Letnia wyprzedaż
Letnia wyprzedaż

Aktualizacja: 4 października 2016

Wzdęcia - dlaczego pierdzimyWielu z nas doświadczyło zakłopotanie i dyskomfort pojawiający się podczas niekontrolowanych wzdęć. Niektórzy mogą się do tego nie przyznać, ale pierdzenie jest na porządku dziennym i jest to normalne u zdrowych ludzi. Można tego nie zauważyć, ale przeciętny człowiek pierdzi szacunkowo co najmniej 14 razy dziennie. Niektórzy ludzie puszczający bardzo nieprzyjemne gazy, częściej niż inni mogą zmagać się tym problemem i doszukiwać przyczyny, a także powodów zaburzeń trawiennych.

Ustalenie przyczyny nadmiernego puszczania gazów może być wykryte poprzez rozpoznanie zapachu własnego pierdnięcia i obserwacji innych objawów trawiennych jakie mogą temu towarzyszyć. Jedzenie dobrych jakościowo produktów bogatych w błonnik może powodować normalne wzdęcia. Jednak inny dyskomfort trawienny, któremu towarzyszy pierdzenie może być oznaką poważnego problemu. Aby dowiedzieć się czy pierdzenie i gazy z nim związane nie są wynikiem dysfunkcji jelita oraz jak można zmniejszyć te kłopotliwe objawy zapraszamy do artykułu.

Co cechuje pierdzenie?

Azot jest głównym związkiem, który znajduje się w gazach (od 20% do 90%) wytwarzanych podczas pierdzenia. Drugim winowajcą jest dwutlenek węgla (od 10% do 30% objętości). Kolejne związki to wodór (około 10%) oraz metan i tlen.

Co powoduje wzdęcia i powstające gazy?

Stężenie gazów obejmuje szeroki zakres, ponieważ każdy prowadzi inny styl życia. To przekłada się na produkcję gazów, które powstają podczas pierdzenia. Czynniki przyczyniające się do powstawania wzdęć i nadmiernych gazów w ciągu dnia mogą obejmować:

 • Nawyki żywieniowe i jakość spożywanych pokarmów
 • Efekt reakcji chemicznych zachodzących w mikrobiomie jelit podczas trawienia
 • Ilość powietrza połknięta w ciągu dnia
 • Różne gazy obecne w organizmie przyczyniają się do ich zapachu. Wiele osób nie wierzy, że pierdzi się co najmniej 14 razy dziennie, ale mogą wystąpić bezwonne pierdnięcia powodowane przez 99 % gazów produkowanych w jelitach. Osoby z mniejszym szczęściem doświadczają cuchnący zapach wzdęć wynikający z 1% gazu.

Połączenie specyficznych związków siarkowych wynikających z produkcji w jelitach przyczynia się do zapachu gazów. Związki te zawierają siarkę charakterystyczną dla warzyw kapuścianych. Obejmują one:

 • Metanotiol – jest jednym z najgorszych związków wpływających na zapach gazów. Odór ten jest porównywalny z rozkładającymi się warzywami. W naturalny sposób uwalniany jest podczas trawienia krwi znajdującej się w mięsie. Ten nieprzyjemny związek naturalnie występuje w krwi oraz ludzkim mózgu.
 • Siarkowodór – gaz ten charakteryzuje się zapachem zgniłych jaj. Siarkowodór wytwarzany jest naturalnie w jelitach, a gdy występuje w dużych ilościach jest łatwopalny. Siarkowodór jest gazem, którego nieprzyjemny zapach dobiega z kanalizacji i bagien.
 • Siarczek dimetylu – przyczynia się do powstawania słodkiego zapachu. Jest to chyba najłagodniejszy związek, który współtworzy zapach puszczanych gazów.

Co jest przyczyną pierdzenia?

Gaz gromadzi się w organizmie z wielu powodów. Należą do nich m.in. zmiany hormonalne i specyficzne środki spożywcze. Gaz przechodzi przez cały przewód pokarmowy i gromadzi się w okrężnicy. Gdy dochodzi do zakłóceń w trawieniu dochodzi do problemów takich jak niestrawność, wzdęcia, nadmiar gazów co przekłada się na powstawanie bólów brzucha. W przypadku wystąpienia tych objawów, organizm sygnalizuje, że jest problem w układzie pokarmowym co utrudnia uwalnianie gazu.

Zazwyczaj wzdęcia to jeden z najczęściej występujących objawów związanych z zatrzymywaniem się gazu w jelitach. Jego nadmiar przekłada się na wystającą, dolnej części brzucha, dyskomfort i objawy takie jak pierdzenie. Dwa czynniki przyczyniają się do wzdętego brzucha i obejmują:

 • rozprowadzenie gazu w przewodzie pokarmowym
 • aktywność ruchową jelit.

Kiedy mięśnie układu trawiennego są rozluźnione, objętość gazu jest lepiej tolerowana.

Niektóre produkty spożywcze, są czynnikami wyzwalającymi wrażliwość i alergię, co podrażnia narządy trawienne i wywołuje zakłócenia w przewodzie pokarmowym. Nieprawidłowy wzrost bakterii i fermentacji w jelitach może wywołać ogólnie złe samopoczucie i wzdęcia. Poniższe pięć powodów może być przyczyną wzdętego żołądka i pierdzenia:

 1. Niski poziom kwasu żołądkowego. Ten stan znany jako na hypochlorhydria (niski poziom kwasu żołądkowego) może hamować prawidłową motorykę przewodu pokarmowego i powodować zaburzenia trawienne, które zwiększają fermentację bakteryjną. W warunkach niskiego kwasu żołądkowego, resztki jedzenia, które pozostają niestrawione są metabolizowane przez niektóre bakterie, co przyczynia się do powstawania wzdęć i częstszych gazów.
 2. Zaparcia. Im dłużej żywność zalega w układzie pokarmowym, zwiększa się ryzyko fermentacji bakteryjnej oraz nadprodukcja gazu jelitowego.
 3. Zaburzenia mikroflory jelitowej. Gazy wytwarzane są w zależności od zdrowia mikrobiomu jelita. Skład obu wspierających i szkodliwych bakterii zamieszkujących na układ trawienny jest inny w każdej jednostce. Ta kompozycja mikrobiomu może sprawić, że dochodzi do nadmiernej produkcji gazów.
 4. Zwiększona ilość gazów. niestrawione resztki żywności, które zostają uwięzione w okrężnicy zwiększają fermentację, co z kolei wytwarza gaz.
 5. Aerofagia (połykanie powietrza). to mimowolne połykanie powietrza, które gromadzi się w żołądku i “ucieka” jako wzdęcia. Aby pozbyć się doprowadzonego powietrza pojawiają się próby odbijania. Zbyt szybkie jedzenie i nieodpowiednie przeżuwanie może również mieć wpływ na nadmierne połykanie powietrza i wzdęcia, które przez to powstają.
Polecane produkty

Probiotyki
Probiotyki od bioalgi zawierają aż 150 milionów wyselekcjonowanych, naturalnych i żywych szczepów bakterii. Uzupełniają dietę w składniki probiotyczne i roślinne takie jak Lactobacillus Sporogenesis (Bacillus Coagulans), Lactobacillus Acidophilus, ...
Zobacz tutaj ...
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami
Zioła i leczenie naturalnymi sposobami