Wiosenna wyprzedaż kwas hialuronowy
Wiosenna wyprzedaż kwas hialuronowy

Wysypka skórnaWysypka skórna jest nieprzyjemną dolegliwością pojawiającą się bez względu na wiek czy płeć. U jej podstaw leżą zwykle inne choroby lub alergie. Objaw ten stanowi częsty powód wizyty u dermatologa, co jest słuszną decyzją, ponieważ często do jej leczenia niezbędne są leki.

Przyczyny wysypki skórnej

Zmiany skórne pod postacią wysypki mogą mieć podłoże:

 • alergiczne;
 • wirusowe;
 • bakteryjne;
 • dermatologiczne;
 • reumatyczne;
 • nowotworowe.

Przyczyną wysypek może być także znaczna suchość skóry, co prowadzi do jej mikropęknięć. Uważa się, że wiąże się to z niedoborem lipidów w warstwie rogowej oraz z obniżoną zdolnością wiązania i zatrzymywania wody w naskórku. Ustalenie dokładnej przyczyny dolegliwości wymaga rozległej wiedzy z zakresu różnych dziedzin medycyny oraz doświadczenia klinicznego. Zwykle pierwszym podejrzeniem są jednak choroby zakaźne lub alergie.

Alergie

W przypadku alergii wysypka może się pojawić po zjedzeniu określonego rodzaju pokarmu, ukąszeniu owada, a nawet zażyciu lekarstw. Dolegliwość może też wiązać się z kontaktem ze zwierzętami i pyłkami (zwłaszcza na wiosnę). Jeśli przyczyna ma podłoże alergiczne, zmiany skórne zazwyczaj są zaczerwienione i powodują swędzenie lub pieczenie, co zmusza do drapania się po ciele. Zawsze jest to złe rozwiązanie i należy unikać tej czynności, ponieważ tylko nasila nieprzyjemne objawy.

Zakażenia wirusowe

Najczęstszą przyczyną wirusowych wysypek skórnych jest odra, ospa oraz różyczka. W początkowej fazie odry wysypka ma charakter gruboplamisty, a wykwity są różowe, zlewające się i występują na twarzy oraz czole obejmując z czasem resztę ciała. Po kilku dniach wysypka zmienia kolor na ceglasty i ulega złuszczeniu. Natomiast w przypadku różyczki wysypka ma kolor żywo różowy i pojawia się w pierwszej kolejności na twarzy, aby następnie przenieść się na całe ciało już w ciągu pierwszej doby. Ma charakter grudkowo-plamisty i zaczyna ustępować po około 3 dniach.
Ospa wietrzna objawia się uogólnioną wysypką całego ciała, przy czym pęcherzyki wypełnia początkowo przejrzysty, a następnie mętniejący płyn. Pęcherzyki te na końcu zasychają i mogą po nich pozostać odbarwienia na skórze.
Nawet porównując te trzy choroby można zauważyć podobieństwo wysypki, co po raz kolejny zaznacza konieczność rozległej wiedzy i doświadczenia w rozpoznaniu przyczyny schorzenia.

Choroby dermatologiczne

Współcześnie jedną z częstszych przyczyn zmian skórnych jest atopowe zapalenie skóry. Wyprysk atopowy cechuje się dużą różnorodnością i zależy od wieku chorego. U dorosłych dominują zmiany grudkowo-złuszczające ze znaczną lichenizacją, zlokalizowane głównie na tułowiu i rękach. Towarzyszy temu silny świąd.
Do innych chorób objawiających się wysypką skórną należą m.in. łojotokowe zapalenie skóry i łuszczycowe zapalenie skóry.

Objawy

Wysypka skórna może przybrać różną postać. Od grudek, poprzez pęcherzyki i krostki, aż do płaskich przebarwień. Często towarzyszy temu ból, świąd i zaczerwienienie, choć nie jest to regułą, ponieważ istnieją także wysypki bezbolesne. Zmiany skórne mogą być drobne oraz bardziej rozległe, rozsiane gęsto lub rzadko po całym ciele lub tylko po jego częściach. Właśnie ze względu rozległości zmian, które mogą przybrać różną formę, tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.

Leczenie

Leczenie jest niezwykle ważne, ponieważ wysypka pozostawiona sama sobie może spowodować nawet powstanie nieatrakcyjnych blizn. W przypadku podejrzenia alergii w pierwszej kolejności należy wykonać specjalne testy alergiczne, które umożliwią określenie przyczyny patologii. Podstawą leczenia wysypek alergicznych jest unikanie kontaktu z czynnikiem, który ją wywołuje.
Z kolei w przypadku wysypek zakaźnych i bakteryjnych stosuje się odpowiednie leki przyczynowe oraz maści na złagodzenie objawów. Terapia schorzenia powinna opierać się na leczeniu przyczynowym, a jeśli nie jest to możliwe, na stosowaniu odpowiednich środków farmakologicznych. Niezwykle ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry, a jeśli wysypka jest przewlekła lub nawracająca i ciężko ustalić jej przyczynę, można spróbować zmienić dietę.

Bibliografia

 1. Kalicki B., Bartoszewicz L., Grad A., (i inni), Manifestacje skórne wybranych chorób o etiologii wirusowej, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 5/2009.
 2. Kuchciak-Brancewicz M., Zmiany skórne w przebiegu chorób zakaźnych u dzieci.
 3. Marek K., Alergia pokarmowa u dzieci, Forum Medycyny Rodzinnej, 6/2013.
 4. Czarnobilska E., Czarnobilski K., Obtułowicz A., (i inni), Choroby alergiczne wieku podeszłego. Część II. Alergiczne choroby skóry, alergia na leki, Gerontologia Polska, 2/2010.
 5. Częścik A., Trzcińska A., Siennicka J., Wirus odry – reakcje odpornościowe związane z naturalnym zakażeniem oraz odpowiedzią poszczepienną, Postępy Mikrobiologii, 3/2011.
 6. Drutz J., Różyczka, Pediatria po Dyplomie, 3/2011.
Polecane produkty

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina - witaminy i minerały (100% naturalne)
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami