Aktualizacja: 5 sierpnia 2020

Pomelo - właściwości i przeciwwskazaniaPomelo często nazywane jest też pomarańczą olbrzymią. Tak naprawdę to kuzynka grejpfruta. Spośród innych owoców wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem, ale również obecnością wielu składników odżywczych. Dzięki nim wykazuje szereg korzystnych właściwości na nasz organizm m.in. zwiększa odporność organizmu, a także wspomaga pacę mięśnia sercowego. Jakie jeszcze inne pozytywne działanie wykazuje? Poznajmy bliżej właściwości pomelo.

Pomelo (pomarańcza olbrzymia) jest największym rodzajem owoców cytrusowych bowiem może osiągać średnicę 25 cm oraz wagę około 2 kilogramów. Jego dość gruba zielona lub żółtozielona skórka może posiadać, aż 5 cm grubości. Z racji tego pomelo wyglądem przypomina grejpfruta. Miąższ grejpfruta może posiadać kolor biały, zielony oraz czerwony, mimo to najbardziej wartościowym będzie miąższ o barwie białej.

Pomelo – właściwości lecznicze

Pomelo to przede wszystkim doskonałe źródło witaminy C. Z tego względu jego spożywanie w wyraźny sposób wzmacnia układ immunologiczny organizmu. Kwas askorbinowy skuteczny jest w walce z infekcjami powodującymi kaszel, katar oraz ból gardła. Oprócz tego witamina C jest silnym antyoksydantem, którego zadaniem jest ochrona przed działaniem szkodliwych, wolnych rodników.

Zawartość witaminy C w pomelo korzystnie wpływa również na naszą skórę. Związek ten działa destrukcyjnie na wolne rodniki powodując spowolnienie procesów jej starzenia oraz przyczynia się do syntezy nowego kolagenu odpowiedzialnego za właściwy stan skóry, stawów i więzadeł.

Pomelo zawiera w sobie duże ilości błonnika. Dzięki temu jego spożywanie reguluje trawienie oraz pobudza wydzielanie soków trawiennych w całym przewodzie pokarmowym co niweluje problem z zaparciami.

Włączanie pomelo do diety reguluje poziom ciśnienia krwi poprzez zawartość potasu. Związek ten rozszerza światło naczyń krwionośnych, dzięki czemu w łatwiejszy sposób przepływa przez nie krew oraz szybciej dotlenia narządy.  Jest to także korzystne działanie dla samego serca, które staje się mniej obciążone. Obecność potasu w pomelo wspomaga również układ mięśniowy, bowiem reguluje gospodarkę wodną całego organizmu. Zbyt mała ilość potasu w organizmie powoduje, że mięśnie oraz więzadła są bardziej podatne na skurcze oraz sztywnienie co powoduje ich nadwyrężenie, a nawet może prowadzić do naderwania.

Ciekawostką jest fakt, że po strawieniu soku z pomelo wykazuje on właściwości zasadotwórcze. Dlatego też polecany jest osobom, które miewają problem ze zgagą oraz refluksem.

Czy w ciąży można spożywać pomelo?

Obecna w pomelo witamina C oraz potas warunkują prawidłową kondycję naczyń krwionośnych, jak również odpowiadają za właściwy poziom ciśnienia krwi. Z tego względu owoc ten to ważny składnik diety kobiet spodziewających się dziecka. Jest to spowodowane faktem, że w pierwszych miesiącach ciąży naczynia krwionośne tracą swoją elastyczność, w wyniku czego krew krąży w nich znaczniej wolniej.

Wadą cytrusów jest jednak to, że często uczulają. Poddawane są również procesom konserwacji poprzez spryskiwanie licznymi środkami chemicznymi. W związku z tym kobiety w ciąży powinny spożywać je w niedużych ilościach oraz dokładnie umyć i obrać przed spożyciem.

Przeciwwskazania – kto nie może spożywać pomelo?

Mimo że pomelo jest źródłem wielu cennych składników odżywczych to zbyt spożywanie ich w zbyt dużych ilościach nie jest wskazane. W nadmiarze nie powinny jeść ich osoby z niskim ciśnieniem, ponieważ sam owoc wykazuje już takie właściwości.

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...