Spirulina dostępna na polskim rynku 2Polski rynek suplementów jest jeszcze bardzo niedojrzały i większość konsumentów zwraca raczej uwagę na cenę, a nie rzeczywiste właściwości. Wciąż dajemy się złapać na lep haseł reklamowych, ale rzadko interesuje nas to, co tak naprawdę znajduje się w suplementach. Efekt? Zniszczona wątroba, zerowa skuteczność, a na dodatek portfel wcale nie tak pełny, jak się spodziewaliśmy. Prześledźmy to zresztą na przykładzie rynku suplementów z algą Spirulina.

Czym jest czystość?

Czystość preparatu to pojęcie intuicyjnie zrozumiałe: im większa czystość, tym mniejszy udział zanieczyszczeń w składzie suplementu. Powiedzmy też od razu, że nie ma możliwości, żeby naturalne suplementy diety, a do takich należy Spirulina, miały czystość na poziomie choćby zbliżonym do 100%. Każdy żywy organizm, szczególnie tak skuteczny w oczyszczaniu środowiska, jak Spirulina czy inne algi, pochłania pewną ilość zanieczyszczeń z wody lub powietrza.

Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że są to ilości śladowe, często bardzo trudne do oznaczenia, przynajmniej jeśli mówimy o tych zanieczyszczeniach, które mogą być potencjalnie groźne. Te neutralne dla zdrowia występują w znacznie większych ilościach, a są to na przykład nieprzyswajalne związki magnezu (sole magnezowe wyższych kwasów tłuszczowych) albo nieorganiczny węgiel. Związki te nie szkodzą nam, jeśli przyjmiemy je w ilościach występujących w najlepszych suplementach. I tutaj pojawia się problem, bo czystość najtańszych suplementów jest zwykle wielką zagadką.

Renomowani producenci Spirulina, a do takich zalicza się między innymi Febico, firma, której produkt od niedawna mamy w swoim sklepie, dbają o to, aby ograniczyć możliwość akumulacji w glonach nawet tych neutralnych zanieczyszczeń. To ważne, ponieważ w takim przypadku suplement nie tylko zachowuje swoje właściwości, ale też niechciane substancje nie blokują w jego składzie działania tych korzystnych.

Czymś innym jest już pojęcie czystości technologicznej – tutaj, jeśli postawicie Państwo na suplementy Febico, będzie ona równa 100% – pojęcie to bowiem obejmuje dodatek zanieczyszczeń typowo technologicznych, a więc wynikających już stricte z zastosowanego sposobu konfekcjonowania tabletek. Nowoczesna linia produkcyjna nie zmienia składu alg, więc taki suplement jest dużo bezpieczniejszy.

Mikroelementy – źródła i działanie

Mikroelementy w aldze Spirulina zawsze pochodzą ze środowiska. Algi wchłaniają wiele związków z wody czy powietrza, ponieważ są im one niezbędne do kontroli wzrostu, rozwoju czy rozmnażania. W suplementach te właśnie związki działają jako substancje czynne, ale należy pamiętać, że algi nie są idealnie selektywne, a więc mogą wchłaniać niekiedy także związki, które są im obojętne lub zgoła zbędne. To powoduje pewne niewielkie rozbieżności w składzie kolejnych partii produkcyjnych. Jeśli jednak porównać preparaty różnych producentów, to tutaj będzie widoczna większa różnica, która wynika z technologii przetwarzania alg – niekiedy w procesie suszenia, prasowania czy konfekcjonowania suplement może być poddany np. działaniu wysokiej temperatury albo wystawiony na działanie par kwasów nieorganicznych, w tym siarkowego (to w procesie suszenia i konserwacji).

Producenci najlepszej jakości suplementów dbają o to, aby w ten sposób nie podnosić efektywności własnej produkcji, ponieważ tego rodzaju procesy negatywnie wpływają na skład mikroelementowy Spiruliny. Efektem jest suplement, który albo zachowuje wszystkie substancje czynne, ale ma też domieszkę szkodliwych, albo taki, w którego składzie występują „dziury” – wysoka temperatura może powodować rozkład witamin, a kwasy nieorganiczne między innymi rozkład aminokwasów. Taki suplement o zmienionym składzie jest zdecydowanie mniej korzystny niż propozycja producenta, który proces produkcji przeprowadza rozważniej.

Spirulina Febico - naturalne witaminy i minerały na wyciągnięcie ręki
Spirulina Febico - wysokiej jakości alga, której skład to 100% czysta Spirulina. Każdy etap, od hodowli, poprzez produkcję, do otrzymania pełnowartościowego produktu, jest poddawany szczegółowej kontroli. Pozwala to uzyskać najwyższej jakości Spirulinę
Zobacz tutaj ...
Algi Spirulina i Chlorella - rośliny o wysokiej wartości odżywczej i leczniczej.
Dziś, gdy na nasze zdrowie coraz większy wpływ wywiera postępująca degradacja środowiska naturalnego i coraz mniej wartościowe pokarmy, woda określonych akwenów zawierająca większe stężenie soli mineralnych, oferuje człowiekowi niezwykły dar
Zobacz tutaj ...