spirulina i chlorellaSuplementacja algami Spirulina i Chlorella może stanowić doskonały sposób na oczyszczenie i wzmocnienie organizmu, jednak istnieją pewne zasady, których trzeba przestrzegać, aby naprawdę tak było. Bardzo często bowiem efektów działania suplementu nie widać wcale nie dlatego, że preparaty są nieskuteczne, ale ze względu na to, iż są źle stosowane.

Co za dużo, to niezdrowo

Skoro Chlorella i Spirulina tak dobrze oczyszczają, to dlaczego nie przyjmować ich w większych ilościach? Odpowiedź jest prosta: mimo że obie algi to skarbnice korzystnych dla zdrowia substancji, składają się też ze związków zbędnych. Do pewnego momentu można ich obecność pominąć, ale powyżej danego progu stają się problematyczne. Najprostszym tego przykładem jest błonnik, którego i Spirulina, i Chlorella zawierają bardzo dużo – po przekroczeniu zalecanej dawki może pojawić się biegunka, choć przecież nieduża ilość niestrawnych wielocukrów jest nie tylko polecana, ale wręcz niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania.

Suplement suplementowi nierówny

Komórki alg mają ścianę komórkową. To niby tylko fakt biologiczny, a nawet mikrobiologiczny, ale okazuje się, że ma olbrzymie znaczenie dla skuteczności suplementacji. Ludzki organizm nie wytwarza bowiem celulazy, enzymu, który jako jedyny jest w stanie strawić ściany komórkowe. Jedynym remedium na to jest stosowanie suplementów produkowanych z takich alg, których ściany są perforowane w procesie produkcji. Dzięki temu enzymy mogą dostać się do położonej pod ścianą błony komórkowej, strawić ją i w ten sposób uwolnić korzystne dla zdrowia związki. Możecie sobie to państwo wyobrazić przez analogię: nie można byłoby napić się przez połknięcie butelki z napojem – najpierw trzeba ją otworzyć, żeby dostać się do płynu. Tak samo jest w przypadku suplementów z Chlorella i Spirulina, tyle że w żołądku nie ma żadnego „otwieracza”.

Czas leczy rany i nie tylko

Suplementy naturalne, takie jak algi, są w swoim działaniu delikatniejsze od syntetyków. To oznacza, że musi minąć trochę czasu, zanim efekty ich przyjmowania staną się widoczne. W zależności od dawki, typu preparatu i wielkości uzupełnianych niedoborów może to potrwać mniej więcej od dwóch do czterech tygodni. Decydując się na suplementację naturalną, trzeba być świadomym tego, że poszczególne substancje nie tylko wchłaniają się w różnym tempie, ale też są różnie metabolizowane: jedne niemal natychmiast, a przemiany innych zajmują nawet parę dni, o ile w ogóle zostanie uruchomiony tak szybko konkretny szlak metaboliczny.

Stany chorobowe

Organizm działa zawsze wielotorowo, ale im więcej działań musi podejmować, tym bardziej jest to energochłonne, dlatego istnieją mechanizmy biologiczne, które wyłączają tymczasowo pewne niepotrzebne w danym momencie procesy – kiedy musi zrosnąć się kość, wolniej będzie przebiegała produkcja szpiku kostnego, a gdy trawiony jest obfity posiłek, mięśnie nie będą w stanie wydajnie pracować. To samo dotyczy suplementów – jeśli na przykład w organizmie toczy się infekcja, to nie będą dynamicznie przebiegały procesy oczyszczania, a w czasie głodówki – walka z chorobą. To logiczne, ale niekiedy wydaje się, że przyjęcie suplementu może pozwolić na ominięcie takich ograniczeń. To niemożliwe.

Podsumowanie

Z przytoczonych argumentów wyraźnie wynika, że choć Spirulina i Chlorella są dobrymi, jeśli nie najlepszymi suplementami naturalnymi, to nie działają one bezwarunkowo. Skuteczność ich zależy od stanu organizmu oraz – czego wcześniej nie powiedzieliśmy – indywidualnej wrażliwości na dane substancje. Dlatego w czasie przyjmowania suplementów należy uważnie obserwować zmiany w organizmie, aby mieć pewność, że algi działają tak, jak powinny i wtedy, kiedy przychodzi na to pora.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, ...
Zobacz tutaj ...
Chlorella w tabletkach z rozerwaną ścianą komórkową
Chlorella posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybiczne nie wpływając przy tym na florę fizjologiczną. Bardzo dokładnie usuwa toksyny z organizmu ...
Zobacz tutaj ...