Jaki olej kokosowy wybrać?

Aktualizacja

Jaki olej kokosowy wybrać?Jaki olej kokosowy wybrać, aby był jak najlepszej jakości? Ze względu na różnorodność tego samego produktu w sklepach, postaramy się przybliżyć kilka najważniejszych cech dobrego i wysokiej jakości oleju. Olej kokosowy coraz częściej gości w kuchni jako jeden z najważniejszych składników zdrowego gotowania. Ale żeby faktycznie spełniał swoje zadanie i dostarczał do organizmu jak najwięcej cennych składników odżywczych, musi być odpowiednio dobrany.

Jaki olej kokosowy wybrać?

1. Olej kokosowy rafinowany czy nierafinowany?

Pierwszą rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę, to czy jest nierafinowany czy rafinowany. Jaki olej kokosowy wybrać? Zdecydowanie lepszym wyborem jest olej nierafinowany, pozyskiwany na zimno. W ten sposób nie jest pozbawiany swoich naturalnych wartości odżywczych i jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, antyoksydanty i wiele innych cennych dla naszego zdrowia składników.

Natomiast olej kokosowy rafinowany, inaczej nazywany RBD (rafinowany, wybielony, bezwonny) to olej pozyskany w procesie rafinacji, która przebiega w wysokiej temperaturze. Niestety w trakcie tego procesu wiele właściwości kokosa zostaje bezpowrotnie utraconych. Olej taki jest bez charakterystycznego zapachu i smaku kokosa.

Niestety nawet kupując nierafinowane oleje trzeba mieć się na baczności. Istnieje wiele rodzajów metod pozyskiwania oleju i tak na prawdę to właśnie metody oraz dbałość w trakcie jego pozyskiwania definiuje jakość produktu.

2. Czystość produktu

Olej kokosowy ma wysoką temperaturę topnienia. Często można zauważyć, że nawet jak stoi w ciepłym pomieszczeniu to nie zmienia swojej konsystencji. Dopiero powyżej 24 stopni Celsjusza zmienia swój stan skupienia na płynny.

Wysokiej jakości olej kokosowy jest barwy śnieżnobiałej, gdy jest w stałym stanie skupienia. Natomiast płynny, jest czysty jak woda. Jeśli jest zabarwiony na żółty lub szary kolor, oznaczać to może gorszą jakość i zanieczyszczenia pochodzące z procesu pozyskiwania.

3. Smak i zapach

Kolejną rzeczą na jaką należy zwróć uwagę jest smak i zapach oleju kokosowego. Dobrej jakości produkt ma delikatny aromat i smak, który nie jest zbyt ostry, ani przytłaczający. Powinien być na tyle łagodny, aby nie zmieniał smaku potraw. Jeśli smak i zapach jest zbyt silny, to można spodziewać się niskiej jakości produktu, który został sztucznie doprawiony.

Z kolei gdy olej kokosowy nie wykazuje żadnego smaku ani zapachu, to z pewnością został pozyskany w procesie rafinacji i jest pozbawiony swoich walorów odżywczych.

4. Cena

Kryterium, które w dużej mierze charakteryzuje produkty dobrej jakości to cena. Niestety większość tanich olejów nie jest dobra. Proces pozyskiwania wysokiej jakości oleju kokosowego nie jest tani ani prosty. Wymaga większych nakładów finansowych, a co za tym idzie, cena produktu w sklepie do najniższych należeć nie będzie.

Im tańszy produkt tym większe zanieczyszczenie, gorszy smak i aromat (lub jego brak) oraz mniej wartości odżywczych oleju.

Olej kokosowy (nierafinowany)
Olej kokosowy jest idealnym składnikiem w każdej kuchni. Jego naturalny skład sprawia, że jest trwały i stabilny termicznie, dzięki czemu podczas smażenia nie powstają rakotwórcze substancje. Dodatkowo wykorzystuje się go w pielęgnacji ciała ...
Zobacz tutaj ...
29 komentarzy:
Nowsze komentarze »
 1. Kasia
  Kasia says:

  Olej kokosowy robi furorę. 😀
  Mi jeszcze nie było dane go poznać ale z pewnością wezmę pod uwagę Twoje wskazówki. 🙂

  Odpowiedz
 2. Katarzyna Mierzwa
  Katarzyna Mierzwa says:

  Ja wybieram zawsze ten nierafinowany i pięknie pachnący kokosem 🙂 zarówno do pielęgnacji jak i do kuchni 🙂

  Odpowiedz
 3. Olu001
  Olu001 says:

  Bardzo praktyczne porady. Wezmę je pod uwagę, bo bez oleju kokosowego nie wyobrażam sobie obecnie ani gotowania/pieczenia, ani pielęgnacji, ani dbania o zdrowie 🙂

  Odpowiedz
 4. Aleksandra
  Aleksandra says:

  Przydatny artykuł 🙂 Mam teraz lepszą orientację, cieszę się, bo w sklepach jest dużo różnych olejów kokosowych.
  Dziękuję!

  Odpowiedz
 5. Edyta
  Edyta says:

  Olej kokosowy jest tym produktem, który zawsze mam pod ręką w swojej kuchni (i czasem w łazience 🙂 Nierafinowanego często używam do słodkich wypieków, czy smażenia placków, do deserów. Ale jajecznica z kokosem już się średnio komponuje, dlatego również korzystam z oleju rafinowanego.

  Odpowiedz
 6. Natalia
  Natalia says:

  Olej kokosowy to numer jeden w mojej kuchni i kosmetyczce 🙂 Super, że napisałaś o nim taki wyczerpujący artykuł, bo naprawdę można się pogubić wśród różnych firm, rodzajów i cen oleju.

  Odpowiedz
 7. Ola
  Ola says:

  Używam oleju nierafinowanego 🙂 Olej kokosowy rafinowany lepszy jest do smażenia, gdyż ma wyższą temp. spalania i nie narzuca aromatu kokosowego. Mój mąż nie lubi np. mięsa smażonego na oleju koko nieraf. 😉 Więc czasem smażę na rafinowanym.

  Odpowiedz
 8. Kasia
  Kasia says:

  Nie wiedziałam, że te oleje tak bardzo się różnią… Ostatnio kupowałam jeden i nawet nie wiem czy jest rafinowany czy nie :o. Sprawdzę to, dzięki za informację! 🙂

  Odpowiedz
 9. Aneta
  Aneta says:

  Pora w końcu kupić! Moja koleżanka dietetyczka zawsze mnie namawia, a ja cały czas przyzwyczajona do oliwy nie mogę się jakoś przełamać… Choć mleko kokosowe jak najbardziej lubię!

  Odpowiedz
 10. NieZaDaleko
  NieZaDaleko says:

  Hej, jestem ogromną fanka oleju kokosowego. Używam go już od kilku miesięcy i całkowicie wyeliminował am zwykły olej. Oliwę z oliwek mam jedynie do salatek 🙂 polecam każdemu

  Odpowiedz
 11. Hello
  Hello says:

  Wybór odpowiedniego, nierafinowanego oleju kokosowego jest niezwykle ważny, zwłaszcza dla mnie do pielęgnacji skóry i włosów. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 12. Mikrożycie
  Mikrożycie says:

  Czyli mój ostatnio zakupiony olej kokosowy nie jest dobrej jakości… Ma taki delikatnie żółtawy kolor 🙁 Ale lepiej późno niż wcale!

  Odpowiedz
 13. Zielona Karuzela
  Zielona Karuzela says:

  Uwielbiam olej kokosowy i stosuje niemal non stop zarówno w kuchni jak i w pielęgnacji 🙂 Zawsze wybieram ten nierafinowany i staram się na nim nie oszczędzać 🙂

  Odpowiedz
Nowsze komentarze »

Dodaj komentarz

Want to join the discussion?
Nie wahaj się i napisz swoją opinię!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *