólów miesiączkowych niepowiązanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, trzeba zacząć zażywać na 1-2 dni przed planowanym rozpoczęciem miesiączkowania, natomiast na uderzenia gorąca zażywać codziennie. Skuteczność można zaobserwować dopiero po regularnym stosowaniu minimum po 2 miesiącach. Dzięgiel chiński nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe również nie powinny przyjmować dzięgla chińskiego bez porozumienia z lekarzem.

Skutki uboczne

Dzięgiel chiński może działać przeczyszczająco, a także powodować bardzo obfite krwawienie podczas miesiączki. Stosując go należy unikać kontaktu ze słońcem, ponieważ jego korzeń zawiera związki zwane psoralenami, które działają uczulająco na promienie słoneczne.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Właściwości prozdrowotne roślin i ich metabolitów wtórnych, Lublin 2018.
  2. Szot-Radziszewska E., Lecznictwo ludowe Ukraińców na przełomie XIX i XX wieku, Analecta, 1/2007.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami