Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 5 maja 2016

Imbir niezwykła roslinaImbir to ciepłolubna bylina, bardzo blisko spokrewniona z innymi ziołami, takimi jak kurkuma i kardamon. Pochodzi z Indii i Chin. Spotkać go można również na Jamajce i w innych rejonach podrównikowych. Korzeń tej rośliny jest stosowany jako przyprawa. Imbir dodaje ostrego i cytrynowego smaku każdej potrawie. Odgrywa ogromną rolę w tradycyjnym ziołolecznictwie i medycynie naturalnej.

Działanie imbiru

Od bardzo dawna imbir znany jest na całym świecie jako popularny środek na różne dolegliwości układu pokarmowego, od lekkiej niestrawności i wzdęć po nudności oraz wymioty. Stosuje się go również, żeby złagodzić objawy grypy i zapalenia stawów. Imbir bardzo dobrze rozgrzewa. Współczesne badania nad imbirem potwierdzają jego cenioną od wieków skuteczność.

Właściwości imbiru

 • pomaga osobom cierpiącym na chorobę morską
 • łagodzi nudności i zawroty głowy
 • może uśmierzać ból i zmniejszać stany zapalne związane z artretyzmem
 • łagodzi bóle mięśniowe
 • osłabia objawy przeziębienia i grypy
 • zmniejsza wzdęcia

Imbir działa głównie na układ pokarmowy. Pobudza wydzielanie enzymów trawiennych i neutralizuje kwasy żołądkowe, często stosuje się go zamiast leków na nudności, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą wywołać zawroty głowy.

Przeprowadzone badanie na kobietach, które przebyły laparoskopię lub poważną operację ginekologiczną wykazało, że podanie 1 grama imbiru przed zabiegiem znacznie zmniejszyło mdłości i wymioty, które często zdarzają się po zastosowaniu narkozy i środków farmakologicznych. Imbir zapobiega też nudnościom wywołanym chemioterapią.

Ze względu na działanie uśmierzające nudności bywa wykorzystywany do łagodzenia częstych u osób starszych zawrotów głowy, a także porannych mdłości. Od lat stosuje się go jako środek wspomagający trawienie i łagodzący dolegliwości układu pokarmowego. Preparaty imbirowe doskonale likwidują wzdęcia. Przeciwzapalne i przeciwbólowe właściwości imbiru pomagają łagodzić bóle mięśni i chroniczne bóle związane z zapaleniem stawów. W grupie 7 kobiet cierpiących na zapalenie stawów i kości, podawano codziennie od 5 do 50 gram świeżego imbiru lub kapsułki zawierające maksymalnie 1 gram sproszkowanego korzenia. U wszystkich zmniejszyły się bóle stawów i stan zapalny. Ze względu na działanie przeciwzapalne, imbir może być skutecznym środkiem na zapalenie oskrzeli wywołane grypą lub przeziębieniem.

Stosowanie imbiru

Powinno się go przyjmować podczas jedzenia, aby nie podrażnić żołądka.  Podaje się go w chorobach lokomocyjnych, zawrotach głowy, nudnościach, wzdęciach oraz przewlekłych bólach i przy zapaleniu stawów. Jeżeli lekarz nie zalecił inaczej dawkuje się go do 3 razy dziennie lub co 4 godziny. Zwykle stosuje się 100 do 200 mg standardowego wyciągu w postaci kapsułek lub tabletek, 1-2 g świeżo sproszkowanego korzenia albo plasterek świeżego korzenia o grubości ok 1 centymetra. Inne preparaty zawierające imbir, w tym również herbatkę imbirową, można stosować w tych samych celach nawet kilka razy dziennie. Herbatka imbirowa jest dostępna w torebkach do zaparzania. Można dodać pół łyżeczki sproszkowanego imbiru do szklanki z gorącą wodą.

Bóle mięśniowe: w bolące miejsca wetrzeć kilka kropli olejku imbirowego wymieszanego z łyżką olejku migdałowego lub innego neutralnego olejku.
Łagodzenie objawów przeziębienia i grypy: do 4 szklanek herbatki imbirowej dziennie.

Jedzenie dużych ilości imbiru na pusty żołądek może wywołać niestrawność, dlatego powinno się przyjmować go podczas posiłków, a kapsułki popijać wodą. Aby zapobiec chorobie lokomocyjnej, należy stosować imbir na 3-4 godzin przed podróżą, a później w razie konieczności co 4 godziny zażywać kolejne dawki. W celu uniknięcia nudności pooperacyjnej, należy zastosować imbir dzień przed zabiegiem – bardzo ważne jest powiadomić lekarza o jego zażyciu.

Skutki uboczne imbiru

Imbir działa skutecznie na wiele dolegliwości. Jedynym znanym i dość sporadycznie występującym objawem ubocznym jest niestrawność.

Imbir dostępny jest w postaci

 • formie krystalicznej
 • kapsułkach
 • nalewkach
 • olejku
 • świeży lub suszony korzeń lub herbatka
 • tabletkach
 • wyciągu wodnym
Polecane produkty

Oleje i olejki
W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo wyłącznie sprawdzone, najwyższej jakości oleje, m.in. olej arganowy, olej konopny, olej kokosowy i olej z czarnuszki. Zawierają substancje takie jak niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), omega 3 ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami