Kolagen do picia
Kolagen do picia

Aktualizacja: 2 stycznia 2023

Tomografia komputerowaTomografia komputerowa – TK (ang. Computed Tomography – CT) to jedno z podstawowych, najcenniejszych badań obrazowych współczesnej medycyny. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie (identyczne, jak w przypadku badania RTG) do obrazowania ciała. Mają one zdolność przenikania przez ludzkie ciało i tkanki, umożliwiając zobrazowanie jego wnętrza. Badanie jest szybkie, skuteczne i bezbolesne. Ma ogromną wartość diagnostyczną.

Tomografia komputerowa – na czym polega?

W trakcie badania tomograf komputerowy wysyła promieniowanie rentgenowskie, które przechodzi przez ciało pacjenta. Następnie jest ono zbierane przez specjalne detektory znajdujące się w urządzeniu, w którym znajduje się także pacjent i tworzy obrazy, będące odwzorowaniem poszczególnych warstw ciała. Obrazy te wyświetlają się na monitorze i mogą być oceniane przez lekarza. W dzisiejszych czasach, dzięki postępowi medycyny, istnieje również możliwość tworzenia obrazów modeli 3D narządów (np. serca) lub obrazowanie wybiórcze niektórych tkanek (np. wyłącznie kości).

Przeciwwskazania do tomografii komputerowej

Nie ma przeciwwskazań bezwzględnych do wykonania tomografii. Do przeciwwskazań względnych zaliczamy natomiast przede wszystkim ciążę, zwłaszcza w I trymestrze. Osoby, które cierpią na klaustrofobię lub wykazują obawę przed badaniem (najczęściej są to dzieci, choć nie tylko) mogą skorzystać z sedacji lub przyjąć środki uspokajające.

Znacznie więcej przeciwwskazań pojawia się w sytuacji, gdy podczas badania stosowane będą jodowe środki kontrastujące. Nie należy ich używać w przypadku uczulenia na jod, wola toksycznego tarczycy, nadczynności tarczycy oraz planowania leczenia raka tarczycy promieniotwórczym jodem.

Tomografia komputerowa – wskazania

Tomografię komputerową można wykorzystać w przypadku podejrzenia i diagnostyki lub monitorowania leczenia dowolnej choroby czy kontuzji. Najistotniejszymi wskazaniami są jednak:

Tomografia komputerowa ma duże znaczenie w stomatologii, zwłaszcza w endodoncji, protetyce stomatologicznej oraz periodontologii. Badanie wykonuje się także przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi oraz po ich wykonaniu, celem oceny jakości działań.

Tomografia komputerowa a rezonans magnetyczny

Tomografia komputerowa wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, natomiast w przypadku rezonansu magnetycznego jest to promieniowanie elektromagnetyczne wytwarzane przez nieszkodliwe dla zdrowia fale radiowe. Rezonans magnetyczny cieszy się opinią bezpieczniejszego, ze względu na brak wykorzystywania promieniowania RTG. Mimo tego nie wykonamy go we wszystkich przypadkach. Przeciwwskazaniami są wszelkie metalowe elementy w ciele – protezy, płytki, zespolenia, druty, a także rozruszniki i aparaty słuchowe. Jeśli nie ma możliwości zdjęcia tych przedmiotów z ciała, pacjenta kieruje się na tomografię komputerową.

Ile kosztuje tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa wykonywana prywatnie jest badaniem drogim. Ceny wahają się od 200 do 1200 zł, w zależności od wielkości badanej okolicy ciała. Przykładowo, tomografia głowy może kosztować nawet 500 zł, natomiast tomografia samych oczodołów – około 300 zł. Znacznie droższe jest badanie jamy brzusznej, klatki piersiowej czy miednicy. Do tego należy dodać około 50 zł, jeśli chcemy, aby podczas badania wykorzystano kontrast. TK można wykonać również w ramach NFZ. Bez względu na to czy decydujemy się na nią prywatnie czy na NFZ, konieczne jest skierowanie od lekarza.

Polecane produkty

Bio Acerola C - 100% naturalna witamina C
Acerola od bioalgi to w pełni naturalny (organiczny) i bez żadnych dodatków produkt. Wytwarzany jest z owoców wiśni Acerola, na ściśle kontrolowanej, ekologicznej uprawie, z zachowaniem najwyższych standardów jakościowych.
Zobacz tutaj ...

Bibliografia

  1. Major N., Brant W., Webb W., Tomografia komputerowa – zastosowanie kliniczne, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2017.
  2. Hofer M., Podręcznik tomografii komputerowej, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2008.
  3. Fijałkowska J., Gałąska D., Pieńkowska J., Fijałkowski M., Szurowska E., Zastosowanie tomografii komputerowej w kardiologii, Forum Medycyny Rodzinnej, 3/2013.
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami