Acerola
Acerola

Aktualizacja: 8 kwietnia 2022

Oczyszczanie twarzyOczyszczanie twarzy powinno być podstawowym zabiegiem kosmetycznym, ale często jest przeprowadzane źle. Skóra pokrywająca twarz jest bardzo delikatna, wrażliwa na liczne związki chemiczne, a przy tym stanowi środowisko życia wielu pożytecznych mikroorganizmów – ich wyeliminowanie uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie cery.

O co zadbać?

Pielęgnując skórę, należy zadbać o to, aby nie naruszać ciągłości tkanek. Usuwanie martwych komórek jest jak najbardziej pożądane, ale uszkadzanie żywych może spowodować najróżniejsze problemy dermatologiczne. Po drugie, należy selektywnie usuwać mikroorganizmy – niektóre z nich powinny się na skórze utrzymać, ale inne warto wytępić, ponieważ zakłócają funkcje komórek skóry. Po trzecie, należy zrozumieć, że skóra wcale nie ogranicza się do naskórka, a tylko ten poddajemy zwykle regularnej pielęgnacji. Skóra twarzy to tkanka o grubości dochodzącej miejscami nawet do 4-7 milimetrów i całą tę wysokość należy pielęgnować.

Jak oczyszczać?

Najpierw warto ustalić, jakie czynniki są ważne dla prawidłowego oczyszczenia, czyli z czego skórę się oczyszcza. Na pewno z martwych komórek, do czego służą peelingi lub – rzadziej – scruby. Tkankę żywą oczyszcza się z zanieczyszczeń o charakterze organicznym, czyli łoju wydzielanego przez gruczoły, potu i wszystkiego, co się może w nich rozpuścić (pot jest wydaliną, a więc z definicji zawiera toksyny, które organizm usuwa na zewnątrz, a poza tym bakterie transportują na skórę produkty własnego metabolizmu). Po trzecie wreszcie należy skórę oczyścić biologicznie, a więc zadbać o prawidłowy skład mikroflory bakteryjnej.

Jak to zrobić?

Jako peeling mogą służyć nie tylko koncernowe kosmetyki, ale także cukier czy kawa i z tym zazwyczaj nie ma problemów. Gorzej jest z usuwaniem zanieczyszczeń chemicznych, które usuwamy mydłem, wysuszając skórę i powodując zatykanie porów. O wiele skuteczniejsze są delikatne organiczne rozpuszczalniki i saponiny naturalnego pochodzenia. Te związki można znaleźć w naturalnych kosmetykach pozyskiwanych najczęściej z roślin. Ważnymi czynnikami oczyszczającymi mogą być także enzymy i kwasy organiczne, które zabijają szkodliwe mikroorganizmy. Można uzyskać ten efekt dzięki oczyszczającym maseczkom z dodatkiem alg takich jak Chlorella lub Spirulina. Do oczyszczenia biologicznego można użyć też maseczek z glinki i nic nie stoi na przeszkodzie, aby glinkę i algi stosować w ramach jednego zabiegu. Takie zabiegi oczyszczające pozwalają sięgnąć również w głąb porów skóry, niszcząc kolonie bakterii trądzikowych i nie tylko. Oczyszczenie porów pozytywnie wpływa na ich funkcjonowanie i dopiero po takim złożonym z kilku etapów zabiegu można o skórze powiedzieć, że jest naprawdę oczyszczona. Samo usunięcie martwego naskórka czy przemycie twarzy mydłem nie wystarczają, ponieważ są to działania zbyt mało kompleksowe. Należy bowiem pamiętać, że skóra twarzy przez 24 godziny na dobę narażona jest na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, mikroorganizmów i wiele innych zagrożeń, w tym zanieczyszczeń, dlatego jej właściwa pielęgnacja zawsze powinna zaczynać się od oczyszczenia.

Polecane produkty

Spirulina w proszku (100% naturalna)
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami