Koenzym Q10
Koenzym Q10

Aktualizacja: 31 stycznia 2022

TurgorTurgor to inaczej stan napięcia ściany komórkowej wskutek działania ciśnienia hydrostatycznego wewnątrz danej komórki. Zapewnia jędrność tkanek roślinnych, a więc zdolność do zachowania przez nie określonego kształtu czy sztywności. Także w przypadku tych tkanek, które zostały pozbawione elementów mechanicznych. Inna definicja określa turgor jako stan jędrności żywej komórki roślinnej, związany z jej wewnętrznym ciśnieniem komórkowym.

Turgor – wzrost

Turgor wzrasta po umieszczeniu komórki w roztworze hipotonicznym (o niższym ciśnieniu osmotycznym niż roztwór odniesienia, czyli w tym wypadku komórka). Dzieje się tak, ponieważ woda przenika przez błonę komórkową dążąc do wyrównania ciśnień po obu jej stronach. W konsekwencji następuje usztywnienie blaszek liściowych i łodyg, zwłaszcza tych o niewielkiej zawartości tkanek mechanicznych. Ze wzrostem turgoru mamy do czynienia np. w momencie, gdy umieścimy zerwaną roślinę w wazonie z wodą lub po prostu ją podlejemy. W wielu kwiaciarniach można zakupić specjalny proszek do wody, który zmienia ciśnienie osmotyczne wody w wazonie i tym samym przedłuża bukietowi żywotność, zachowując jędrność kwiatów.

Turgor – spadek

Przeciwnym zjawiskiem jest spadek turgoru, co ma miejsce np. po umieszczeniu rośliny w hipertonicznym środowisku lub przy utracie wody wskutek jej parowania. Konsekwencją jest wówczas więdnięcie rośliny, a więc utrata przez jej tkanki jędrności.

Potencjał wody – co to jest?

Z turgorem ściśle wiąże się także pojęcie potencjału wody, czyli potencjału turgorowego. Może przyjmować wartość dodatnią (gdy w komórce panuje ciśnienie hydrostatyczne), może również być równy zeru. W stanie pełnego turgoru potencjał turgorowy wynosi zero, co oznacza, że dana komórka nie może pobrać już więcej wody. Skrajną sytuacją jest ujemny potencjał turgorowy, co możemy zauważyć np. w komórkach ksylemu (drewna).

Polecane produkty

Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Chlorella w bardzo dokładny sposób oczyszcza organizm, pomaga w likwidacji zaparć, wspiera budowanie naturalnej odporności, wspomaga odmładzanie organizm, przyspiesza regenerację uszkodzonych tkanek, poprawia kondycję organizmu, dodaje sił witalnych, …
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Haines F., An Analysis of Turgor and Turgor Pressure, Annals of Botany, Oxford University Press, October 1953.
  2. Zdunek A., Gancarz M., Cybulska J., Ranachowski Z., Zgórski K., Turgor and temperature effect on fracture properties of potato tuber (Solanum tuberosum cv. Irga), International Agrophysics, 22/2008.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami