Aktualizacja: 14 października 2022
Aktywność fizyczna pomaga w zachowaniu zdrowia i dobrego wyglądu. Regularnie wykonywana pozwala również oczyścić umysł oraz w dużym stopniu poprawić nasze samopoczucie. Jak jeszcze aktywny tryb życia wpływa na organizm człowieka? Oto wskazówki.
O swoją kondycję należy dbać w każdym wieku. Według wskazań WHO każdy z nas powinien poświęcać minimum godzinę dziennie na aktywność fizyczną. Aby nie stała się nudnym obowiązkiem, warto urozmaicać ćwiczenia oraz włączać w nie różne dziedziny sportu jak np. jazda na rowerze czy rolkach, pływanie, spacery lub bieganie. Warto zaznaczyć, że szybsze i wcześniejsze wyrobienie w sobie nawyku „ruszania się”, pozwoli nam uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości.
Spis treści
Aktywność fizyczna – wpływ na zdrowie człowieka
Zwiększa samoocenę
Jak to możliwe? Okazuje się, że wysiłek fizyczny sprawia, że postrzegamy siebie w sposób bardziej pozytywny. Ukończenie treningu wywołuje wrażenie podobne do tego, gdy osiągamy cel. Z kolei to powoduje zwiększenie poczucia własnej wartości. Dodatkowo aktywność fizyczna w dużym stopniu poprawia nasz wygląd. Skóra staje się bardziej świeża, ciało silniejsze, przez co wyglądamy bardziej atrakcyjnie.
Pobudza produkcję hormonów szczęścia
Kolejnym korzystnym efektem, jaki wywiera aktywność fizyczna na organizm ludzki, jest zwiększenie poziomu endorfin. Jest to związek chemiczny, który działa jako neuroprzekaźnik. Ich celem jest uśmierzanie bólu fizycznego (podobnie jak lek), a dodatkowo wywołują uczucie szczęścia. W związku z tym aktywność fizyczna jest bardzo polecana osobom, które cierpią na depresję lub posiadają złe samopoczucie.
Zmniejsza stres
Regularne wykonywanie ćwiczeń zmniejsza stany napięcia mięśniowego oraz w wyraźny sposób niweluje stres. Warto zaznaczyć, że skupiając się na ćwiczeniach odsuwamy myśli od danego problemu, co wywołuje u nas wewnętrzny spokój. Z kolei aspekt rekreacyjny ćwiczeń oraz ogólnie pojęcie sportu zmniejsza napięcie emocjonalne. Aktywność fizyczna wspomaga również proces reabsorpcji (wchłanianie zwrotne) kortyzolu, potocznie nazywanego „hormonem stresu”.
Chroni przed upośledzeniem funkcji poznawczych
Uprawianie sportu doskonale wpływa nie tylko na nasz nastrój, ale również na nasze zdolności poznawcze. Regularne ćwiczenia zwiększają ilość różnych substancji chemicznych w mózgu. Związki te zapobiegają degeneracji niektórych neuronów w hipokampie. Inaczej mówiąc aktywność fizyczna pomaga naszemu mózgowi właściwie pracować gdy się starzejemy. Ludzie mało aktywni fizycznie znacznie bardziej podatni są na choroby tj. choroba Alzheimera.
Wspomaga kontrolowanie uzależnień
Jak się okazuje sport może być doskonałą motywacją dla osób, które chcą rzucić palenie papierosów. Pomaga bowiem odzyskać pojemność płuc oraz zminimalizować objawy związane z odstawieniem nikotyny.
Podsumowanie
Aktywność fizyczna pozwala:
- poprawić oraz zachować wydolność fizyczną;
- utrzymać właściwą masę ciała;
- zachować siłę mięśniową;
- osiągnąć lepsze samopoczucie;
- zwiększyć odporność organizmu.
Tak naprawdę to tylko niektóre z wielu korzyści jakie daje nam włączenie w życie aktywności fizycznej. Nie należy być profesjonalnym sportowcem aby czuć i wyglądać dobrze w swoim ciele. Wystarczy ćwiczyć przez około 1 godzinę dziennie aby zachować dobrą kondycję fizyczną, a przez to zdrowie i korzystny wygląd zewnętrzny.
Spirulina posiada w pełni naturalne witaminy i minerały o wysokim stężeniu. W jej skład wchodzą m.in.: biotyna, beta-karoten, kwas foliowy, tiamina, niacyna, witamina D, E i inne witaminy oraz białko i błonnik. To też źródło cynku, magnezu, wapnia, żelaza
Zobacz tutaj ...
Spirulina w proszku to słodkowodna alga, zawierająca duże stężenie witamin, minerałów i innych, ważnych składników odżywczych. Wysoką jakość uzyskano dzięki odpowiednim warunkom klimatycznym, przestrzeganiu restrykcyjnych norm podczas hodowli i …
Zobacz tutaj ...
Zostaw komentarz