Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 23 sierpnia 2022

Usuwanie kamienia nazębnego - domowe sposobyUsuwanie kamienia nazębnego należy do jednych z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych jamy ustnej. Oprócz wizyt w gabinecie stomatologicznym, czynność tą można wykonać samemu w domu. Jak? Poniżej przedstawiamy domowe i przede wszystkim naturalne sposoby usuwania kamienia nazębnego.

Zdrowie jamy ustnej

Bez wątpienia zęby stanowią wizytówkę każdego z nas. Aby utrzymać je w dobrej kondycji konieczne są kontrolne wizyty u stomatologa. Takie postępowanie zapobiega rozwojowi wielu chorób i pozwoli zachować zęby, jak i całą jamę ustną w odpowiednim stanie. Jednak oprócz samej opieki stomatologicznej sami powinniśmy kontrolować co dzieje się z naszym uzębieniem. Na szczęście istnieją zabiegi z zakresu stomatologii, które możemy wykonać samodzielnie bez wychodzenia z domu. Należy do nich m.in. usuwanie kamienia nazębnego. Jak można wykonać to w naturalny i domowy sposób? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, jednak zacznijmy od tego jakie są przyczyny powstawania kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – przyczyny

Kamień nazębny tworzy się na powierzchni szkliwa wskutek działania następujących czynników:

Zwłaszcza nieodpowiednia higiena jamy ustnej jest zagrożeniem.

Zobacz również: Jak prawidłowo myć zęby?

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym

Ważną informacją jest fakt, że usuwanie kamienia nazębnego należy do zabiegów profilaktycznych i niezbędnych. Jego celem jest zapobieganie rozwoju licznych chorób zębów oraz całej jamy ustnej. Mimo że zabieg nie daje odczuć bólowych, nie należy on do najprzyjemniejszych. Usuwanie kamienia nazębnego często wiąże się z kilkoma wizytami w gabinecie stomatologicznym. Obecnie występują 2 metody usuwanie kamienia nazębnego. Pierwsza i bardzo popularna nazywa się skaling naddziąsłowy. Jego celem jest usunięcie kamienia, który znajduje się na powierzchni korony zębów. Z kolei drugi rodzaj, czyli skaling poddziąsłowy, polega na usunięciu kamienia znajdującego się pod powierzchnią dziąseł.

Usuwanie kamienia nazębnego – domowe sposoby

Pomimo możliwości usunięcia kamienia nazębnego w gabinecie stomatologicznym, czynność tę można bezpiecznie wykonać samemu w domu. Oto kilka sposobów jak usunąć kamień nazębny domowym sposobem.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona to składnik, który znajduje się w każdej kuchni. Znana jest przede wszystkim ze swoich właściwości wybielających i korzystnie wpływających na stan zębów. Niewielka ilość sody, którą umyjemy zęby sprawi, że produkt ten rozpuści zalegający na ich powierzchni kamień. Ponadto stosowanie sody do mycia zębów może wpłynąć na ich rozjaśnienie powodując, że staną się bielsze.

Olej ze słonecznika

Olej słonecznikowy znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości łagodzących. Dlatego też często polecany jest osobom borykającym się z infekcjami w jamie ustnej. Ponadto olej słonecznikowy popularny jest ze względu na właściwości oczyszczające organizm. Płukanie jamy ustnej olejem usuwa z niej toksyny, które gromadzą się przez cały dzień funkcjonowania. Regularne jego stosowanie usuwa i zapobiega pojawianiu się kamienia nazębnego.

Naturalne płukanki

W wielu drogeriach dostępne są różnego rodzaju płyny do płukania jamy ustnej. Kto je stosował sam doskonale wie, że nie rozpieszczają nas smakiem. Mimo to stanowią ważny element w pielęgnacji jamy ustnej. Zapobiegają próchnicy, chronią przed powstawaniem kamienia nazębnego oraz uzupełniają czynność czyszczenia zębów przy pomocy szczoteczki. Dlatego osoby, które nie do końca przepadają za smakiem płynów do płukania mogą taki preparat wykonać samemu w domu. W jego składzie na pewno powinny znaleźć zioła takie jak rumianek, tymianek czy mięta.

Woda utleniona

Woda utleniona to produkt, który znajduje się w każdej domowej apteczce. Stosowanie jej już w niewielkiej ilości na szczoteczkę zapobiega pojawianiu się kamienia nazębnego. Ze względu na swoje właściwości rozjaśniające woda utleniona wpływa również na barwę zębów. Jej stosowanie wybiela zęby pozostawiając je zdrowe i w pełni zadbane.

Stewia

Biały cukier to bardzo groźny czynnik wywołujący choroby naszych zębów. Dlatego też powinniśmy pomyśleć o jego zdrowym zamienniku czyli np. stewii. Stewia to naturalna i bezpieczna alternatywa dla białego cukru, który nie powoduje próchnicy zębów oraz odkładania się kamienia nazębnego.

Kamień nazębny – profilaktyka

Oczywistą sprawą jest fakt, że lepiej zapobiegać jest niż leczyć. Dlatego też codziennie powinniśmy pamiętać o całkowitej pielęgnacji zębów, która pomoże nam uniknąć chorób oraz innych dolegliwości ze strony jamy ustnej.

Warto w swojej diecie zmienić kilka nawyków. Ograniczać spożywanie kawy i herbaty, a spożywać więcej warzyw i owoców. Zawarte w nich kwasy zabiegają powstawaniu kamienia nazębnego. Bardzo ważna jest także suplementacja organizmu w składniki odżywcze jak np. wapń, który jest najważniejszym budulcem naszych kości i zębów. Nieodzownym elementem każdego dnia jest także szczotkowanie zębów oraz stosowanie płynów lub nici dentystycznych uzupełniających higienę jamy ustnej.

Polecane produkty

Spirulina w tabletkach (100% naturalna)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Jańczuk Z., Arabska-Przedpełska B., Lipski M., Kaczmarek U., Stomatologia zachowawcza, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
  2. Kusa-Podkańska M., Nastaj M., Wysokińska-Miszczuk J., Periodontologiczne zabiegi profilaktyczne możliwe do wykonania w jamie ustnej u osób starszych, Periodontologia Polska, 1/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami