Acerola
Acerola

Aktualizacja: 4 sierpnia 2021

Choroba zwyrodnieniowa stawówChoroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis) jest to skojarzenie procesu niszczenia chrząstek stawowych i wtórnych zmian w nasadach kostnych, które prowadzi do uszkodzenia anatomicznego stawu, upośledzenia jego czynności ruchowej i objawów bólowych. Inaczej mówiąc, choroba ta polega na zużyciu i zwyrodnieniu chrząstek stawowych z występującym zniekształceniem końców kości, które wytwarzają stawy. Zmianom w tej chorobie mogą towarzyszyć procesy zapalne w błonie maziowej.

Przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów

Dotychczas nie wyjaśniono jednoznacznie przyczyny schorzenia. Badania, które zostały przeprowadzone wykazują, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest skutkiem wpływu wielu czynników działających na sam staw jak i na cały organizm. W niektórych przypadkach tej choroby proces zwyrodnienia rozwija się wtórnie:

  • na podłożu zmian wrodzonych stawów (wrodzona dysplazja stawów biodrowych;
  • zapalenia stawów (reumatoidalne zapalenie stawów);
  • chorób metabolicznych (dna moczanowa);
  • chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego i zaburzeń neurologicznych (takie jak mózgowe porażenie dziecięce).

Duży odsetek przypadków zwyrodnienia stawu kolanowego ma podłoże urazowe (powtarzające się skręcenia stawu, jednorazowy większy uraz lub wielokrotne małe urazy, złamania wygojone w wadliwym ustawieniu) lub jest wynikiem wadliwego ustawienia osi długich kości udowej i kości piszczeli względem siebie. Przyczyną może być również nieprawidłowa praca mięśni. Cykliczne umiarkowane oddziaływania mięśni na stawy ma działanie ochronne, podczas gdy dłuższe obciążenie statyczne lub brak obciążenia i ruchu powoduje degradację stawu. Pod uwagę bierze się wpływ nadmiernego obciążenia stawów w trakcie uprawiania sportu wyczynowego (między innymi takiego jak: piłka nożna, biegi, podnoszenie ciężarów), a także ciężkiej pracy fizycznej. Wskazując na przyczyny choroby, podkreśla się istotny wpływ nadwagi na rozwój zmian zwyrodnieniowych stawów, a w szczególności stawu kolanowego.

Występowanie choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba ta występuje najczęściej u osób po 50-tym roku życia. W wieku powyżej 60 lat występuje u około 60 % osób, będąc najczęstszą przyczyną bólu stawów, jednak zwyrodnienie nie jest konsekwencją starzenia się – jest to proces chorobowy nie występujący w warunkach prawidłowych. Wśród chorych na tę chorobę przeważają kobiety.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

Objawy kliniczne są zależne od umiejscowienia się zmian i stopnia ich nasilenia. Proces zwyrodnieniowy może przez długi czas nie dawać żadnych objawów, gdyż zniszczona tkanka chrzęstna nie jest unerwiona. Bóle pojawiają się w momencie wystąpienia odczynu zapalnego, wówczas gdy uszkodzenie stawu powoduje niefizjologiczne napięcie torebki stawowej i więzadeł. Pierwszym objawem mogą być osłabienie kończyn i uczucie zmęczenia. Czasami dolegliwości występują dopiero przy znacznym zaawansowaniu choroby. Ból będący często najwcześniejszym objawem, zwykle nasila się podczas ćwiczeń i wysiłku. W miarę postępu zmniejsza się ruchomość stawów, pojawiają się przykurcze zgięciowe. Stawy stają się bolesne przy jakimkolwiek dotyku, a w czasie ruchu zauważalne jest trzeszczenie lub tarcie. W miarę upływu czasu choroba zazwyczaj postępuje, pojawiają się bóle również w spoczynku (bóle nocne), sprawność chorego ulega coraz to większemu upośledzeniu. Szczególnie charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej stawów jest ich powiększanie się i zniekształcenie obrysów. Jest to wywołane rozrostem chrząstki, kości, więzadeł, ścięgien i torebek oraz przewlekłym stanem zapalnym błony maziowej.

Leczenie i profilaktyka

Choroba ta wymaga stosowania leków, które łagodzą dolegliwości i objawy artrozy, m.in. niesteroidowe leki przeciwreumatyczne – bóle dobrze reagują na paracetamol. Ważna jest również ochrona przed przeciążeniem i ruch, zdrowy tryb życia, właściwa dieta i umiejętne dawkowanie wysiłku. Leczenie należy uzupełnić odpowiednio prowadzoną fizjoterapią, w tym terapią manualną, fizykoterapią i balneoterapią. Naturalne suplementy diety takie jak czarny kminek, kwas hialuronowy także mogą wspomóc jak najdłuższe zachowanie sprawności.

Aby zapobiec rozwojowi zwyrodnienia stawów prewencję warto rozpocząć już od najmłodszych lat. U dzieci należy przywrócić prawidłowe stosunki anatomiczne i czynnościowe w stawie. W późniejszym okresie duże znaczenie ma prawidłowe leczenie wszelkich obrażeń narządu ruchu. Unikanie otyłości, leczenie chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej, prawidłowe siedzenie, unikanie pracy w pozycjach wymuszonych. Duże znaczenie ma niezaniedbywanie leczenia tych zaburzeń, gdyż zwyrodniały, chory staw jednej kończyny powoduje nieprawidłowe obciążenia w innych stawach. U dorosłych racjonalny tryb życia, sprawność ruchowa i prawidłowa aktywność fizyczna to recepta na zdrowe stawy.

Polecane produkty

Kolagen do picia na stawy i skórę
Kolagen bioalgi to aż 97% hydrolizowanego kolagenu o wysokiej biodostępności. Opatentowana formuła przyczynia się do łagodzenia objawów istniejących już chorób stawów, a dodatkowo uzupełnia niedobory kolagenu w organizmie. Wpływa też na stan skóry ...
Zobacz tutaj ...
Kapsułki z kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy decyduje nie tylko o jędrnej i gładkiej skórze, ale także jest głównym składnikiem płynu stawowego i pełni funkcję "smaru" przy wykonywaniu ruchu redukując ból w stawach. Jego głównym zadaniem jest regulacja zawartości wody w przestrzeni
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Pop T., Hamerla K., Przysada G., Czynniki wpływające na redukcję bólu u chorych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego, 4/2007.
  2. Giemza C., Ostrowska B., Barczyk K., Hawrylak A., Kochański M. Zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych – fizjoterapia a sposób utrzymywania równowagi ciała, Acta Bio-Opticaa et Informatica Medica, 4/2008.
  3. Studnicki R., Hansdorfer-Korzon R., Dymek K., Kamińska-Gwóźdź E. Krioterapia miejscowa jako metoda wspomagająca leczenie pacjentów ze zwyrodnieniem stawu biodrowego, Forum Medycyny Rodzinnej, 2/2015.
  4. Romanowski W., Zdanowska A., Romanowski M., Choroba zwyrodnieniowa stawów – aktualne standardy leczenia, Forum Reumatologiczne, 2/2016.
  5. Koszowska A., Nowak J., Hawranek R., Choroba zwyrodnieniowa stawów w kontekście nadwagi i otyłości, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 2/2015.
  6. Wolanin M., Bałka J., Sapuła R., Wolanin A. Efekty rehabilitacji w chorobie zwyrodnieniowej stawów kolanowych z towarzyszącą nadwagą i otyłością, Forum Zaburzeń Metabolicznych, 8/2017.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami