Koenzym Q10 promocja
Koenzym Q10

Kremy z kolagenemKremy z kolagenem (oraz inne środki pielęgnacyjne z jego użyciem) zyskują dużą popularność w grupie osób dojrzałych. Kolagen to naturalny polimer i dominujący element macierzy zewnątrzkomórkowej większości tkanek łącznych, w tym skóry właściwej. Stanowi około 1/3 białek w organizmie i pełni funkcje głównie strukturalne.

Funkcje kolagenu

Ze względu na swoje właściwości biologiczne, nietoksyczność oraz rozpowszechnienie, kolagen jest stosowany jako biomateriał w farmacji i medycynie.

Jest on kluczowym białkiem dla skóry, odpowiada za jej wytrzymałość i elastyczność. Specyficzna budowa cząsteczki umożliwia wiązanie dużej ilości wody. Dodatkowo kolagen wykazuje właściwości nawilżające, a także wpływa na sprężystość i jędrność skóry oraz ciągłą odnowę komórek.

Można więc podsumować, że kolagen odpowiada za utrzymanie integralności strukturalnej i sprężystości tkanki łącznej.

Pozostałe funkcje:

  • wzmacnianie zębów
  • zwiększanie elastyczności i wytrzymałości naczyń krwionośnych
  • wpływ na prawidłowe widzenie
  • przyspieszanie regeneracji tkanek, np. więzadeł po uszkodzeniach oraz wspomaganie procesu gojenia

Zobacz również: Kolagen i jego znaczenie w organizmie człowieka.

Kremy z kolagenem i zastosowanie kolagenu w kosmetologii

Preparaty z kolagenem stosowane w celach estetycznych bądź kosmetycznych można podzielić na 3 podstawowe kategorie:

  • wypełniacze tkankowe – stanowią największą grupę preparatów z kolagenem. Stosuje się je w formie iniekcji
  • nutriceutyki – są to suplementy diety zawierające kolagen i jego hydrolizaty stosowane doustnie
  • preparaty do aplikowania na skórę w postaci kremów, żeli bądź masek

Spadek ilości kolagenu związany ze starzeniem się i działaniem czynników środowiskowych skutkuje obniżeniem gęstości skóry właściwej i jej uwodnienia. Staje się ona mniej odporna na działanie czynników mechanicznych, a w efekcie tego na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki.

Zapobieganie zmianom związanych ze starzeniem się skóry wymaga stosowania kosmetyków zawierających składniki aktywne o właściwościach ochronnych i wzmacniających procesy regeneracyjne. Właśnie takim składnikiem jest kolagen. Najczęstszymi kosmetykami do stosowania zewnętrznie z jego zawartością są kremy.


Krem kolagenowy


Kremy z kolagenem

Do celów kosmetycznych (między innymi przy produkcji kremów) kolagen jest ekstrahowany z tkanek łącznych zwierzęcych oraz ze skór rybich. Coraz częściej wykorzystuje się jednak kolagen z rybich skór, głównie ze względu na właściwości fizykochemiczne. Kolagen budujący skórę ryb (szczególnie zimnowodnych) jest słabiej usieciowany niż kolagen zwierząt stałocieplnych, dlatego lepiej się rozpuszcza oraz jest łatwiejszy do wyekstrahowania.

Zastosowany w kremach kolagen wiąże na powierzchni skóry wodę oraz przyczynia się do zmniejszenia transepidermalnej utraty wody. Tym samym zwiększa uwodnienie naskórka i skóry właściwej.

Po zastosowaniu takiego kremu skóra jest nawilżona i wygładzona, natomiast drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Ostatni efekt wiąże się również z tym, że błona kolagenowa załamuje światło, co daje optyczny efekt zmniejszenia głębokości zmarszczek.

Podsumowanie

Kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków oraz suplementów. Znajduje szerokie zastosowanie w pielęgnacji skóry osób dojrzałych. Suplementacja z kolei może być stosowana przez osoby aktywne fizycznie lub dbające o zdrowie, ponieważ świetnie wpływa między innymi na stan stawów.

Bibliografia:

  1. Adamczyk K., Zastosowanie kolagenu i kwasu hialuronowego w kosmetykach przeciwstarzeniowych, Kosmetologia.
  2. Gauza M., Kubisz L., Przybylski J., Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji, Nowiny Lekarskie, 3/2010.
  3. Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen – struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 2/2012.
Polecane produkty

Krem z kolagenem do rąk
Krem z kolagenem do rąk jest aktywny biologicznie, a dodatkowo hypoalergiczny. Stworzony według specjalnie opracowanego wzoru na bazie naturalnego kolagenu.
Zobacz tutaj ...
Krem z kolagenem Colldermitis Medcrem
Bardzo wysokiej jakości produkt przeznaczony do skóry z problemami takimi jak łuszczyca, egzema i atopowe zapalenie skóry. W jego skład wchodzą substancje pozyskiwane z głębin Morza Bałtyckiego.
Zobacz tutaj ...
Krem kolagenowy ekskluzywny Baltic Collagen
Ekskluzywny krem kolagenowy wielowymiarowy, bezzapachowy, pozbawiony sztucznych barwników oraz konserwantów, produkt odpowiedni do każdego rodzaju cery.
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami