Kolagen do picia
Kolagen do picia

MacicaMacica (łac. uterus) to bardzo ważny narząd płciowy każdej kobiety. Znajduje się dogrzbietowo od pęcherza moczowego i odpowiada za przyjęcie z jajowodu zapłodnionej komórki jajowej, która po zagnieżdżeniu się w dobrze ukrwionej i odżywionej ścianie macicy daje początek nowemu życiu. Macica w rzeczywistości jest mięśniem gładkim, posiada więc zdolność skurczu niezależnego od naszej woli. Można odczuć go podczas porodu lub miesiączki.

Budowa macicy

W budowie macicy wyróżnić można następujące części:

 • dno macicy – stanowi umowną granicę między ujściami jajowodów;
 • trzon macicy – 2/3 narządu;
 • cieśń macicy – przejście między trzonem a szyjką macicy;
 • szyjka macicy – o długości około 2,5 cm, stanowi 1/3 dolnej części macicy.

Macica zbudowana jest z mięśniówki gładkiej tworzącej 2 warstwy – pierwotną i wtórną. Pomiędzy nimi znajduje się warstwa naczyniowa. Kluczowe znaczenie dla czynności omawianego narządu na warstwa pierwotna, która składa się z systemu włókien przebiegających spiralnie, mających zdolność do rozszerzania się. Bezpośrednio po urodzeniu dziecka i wydaleniu łożyska otwarte naczynia krwionośne ulegają zaciśnięciu przez włókna mięśniowe przebiegające spiralnie.

W macicy wyróżnić można też błonę śluzową utworzoną przez nabłonek walcowaty. Składa się z warstwy podstawnej przylegającej bezpośrednio do błony mięśniowej oraz warstwy czynnościowej, podlegającej cyklicznym zmianom. Warstwa czynnościowa podczas cyklu miesiączkowego może ulec pogrubieniu nawet do 8 mm, po czym – gdy komórka jajowa nie zostanie zapłodniona – ulega złuszczeniu i wydaleniu wraz z krwią. Do ważnych więzadeł odpowiadających za stabilność macicy należą:

 • więzadło szerokie macicy;
 • więzadło obłe macicy;
 • więzadło pęcherzowo-maciczne;
 • więzadło podstawowe;
 • więzadło krzyżowo-maciczne.

Przydatkami macicy zwie się jajniki i oba jajowody.

Ułożenie macicy

Średnia długość macicy wynosi 5-9 mm, a jej szerokość około 3-4 cm, choć są to parametry względne. Fizjologicznie narząd ten znajduje się w pozycji:

 • przodozgięcia – kąt 70-90 stopni pojawia się między osią części szyjkowej macicy a osią trzonu macicy;
 • przodopochylenia – kąt 90 stopni pojawia się między trzonem macicy a osią pochwy.

Takie ustawienie macicy ma miejsce aż u 90% kobiet, u pozostałych 10% macica ustawia się w tyłopochyleniu i tyłozgięciu. O takim ustawieniu mówimy wówczas, gdy trzon narządu przechyla się w stosunku do szyjki macicy w tył.

Macica – unaczynienie

Za unaczynienie macicy odpowiadają tętnica maciczna i tętnica biodrowa wewnętrzna. Żyły natomiast pochodzą ze splotu żylnego macicznego, jak również są to żyły maciczne i żyła biodrowa wewnętrzna. Narząd ten jest bardzo dobrze unaczyniony, co umożliwia mu pełnienie swojej podstawowej roli.

Macica – unerwienie

Macicę unerwia czuciowo autonomiczny splot nerwowy maciczno-pochwowy. Włókna sympatyczne pochodzą ze splotu podbrzusznego, parasympatyczne natomiast z nerwów trzewnych miedniczych.

Funkcje macicy

Do biologicznych, ważnych funkcji macicy zaliczamy:

 • tworzenie środowiska odpowiedniego do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej i do wzrostu płodu w kolejnych miesiącach;
 • umożliwianie porodu siłami natury poprzez silne, cykliczne skurcze;
 • zdolność obkurczania się po porodzie (co możemy wspierać leżeniem na brzuchu z poduszką na wysokości macicy);
 • miesiączkowanie wskutek złuszczania się endometrium i cykliczne zmiany w zależności od fazy cyklu miesiączkowego.

Warto wiedzieć, że w kanale szyjki macicy znajduje się czop śluzowy zapobiegający przedostawaniu się bakterii z pochwy do wnętrza macicy i przez jajowody do jamy brzusznej. Czop śluzowy wpływa także na ruchliwość plemników, ponieważ jego konsystencja zależy od zmian hormonalnych w zależności od fazy cyklu miesiączkowego. Pod wpływem działania hormonów płciowych może wpływać na lepszą ruchliwość plemników i gwarantuje im przepuszczalność.

Jednocześnie macica jest narządem, bez którego można żyć. Jej usunięcie (histerektomia) może być wykonane celem leczenia nowotworu macicy. Po usunięciu macicy wzrasta ryzyko obniżania narządu rodnego i nietrzymania stolca, jednak z pomocą przychodzi fizjoterapia uroginekologiczna, sprawiając, że jakość życia pacjentek znacznie wzrasta.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

 1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom II, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
 2. Kozłowska J., Rehabilitacja w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo AWF Kraków, Kraków 2006.
 3. Tanzberger R., Kuhn A., Mobs G., Baumgartner U., Dno miednicy. Fizjologia, patologia, diagnostyka i leczenie, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław2020.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami