Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 6 marca 2023

Zespół ParinaudaZespół Parinauda to schorzenie neurologiczne wywołane uszkodzeniem podkorowego ośrodka skojarzonego spojrzenia w mózgowiu. W jego przebiegu najbardziej charakterystycznym objawem jest tzw. objaw Parinauda, odnoszący się do izolowanego porażenia spojrzenia ku górze. Przyczyny takiego uszkodzenia mogą mieć rozmaite podłoże. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz neurolog.

Zespół Parinauda – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zespołu Parinauda jest uszkodzenie podkorowego ośrodka skojarzonego spojrzenia, odpowiedzialnego w dużej mierze za spojrzenie w górę i w dół. Lokalizuje się on w mózgu na poziomie spoidła tylnego, a dokładniej w przedniej części jądra śródmózgowiowego pęczka podłużnego przyśrodkowego. Do takiego uszkodzenia może dojść na wiele sposobów,  wskutek uszkodzeń mechanicznych, błędów neurochirurgicznych, guzów i nowotworów mózgowia, infekcji bakteryjnych i zatruć oraz wielu innych problemów zdrowotnych. Niekiedy zespół Parinauda towarzyszy chorobom genetycznym i wrodzonym.

Zespół Parinauda – objawy

W przebiegu zespołu Parinauda dochodzi między innymi do porażenia nerwu okoruchowego, nerwu bloczkowego oraz pęczka podłużnego przyśrodkowego. Charakterystycznymi objawami takiego stanu są:

  • brak reakcji źrenic na światło;
  • porażenie ruchów gałek ocznych w płaszczyźnie pionowej;
  • objaw Parinauda, czyli tzw. objaw zachodzącego słońca.

Warto dokładniej przybliżyć objaw Parinauda (spotykany również u dzieci z wodogłowiem i torbielami mózgu). Odnosi się on do ustawienia gałek ocznych w kierunku dolnym. Skierowane są one tak, jakby patrzyły w dół przy utrzymywaniu twarzy na normalnym poziomie, głowa nie pochyla się w żadną stronę. W efekcie zaobserwować można rąbek twardówki nad tęczówką.

Zespół Parinauda – diagnostyka

Aby zdiagnozować zespół Parinauda pod uwagę bierze się obraz kliniczny, znaczenie ma więc obserwacja pacjenta oraz wywiad zdrowotny, a także wyniki badań obrazowych. Należy wykonać tomografię komputerową mózgu lub rezonans magnetyczny mózgu aby znaleźć dokładną przyczynę zespołu. Diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz neurolog.

Zespół Parinauda – leczenie

Zespół Parinauda należy leczyć przyczynowo, jeśli jest to możliwe. Przykładowo, guzy mózgu należy usunąć drogą zabiegu neurochirurgicznemu, natomiast przy nowotworach wdraża się chemioterapię i radioterapię. Jeśli występuje wodogłowie, należy pozbyć się nadmiernej ilości płynu mózgowo-rdzeniowego również chirurgicznie, do układu komorowego wszczepiona może zostać zastawka komorowo-otrzewnowa. W przebiegu niektórych chorób całkowite wyleczenie zespołu Parinauda nie jest możliwe. U pacjentów często pojawia się potrzeba regularnej rehabilitacji ruchowej.

Polecane produkty

Omega 3 – czysty roślinny olej z Pachnotki zwyczajnej
Omega 3 to naturalny produkt zawierający w swoim składzie czysty, roślinny olej, z pełniącymi istotną rolę w odżywianiu człowieka kwasami tłuszczowymi Omega 3. Stanowi wsparcie dla mózgu i odpowiada za jego prawidłową pracę. Dodatkowo wspiera odporność
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Szaflik J., Izdebska J., Choroby aparatu ochronnego oka i rogówki, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2019.
  2. Kozubski W., Liberski P., Neurologia. Podręcznik dla studentów medycyny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami