Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 7 lipca 2018

Barszcz Sosnowskiego - co warto o nim wiedzieć?Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina. Zagraża zdrowiu, szczególnie dzieci. Kontakt z nią może skutkować oparzeniem skóry podobnym do oparzenia spowodowanego przez wrzątek. Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego oraz co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Barszcz Sosnowskiego, potocznie nazywany „zemstą Stalina”, jest rośliną szkodliwą. Wywołuje przede wszystkim oparzenia skóry, a w niektórych sytuacjach może przyczynić się nawet do śmierci. Barszcz Sosnowskiego to tak naprawdę chwast, który należy do rodziny selerowatych. W czasach rządu Stalina rozpoczęto jego uprawę na większą skalę, gdyż miał służyć jako pasza dla bydła.

Warto zaznaczyć, że barszcz Sosnowskiego przypomina swym wyglądem koper, jednak jest od niego znacznie wyższy. Osiąga nawet 4 metry wysokości. Roślina ta charakteryzuje się dużą zieloną łodygą, u dołu której występują fioletowe plamki. Jego liście z kolei są duże i dość szerokie. Kwiaty są koloru białego.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego zagraża zdrowiu?

Przede wszystkim zagrożenie dla człowieka stanowią furanokumaryny, które obecne są w soku oraz w wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego.

Substancja ta w kontakcie z promieniami UVA i UVB wiąże się z DNA komórek skóry i powoduje oparzenia czyli tzw. fotodermatozę II i III stopnia. Jak się okazuje barszcz Sosnowskiego wykazuje także działanie rakotwórcze oraz teratogenne (uszkadzające płód).

Barszcz Sosnowskiego najbardziej niebezpieczny jest w okresie kwitnienia, kiedy występuje wysoka temperatura powietrza. Wówczas nawet pośredni kontakt z tą rośliną może spowodować oparzenia skóry. Dzieje się tak dlatego, że związki furanokumarynowe wydostają się z tej rośliny i pod postacią oprysków osadzają się na skórze osób przebywających w jej otoczeniu.

Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina silnie „zanieczyszczająca” teren. Szybko wzrasta, ponieważ posiada bardzo duże właściwości regenerujące. Roślinę tę najczęściej spotkać można w miejscach rzadko odwiedzanych przez człowieka. Jednak często pojawia się również na łąkach, przy drogach, wzdłuż rzek, jezior, ale również i na polach uprawnych, w ogrodach i parkach.

Czym objawia się kontakt z barszczem Sosnowskiego?

Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkuje zwykle oparzeniem skóry nawet II lub III stopnia. Objawy oparzeń pojawiają się zwykle od 30 minut do 2 godzin od kontaktu z rośliną. Siła reakcji zależna jest od wrażliwości skóry danej osoby oraz od pogody. Im temperatura powietrza jest wyższa tym silniejsze może być oparzenie.

Dodatkowym skutkiem ubocznym kontaktu z tą rośliną może być:

Warto zaznaczyć, że w przeciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienia skóry oraz pęcherzy z płynem surowiczym. Z kolei stan zapalny utrzymuje się przez około 3 dni. Po około tygodniu miejsca mocnych podrażnień ciemnieją w wyniku nadmiernej hiperpigmentacji. Stan ten może utrzymywać się nawet do kilku miesięcy. Ponadto miejsca te posiadają wysoką wrażliwość na światło UV nawet przez kilka lat.

U osób wrażliwych, oparzenie barszczem Sosnowskiego może doprowadzić do głębokich powikłań – martwicy tkanek, a w konsekwencji tego do amputacji. Warto zaznaczyć, że w Polsce zdarzył się wypadek poparzenia barszczem Sosnowskiego w wyniku którego zmarła 67 – letnia kobieta. Mimo, iż odnotowano u niej poparzenia jedynie 5% ciała II stopnia, to nastąpiła niewydolność krążeniowa i zatrzymanie akcji serca.

Czy oparzenia barszczem Sosnowskiego można leczyć?

Jeśli podejrzewamy, że posiadaliśmy jakąkolwiek styczność z barszczem Sosnowskiego należy w jak najszybciej przemyć skórę wodą z mydłem i udać się do lekarza pierwszego kontaktu. W tym czasie należy unikać promieni słonecznych, ponieważ kontakt ich ze skórą nasila stan zapalny i zwiększa ryzyko powstania blizn.

Podczas oparzenia barszczem Sosnowskiego wskazane jest stosowanie maści przeznaczonych do pielęgnacji skóry suchej, łuszczącej się i o działaniu przeciwalergicznym. Można również sięgnąć po kremy przyspieszające gojenie się ran, oparzeń, owrzodzeń oraz redukujących ból.

Polecane produkty

Olej z czarnuszki w kapsułkach 100% naturalny
Czarnuszka siewna (łac. Nigella sativa) jest naturalną substancją znaną od tysiącleci ze swoich właściwości. Wykorzystywana jest m.in. przy zmienionej chorobowo skórze. Działa antygrzybicznie, przeciwwirusowo, antyalergicznie, przeciwwrzodowo, ...
Zobacz tutaj ...
Bio olej z czarnuszki w płynie 100% naturalny
Tłoczony na zimno olej z czarnuszki egipskiej dzięki swoim właściwościom może pomóc w zwalczaniu wszelkiego rodzaju zmian skórnych. Chroni komórki organizmu przed wolnymi rodnikami co powoduje, że skóra wygląda młodziej ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami