Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 19 lutego 2024

sok z dyniSok z dyni to pyszny i zdrowy napój, który jest pełen witamin i minerałów, w tym beta-karotenu, witaminy C i potasu. Jego delikatny, słodkawy smak sprawia, że jest idealny do spożywania na zimę, dodając ciepła i przyjemności w chłodne dni.

Sok z dyni – właściwości

Dynia ma wiele zastosowań w kuchni. Jej miąższ można użyć do zrobienia zupy, placków, muffinów, racuchów czy wykorzystać jako farsz lub zrobić sok dyniowy.

Największe korzyści spożywania dyni odczuje nasz wzrok. Zawarty w niej beta-karoten ma istotne znaczenie w procesie widzenia, gdyż wchodzi w skład barwnika wzrokowego – rodopsyny. Na jedzeniu dyni skorzystają również inne ważne narządy, takie jak serce czy nerki. A to dlatego, że obniża poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru mózgu.

Sok z dyni jest łagodny dla układu trawiennego i może pomagać w regulacji trawienia dzięki zawartości błonnika oraz enzymów. Dynia jest naturalnym źródłem potasu, a sok z niej wyciskany może pomóc w utrzymaniu równowagi elektrolitowej i regulacji ciśnienia krwi. Sok z dyni zawiera różne przeciwutleniacze, takie jak witamina C i witamina E, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki.

Odmiany dyni na sok

Wybór najlepszej odmiany dyni do przygotowania soku zależy głównie od preferencji smakowych i dostępności na rynku lokalnym. Oto kilka popularnych odmian dyni, które często są używane do przygotowania soków.

  • hokkaido;
  • cukinia;
  • piżmowa dynia;
  • dynia muszkatołowa.

Nie ma jednej najlepszej odmiany dyni do przygotowania soku, ponieważ każda z wymienionych odmian ma swoje unikalne cechy smakowe i teksturę. Warto eksperymentować z różnymi odmianami, aby znaleźć tę, która najlepiej odpowiada upodobaniom.

Sok z dyni – przepis

Przepis na sok z dyni jest bardzo łatwy, a najlepiej przygotować go, korzystając z sokowirówki. Do jego zrobienia potrzebne będą:

Sposób przygotowania

Dynię rozcinamy na mniejsze kawałki, usuwamy skórkę i pestki, a następnie kroimy w kostkę, która zmieści się do naszego urządzenia. Jabłka obieramy, usuwamy pestki z wnętrznościami i kroimy, następnie z cytryny wyciskamy sok. Na końcu łączymy wszystkie składniki i dodajemy łyżeczkę miodu. Sok można również uatrakcyjnić poprzez dodanie przypraw takich jak cynamon, imbir czy gałka muszkatołowa.

Sok z dyni bez wykorzystania sokowirówki

Aby wykonać sok z dyni bez użycia sokowirówki, wystarczy przygotować składniki:

Obieramy dynię ze skórki i usuwamy z niej pestki. Marchewkę również obieramy. Następnie trzemy warzywa na tarce o grubych oczkach i całość wkładamy do garnka i zalewamy wodą. Gotujemy, aż będą miękkie. Ugotowaną dynię i marchewkę pozostawiamy do wystygnięcia, a następnie miksujemy na gładką masę, którą przeciskamy przez sitko. Gotowy sok można dosłodzić miodem. Warto również dodać cynamon lub imbir.

Sok z dyni można dodatkowo wzbogacić o algę Spirulina. Przełoży się to na jeszcze większe korzyści zdrowotne, sok zawierał będzie dużo więcej witamin, minerałów, a także inne niezbędne dla organizmu człowieka składniki odżywcze.

Sok z dyni na zimę

Sok z dyni na zimę to bardzo dobry pomysł, ponieważ dynia jest bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty, które mogą wspomagać odporność i ogólne zdrowie. Aby przechowywać sok, najlepiej jest go zamrozić w słoikach lub butelkach szklanych, dzięki czemu zachowa swoje właściwości odżywcze przez długi czas. Po rozmrożeniu warto go spożyć w ciągu kilku dni i przechowywać w lodówce. Tak przygotowany dyniowy sok będzie doskonałym dodatkiem do porannej szklanki świeżości w zimowe poranki.

Sok z dyni pasteryzowany

Sok z dyni można również pasteryzować, co pozwoli mu dłużej zachować świeżość i właściwości odżywcze. Aby to zrobić, należy gotowy sok podgrzać do temperatury około 80-85°C . Trzeba pamiętać, żeby nie doprowadzić soku do wrzenia. Po podgrzaniu należy wlać gorący sok do czystych i sterylnych butelek lub słoików, zostawiając trochę miejsca na górze. Następnie butelki lub słoiki należy zakręcić dokładnie. Po zamknięciu można zanurzyć butelki lub słoiki w garnku z wrzątkiem na kilka minut, aby dokładnie je zabezpieczyć. Po wyjęciu z wrzątku, butelki lub słoiki powinny być pozostawione do ostygnięcia w pozycji pionowej. Zapasteryzowany sok z dyni można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez długi czas, zwykle nawet przez kilka miesięcy.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Korzeniewska A., Witek M., Gałecka T., Niemirowicz-Szczytt K., Ocena wybranych cech dyni zwyczajnej o nasionach bezłupinowych, Polish Journal of Agronomy, 12/2013.
  2. Nawirska A., Sokół-Łętkowska A., Kucharska A., Biesiada A., Bednarek M., Porównanie zawartości frakcji włókna pokarmowego w odmianach dyni z gatunku Cucurbita Maxima i Cucurbita Pepo, Żywność, Nauka, Technologia, Jakość, 1/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami