Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 30 maja 2022

Kasztanowiec zwyczajny - właściwości i zastosowanieKasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum L.) pochodzi z wielu części świata m.in. z Grecji, południowej części Azji, a także z Iranu. Cenne właściwości kasztanowca znajdują się głównie w kwiatach i korze. Z tego też względu wykorzystuje się go bardzo często w ziołolecznictwie. Jednak oprócz tego znalazł także zastosowanie w innych dziedzinach życia. Gdzie jeszcze kasztanowiec zwyczajny jest używany oraz jakie posiada właściwości?

Kasztanowiec zwyczajny – surowiec leczniczy

Surowiec leczniczy kasztanowca stanowi kora młodych gałązek, która pozyskiwana jest najczęściej wiosną. Z początkiem lata zbiera się kwiaty kasztanowca, które następnie suszy się w suchym i ciemnym miejscu. Duże wartości przypisuje się także niedojrzałym owocom kasztanowca, zbieranym w lipcu. Wszystkie te elementy są bogatym źródłem dobroczynnych substancji. Na bazie owoców kasztanowca można przygotować szereg win oraz leczniczych nalewek.

Jakie właściwości posiada kasztanowiec zwyczajny?

Kasztanowiec zwyczajny posiada wiele związków aktywnych. Należą do nich m.in. flawonoidy, karotenoidy, kumaryny, saponiny i garbniki. Głównym zadaniem tych substancji jest uszczelnianie naczyń krwionośnych, co warunkuje również ich elastyczność. Wyciąg z kasztanowca usprawnia transport krwi w naczyniach żylnych zapobiegając powstawaniu zakrzepów i zastojów. Dlatego też stosuje się go w przypadku zaburzeń krążenia w kończynach dolnych, hemoroidów oraz zapalenia żył.

Kasztanowiec stosowany w formie okładów może być używany w celu przyspieszenia zmian urazowych takich jak obrzęki, skręcenia czy stłuczenia, a także w innych zmianach jak oparzenia, odmrożenia, wykazując silne działanie przeciwzapalne. Dzięki obecności garbników posiada on także właściwości rozkurczowe. Warto jednak pamiętać, aby nie spożywać w nadmiarze przetworów z owoców kasztanowca, ponieważ mogą wywołać nudności. Natomiast w formie okładów należy unikać opatrywania nim otwartych ran.

Kasztanowiec zwyczajny w kosmetologii

Intensywne działanie kasztanowca na naczynia krwionośne pozwoliło na zastosowanie go w tak niełatwym problemie kosmetycznym, jakim jest cellulit. Preparaty na bazie wyciągów z kasztanowca doskonale usprawniają krążenie w skórze i tkance podskórnej, redukując toksyny skumulowane w organizmie i usuwając tym samym obrzęki związane z obecnością cellulitu. Dzięki tak korzystnemu oddziaływaniu na naczynia krwionośne, kasztanowiec często stosuje się jako komponent preparatów uszczelniających naczynia i zapobiegający powstawaniu tzw. „pajączków”.

W kosmetologii kasztanowiec wykorzystuje się do produkcji kremów, maseczek, toników, mleczek przeznaczonych głównie dla skór naczyniowych. Można znaleźć go również w preparatach dla cer dojrzałych, ponieważ bardzo dobrze wpływa na poprawę jędrności i elastyczności skóry.

Kasztanowiec zwyczajny w medycynie

Garbniki zawarte w kasztanowcu działają łagodząco, rozkurczowo i przeciwbakteryjnie na cały układ pokarmowy, niwelując zaburzenia trawienne. W momencie kiedy dochodzi do takiego stanu należy wypić napar z kwiatów lub liści kasztanowca. Związki aktywne takie jak flawonoidy spowalniają procesy krzepnięcia krwi, a także rozrzedzają ją i zmniejszają jej lepkość. To właśnie dzięki temu przepływ krwi w naczyniach zostaje usprawniony, nie dochodzi do zastojów i zakrzepów, poprawia się krążenie obwodowe całego organizmu.

Kasztanowiec sprawdza się w niwelacji krwiaków, siniaków, odmrożeń, obrzęków dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym. Ze względu na to, że związki aktywne kasztanowca uszczelniają ściany naczyń, a także wpływają na poprawę ich elastyczności, niwelują obrzęki poprzez zapobieganie wysiękom osocza krwi z naczyń do tkanek znajdujących się w pobliżu. Preparaty w formie maści czy żeli z kasztanowcem polecane są osobom, które posiadają pracę stojącą lub siedzącą.

Escyna, która wchodzi w skład kasztanowca, hamuje stany zapalne, a także zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych zmniejszając jednocześnie ich objętość. W wyniku tego nie pozwala na ich deformację i procesy rozciągania, a więc do powstawania żylaków.

Polecane produkty

Spirulina bioalgi - kompletne wzmocnienie i oczyszczenie organizmu
Hodowla Spiruliny bioalgi mieści się na Tajwanie, wysoko w górach, w miejscu stałego nasłonecznienia (śr. temp. to 25 st. C). Nie naraża to na stres oksydacyjny komórek Spiruliny. Dlatego zachowuje ona bardzo wysokie stężenie składników odżywczych
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Walas Ł., Niezwykła historia zwyczajnego kasztanowca, Problemy Nauk Biologicznych, 1/2021.
  2. Piechal A., Blecharz-Klin K., Widy-Tyszkiewicz E., Horse chestnut (Aesculus hippocastani) in contemporary therapy, Przewodnik Lekarza, 4/2005.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami